Radio Gdańsk ma 76 lat. Wyjątkowe Laury Roku i honory dla pracowników na urodzinowej gali

OPRAC.:
Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Wojciech Fułek, Adam Chmielecki, prof. Piotr Czauderna i Konrad Mielnik prowadzący galę
Wojciech Fułek, Adam Chmielecki, prof. Piotr Czauderna i Konrad Mielnik prowadzący galę Roman Jocher / Radio Gdańsk
Podczas urodzinowej gali Radia Gdańsk tytułami Osobowości Roku stacji uhonorowano prof. Piotra Czaudernę i Wojciecha Fułka. Laureatkami Bursztynowego Mikrofonu zostały Iwona Wysocka i Zdzisława Jarosz. Nagrodę Na Fali otrzymał natomiast Włodzimierz Machnikowski.

Urodzinowa gala i laury Radia Gdańsk. Rozgłośnia ma 76 lat!

Uhonorowani podczas uroczystości w Radiu Gdańsk tytułem Osobowości Roku zostali chirurg dziecięcy, przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia prof. Piotr Czauderna oraz pisarz, publicysta i scenarzysta Wojciech Fułek.

Zarząd Radia Gdańsk przyznał także Bursztynowe Mikrofony, nagrody dla wyróżniających się dziennikarzy i pracowników rozgłośni. W tym roku laureatkami zostały dziennikarka ekonomiczna i prezenterka Iwona Wysocka oraz główna księgowa spółki Zdzisława Jarosz.

Nagrodę „Na Fali”, przyznawaną przez radę programową rozgłośni, otrzymał Włodzimierz Machnikowski, sportowa legenda Radia Gdańsk.

– Mimo pandemii koronawirusa, działamy i rozwijamy się – mówił podczas uroczystości prezes RG Adam Chmielecki. – Rozgłośnia przygotowuje nowe audycje, ambitne treści dotyczące m.in. kultury, historii, edukacji, spraw społecznych i zdrowia. Rozpoczynamy projekty poszerzające pole działalności radia.

Urodzinowy koncert w radiowym studiu im. Janusza Hajduna dała grupa No Limits, od początku swojej kariery związana z rozgłośnią.

Gośćmi gali byli m. in: poseł Jan Kanthak, wicewojewodowie pomorscy Mariusz Łuczyk i Michał Bąkowski, lekarz wojewódzki dr Jerzy Karpiński, pomorski kurator oświaty Małgorzata Bielang, doradca Prezydenta RP Marcin Drewa, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku prof. Janusz Trupinda, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Szymon Gajda, szef pomorskiego sanepidu Maciej Merkisz i dyrektor pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Monika Kasprzyk.

Urodzinowa gala i laury Radia Gdańsk. Sylwetki laureatów

Prof. Piotr Czauderna

Prof. Piotr Czauderna kieruje Katedrą i Kliniką Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Podczas uroczystości zaznaczał rolę Radia Gdańsk, które słowem i muzyką towarzyszy mu w życiu.

– W okresie pandemii było to szczególnie ważne, ponieważ, gdy zamarło życie kulturalne, radio było dla wielu osób jedyną możliwością kontaktu z wysoką kulturą i piękną muzyką – mówił, dziękując za wyróżnienie, laureat Osobowości Roku RG.

Piotr Czauderna specjalizuje się w onkologii dziecięcej, szczególnie w nowotworach wątroby. Przedmiotem jego badań jest zastosowanie mało inwazyjnych metod w chirurgii dziecięcej. Jest autorem wielu publikacji w kraju i za granicą, otrzymał liczne nagrody naukowe. W lutym 2021 roku prezydent Andrzej Duda powierzył mu funkcję przewodniczącego Rady ds. Ochrony Zdrowia.

– Jako pierwszy na świecie zoperował dziecko poniżej pierwszego roku życia, któremu wykonał operację cytoredukcji, czyli wycięcia guza nowotworowego razem z dootrzewnową chemioterapią – mówi o laureacie Joanna Matuszewska, dziennikarka RG zajmująca się tematyką medyczną i ochrony zdrowia. – Sprowadza do Gdańska i na Pomorze najlepszych na świecie chirurgów dziecięcych, którzy szkolą naszych lekarzy.

Osobowość Roku 2021 prof. Piotr Czauderna
Osobowość Roku 2021 prof. Piotr Czauderna Roman Jocher / Radio Gdańsk

Wojciech Fułek

Wojciech Fułek jest pisarzem, publicystą i scenarzystą wielu słuchowisk.

– Moja radiowa przygoda zaczęła się w liceum, prawie 50 lat temu, kiedy debiutowałem na tej antenie audycją poetycką. Ta przygoda trwa do dzisiaj, z czego bardzo się cieszę – zaznaczył laureat, odbierając wyróżnienie.

W swoim dziennikarskim dorobku ma także liczne filmy dokumentalne. Wiele z nich dotyczy trójmiejskich korzeni polskiej popkultury. W dokumentach pojawiają się Czesław Niemen i Franciszek Walicki, którego laureat uwiecznił m.in. w filmie „I nie żałuj tego…”. Współtworzył Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. Jest autorem wielu książek i albumów. Jego teksty i felietony można znaleźć m. in. w periodykach artystycznych „Topos” i „Autograf”. Jego współpracownicy podkreślają, że dobrze organizuje pracę i jest wszechstronny.

– Przypomina mi trochę szkolnego chłopca z lekkim ADHD, który interesuje się wszystkim – mówi o laureacie gdański poeta Tadeusz Dąbrowski, redaktor „Toposu”. – Jest śmiały, rezolutny, ale jednocześnie taktowny i nie rozrabia. Jest indywidualistą, ale potrafi dobrze odnaleźć się w grupie, też w roli organizatora. Jak na prymusa przystało, jest dobry z co najmniej kilku przedmiotów. Te przedmioty to poezja, dziennikarstwo, dramat i historia.

Osobowość Roku 2021 Wojciech Fułek. W tle Adam Chmielecki, prezes Radia Gdańsk
Osobowość Roku 2021 Wojciech Fułek. W tle Adam Chmielecki, prezes Radia Gdańsk Roman Jocher / Radio Gdańsk

Iwona Wysocka

Iwona Wysocka prawie codziennie informuje w audycjach RG o ekonomii i gospodarce.

– Na tematy bardzo trudne, ekonomiczne potrafi rozmawiać w taki sposób, że jest to dla wszystkich zrozumiałe – mówi o koleżance z redakcji Olga Zielińska.

Iwona Wysocka zajmuje się zagadnieniami finansowymi, zapraszając do studia ekspertów z dziedziny pracy, bankowości i inwestycji. Jej sztandarowa audycja to „Ludzie i Pieniądze”, prowadzi też cykl „Zawody Przyszłości” w audycji „Głos Pracownika”. Nagrodę dedykowała Markowi Lesińskiemu, z którym pracowała prawie 30 lat, a którego zabrał w marcu koronawirus. Cała uroczystość rozpoczęła się poświęconą mu minutą ciszy.

– On gdzieś tam jest… Marku, bardzo Ci dziękuję za wszystkie cenne porady – mówiła wzruszona laureatka.

Iwona Wysocka, laureatka Bursztynowego Mikrofonu
Iwona Wysocka, laureatka Bursztynowego Mikrofonu Roman Jocher / Radio Gdańsk

Zdzisława Jarosz

Czuwająca od 1994 roku nad finansami Polskiego Radia Gdańsk Zdzisława Jarosz, odbierając Bursztynowy Mikrofon, opowiadała:

– Zmieniały się składy zarządów, rad nadzorczych, ale wszyscy dążyli do tego, żeby w radiu było jak najlepiej. Nikt nie chciał źle, każdy miał swój pomysł na radio i wnosił coś nowego.

Zdzisława Jarosz, laureatka Bursztynowego Mikrofonu
Zdzisława Jarosz, laureatka Bursztynowego Mikrofonu Roman Jocher / Radio Gdańsk

Włodzimierz Machnikowski

Włodzimierz Machnikowski z Radiem Gdańsk związany jest od 1991 roku. Z bliska widział najważniejsze wydarzenia i relacjonował je z boisk oraz stadionów. Z piłkarzami był na Wembley i przeżywał kolejną porażkę z Anglią. Z koszykarkami zwiedził Europę i walczył w Eurolidze.

– Jest ikoną dziennikarską w środowisku sportowym i wychował kilka pokoleń dziennikarzy. Dzięki niemu sport w Radiu Gdańsk nie tylko realizuje misję, ale przyciąga rzeszę słuchaczy, a przecież o to chodzi – argumentował Jacek Rybicki z Rady Programowej Radia Gdańsk.

Włodzimierz Machnikowski, laureat nagrody Na Fali
Włodzimierz Machnikowski, laureat nagrody Na Fali Roman Jocher / Radio Gdańsk

Dopłaty do cen energii

Wideo

Materiał oryginalny: Radio Gdańsk ma 76 lat. Wyjątkowe Laury Roku i honory dla pracowników na urodzinowej gali - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie