MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rajd po gdyńskich schronach. Start w sobotę, sprzed mola w Orłowie. Mocne wrażenia murowane!

Marcin Lange
Korytarz prowadzący do elektrowni 11 BAS
Korytarz prowadzący do elektrowni 11 BAS Jarosław Kłodziński
Fani militariów w sobotę mogą wziąć udział w wyprawie po gdyńskich obiektach militarnych. Uczestnikom przyjdzie się zmierzyć ze stromymi podejściami, błotem, gliną i licznymi schodami. Warto pamiętać o wygodnych butach, latarce i prowiancie. Mocne wrażenia murowane

Schron na reflektor, podziemna elektrownia czy też bunkier dowodzenia 11 Baterii Artylerii Stałej - to tylko kilka z obiektów militarnych, na co dzień niedostępnych dla osób postronnych, które będzie można zwiedzić w sobotę.
Jarosław Kłodziński wraz z Gdyńskim Klubem Eksploracji Podziemnej organizuje bowiem kolejny rajd po gdyńskich obiektach militarnych. Tym razem ,,na warsztat" wzięte zostanie przede wszystkim Orłowo i Kępa Oksywska.

- Trudno to nazwać zwykłym spacerem, będzie to raczej rajd terenowy po obiektach militarnych - twierdzi Jarosław Kłodziński. - Ci, którzy zdecydują się na wyprawę, powinni zarezerwować sobie na to co najmniej cztery godziny. Wszystko zależy jednak od warunków atmosferycznych - zaznacza nasz rozmówca.

Gdyńskie schrony atrakcyjne dla turystów. Czy można je zagospodarować?

Jak sugerują organizatorzy, ubiór i buty powinny być adekwatne do terenu. Uczestnikom przyjdzie się bowiem zmierzyć ze stromymi podejściami, błotem, gliną i licznymi schodami. Warto pamiętać też o latarce i prowiancie. W sumie do pokonania będzie kilkaset metrów różnicy wzniesień.

- Startujemy w sobotę o godz. 10 przed molem w Orłowie. Tam zaczniemy krótką opowieścią o historii Orłowa i wyruszymy w trasę. Oprócz znajdującej się kilka metrów pod ziemią na Kępie Oksywskiej elektrowni i ulokowanej na koronie klifu orłowskiego Baterii Artylerii Stałej, odwiedzimy też m.in. katownię NKWD przy ul. Prusa i schron przeciwlotniczy dla gestapo z 1942 roku. Ten znajduje się na Kamiennej Górze pod obecną siedzibą Wojskowego Sądu Garnizonowego
- mówi Jarosław Kłodziński.

Wycieczka zakończy się pod Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie przeprowadzony zostanie konkurs wiedzy o dziejach Gdyni. Udział w wyprawie po gdyńskich fortyfikacjach przewidziany jest dla osób dorosłych. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział wyłącznie z prawnym opiekunem.

Jarosław Kłodziński zapowiada już też kolejny spacer. Tym razem, w sierpniu, celem wyprawy będą fortyfikacje na Oksywiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto