Rada Miasta Gdyni wezwana do usunięcia naruszeń prawa w sprawie podwyżek za wywóz śmieci. Mieszkańcy coraz głośniej protestują

akre, szad
Do Rady Miasta Gdyni skierowane zostało wezwanie do usunięcia naruszeń prawa, spowodowanych zdaniem Jolanty Kalinowskiej, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Posejdon, przegłosowaną niedawno przez radnych Samorządności prezydenta Wojciecha Szczurka, szokująco wysoką podwyżką cen za wywóz śmieci.

Interwencje w tej sprawie przedstawiciele gdyńskiej spółdzielni mieszkaniowej Posejdon skierowali też do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej. Wnioskują do przedstawiciela rządu o stwierdzenie nieważności uchwały, podjętej przez radnych Samorządności.

Czytaj także: Śmieci w Gdyni walają się po ulicach. Zarządcy nieruchomości winią za taki stan rzeczy urzędników Ratusza

Jak argumentuje Jolanta Kalinowska ze Spółdzielni Mieszkaniowej Posejdon, koszt całego systemu gospodarki odpadami komunalnymi nie może stanowić podstawy do kalkulacji kosztów jednostkowych, czyli opłat obciążających pojedyncze gospodarstwo domowe, lub mieszkańca. Dodaje, że zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym obowiązek utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych należy do jego zarządcy. W przypadku Gdyni jest nim Zarząd Dróg i Zieleni. Według reprezentantów Spółdzielni Mieszkaniowej Posejdon środki na ten cel powinny zostać zarezerwowane w budżecie miasta z wpływów gminy.

Zobacz również: Stanowisko władz Gdyni w sprawie podwyżki cen za wywóz śmieci

Analogiczna sytuacja występuje według prezes Jolanty Kalinowskiej w przypadku chodników, parków, podmiejskich lasów, plaż i innych terenów ogólnodostępnych. Środki na utrzymanie czystości w tych miejscach powinny być zabezpieczone w budżecie miasta.

Tymczasem, jak argumentują przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej Posejdon, w przyjętej niedawno uchwale Rady Miasta Gdyni do kalkulacji stawki za odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości włączono koszty ich odbioru z miejsc, w których nie zamieszkują mieszkańcy, jak przyuliczne kosze, plaża, dzikie wysypiska. Według obliczeń, które reprezentanci spółdzielni Posejdon wysłali już do wojewody, kalkulacja kosztów systemu gospodarki odpadami komunalnymi w uchwale Rady Miasta Gdyni jest na skutek tego zawyżona o ponad 1,1 miliona złotych. Taką właśnie kwotę według prezes Jolanty Kalinowskiej radni Samorządności prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka bezprawnie przerzucili na mieszkańców, choć zgodnie ze stanowiskiem Spółdzielni Mieszkaniowej Posejdon powinna być wydatkowana z budżetu miasta.

Z pisma, wysłanego do wojewody pomorskiego, wynika, że gdyby uwzględnić powyższe kalkulacje, to podwyżka cen za wywóz śmieci w Gdyni wynosiłaby nie ponad 140 procent, a 109,7 procent. Byłaby więc swoją skalą bardzo podobna do tej, wprowadzanej dla przykładu w Gdańsku i wielu innych miastach Polski.

Czytaj również: Mimo protestów mieszkańców i apeli opozycji radni Samorządności zdecydowali o rekordowo wysokiej podwyżce za wywóz śmieci

W sprawie szokująco wysokiej podwyżki za wywóz odpadów w Gdyni do samorządowców wysłane zostało już nie tylko wezwanie do usunięcia naruszeń prawa, ale także petycja. Jej sygnatariusze, Łukasz Cichowski, Karol Dawidowski i Józef Tojs, żądają w imieniu mieszkańców miasta uchylenia uchwały, która sankcjonuje potężny, rekordowy wzrost opłat. Padają przy okazji dość podobne argumenty, jak te przedstawiane przez Spółdzielnię Mieszkaniową Posejdon.

- Podwyżka stałej opłaty za wywóz odpadów w Gdyni jest jedną z najwyższych w Polsce - mówi Łukasz Cichowski. - Jest to spowodowane pomysłem miasta, aby włączyć do dotychczasowej kwoty za wywóz odpadów koszty wywozu nieczystości z koszy miejskich, czyli z plaży, ciągów komunikacyjnych itp. Na utrzymanie dróg, chodników,
parków, co także należy rozumieć jako opróżnianie śmietników, mieszkańcy płacą podatki. Jest to więc w pewien sposób podwójne opodatkowanie.

Zgodnie z przyjętą uchwałą wzrost opłaty za wywóz odpadów wyniesie od nowego roku 143 procent. Mieszkańcy apelują aby zweryfikować kwotę, wyliczoną przez gminę i pomniejszyć ją m.in. o koszt opróżniania przyulicznych śmietników i likwidowania dzikich wysypisk. Kalkulacje, ujęte we wniosku obywateli są niemal identyczne, jak te, przedstawiane przez Spółdzielnię Mieszkaniową Posejdon. Wzrost opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zmniejszyłby się według składających petycję ze 143 procent do 109 procent.

- Podwyżki na terenie kraju oscylują między 90 procent, a 110 procent - mówi Łukasz Cichowski. - Uwzględnienie uwag mieszkańców zbliżyłoby miasto do tych wskaźników.

Tymczasem krótko po złożeniu petycji przez mieszkańców oświadczenie wydał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Podtrzymuje on argumentację, przedstawianą już przez pomysłodawcę szokująco wysokiej podwyżki, wiceprezydenta miasta ds. innowacji Michała Gucia. Z oświadczenia najpopularniejszego polityka w mieście i lidera Samorządności wywnioskować można, że rekordowy wzrost cen za wywóz odpadów nie jest winą przedstawicieli gminy, a poczynań rządu i regulacji wprowadzanych na centralnym szczeblu.

Zobacz także: Oświadczenie prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w sprawie podwyżki opłat za wywóz śmieci w mieście

"Rząd po raz kolejny sięga do kieszeni mieszkańców rękami samorządu. Autorom petycji, którzy najwyraźniej nie znają tych okoliczności, można doradzić, że powinni ją złożyć na ręce swoich partyjnych kolegów, realnie odpowiedzialnych za spowodowanie tego stanu rzeczy" - pisze m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały. Klimat się zmienił.

Wideo

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
11 grudnia, 12:27, Gość:

Podpowiedź dla Pani ze Spółdzielni. Teraz juz nie trzeba wzywac do usuniecia naruszenia prawa. Od razu skarzy sie uchwałę. Pani stanowisko popieram nie tylko jak, ale mysle ze dziesiatki tysiecy mieszkancow. Powodzenia.

poszły na Mikołaja 3 pisma - uzasadnienie identyczne. Pozdrawiam

Rada Miasta Gdyni

aleja Marsz. Piłsudskiego 52/54

81-382 Gdynia

Wezwanie do usunięcia naruszeń prawa spowodowanych wydaną uchwałą.

Na podstawie art. 101 ust 1 ustawy o samorządzie gminnym zaskarżam Uchwałę Rady Miasta Gdyni XIV/477/19 z dnia 27.11.2019 r w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawek tej opłaty.

Wojewoda Pomorski

Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk

Zgodnie z art. 85 Ustawy o samorządzie gminnym wnoszę o stwierdzenie nieważności Uchwały Rady Miasta Gdyni XIV/477/19 z dnia 27.11.2019 r w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawek tej opłaty.

Regionalna Izba Obrachunkowa

Wały Jagiellońskie 36, 80-853 Gdańsk

Zgodnie z art. 5 Ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych wnoszę o stwierdzenie czy Uchwała Rady Miasta Gdyni XIV/477/19 z dnia 27.11.2019 r w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawek tej opłaty jest zgodna z kryterium zgodności z prawem i zgodności dokumentacji ze stanem faktycznym.

G
Gość

Podpowiedź dla Pani ze Spółdzielni. Teraz juz nie trzeba wzywac do usuniecia naruszenia prawa. Od razu skarzy sie uchwałę. Pani stanowisko popieram nie tylko jak, ale mysle ze dziesiatki tysiecy mieszkancow. Powodzenia.

G
Gdy-nie

Już dawno powinno zostać przeprowadzone Referendum Miejskie (to istota samorządnej demokracji), by odpowiedzieć na pytanie, według czego ma być liczona opłata śmieciowa: 1. metrów - wygodne dla miasta, ale nieuczciwe wobec mieszkańców, 2. osób - często liczba korzystających z lokalu jest większa niż ta zgłoszona, zdarza się jednak, że jest mniejsza. Są także tacy co prawie nie korzystają z mieszkań i ma to przełożenie na ich wytwarzanie śmieci, 3. zużytej wody - ta potwierdza stan faktyczny i świadczy o tym jak oszczędnie, ekologicznie i świadomie prowadzone jest gospodarstwo domowe. Trudno w tym ostatnim przypadku o jakieś nadużycia nie do sprawdzenia. Teoretycznie straciliby biedniejsi posiadający stare, nieekonomiczne pralki i nie mający zmywarek. Przydałaby się także wobec zmian opłat deklaracja każdego gospodarstwa domowego: kto chce segregować, a kto nie.

P.Szczurek - prezydent neogdynian, butnie i pysznie zwala winę na innych. Wykręcając kota ogonem ośmiesza się, na tle uczciwych gmin, które nie chcą okradać mieszkańców i maksymalnie uchwaliły 110% podwyżki. Ciekawe jak to wpłynie na poparcie "Spoko Prezydenta" i jego świty, czy ludzie będą to pamiętali do wyborów, czy W.Sz. się poprawi i zmieni podejście do spraw mieszkańców - oficjalne, bo prywatnie gardzi tymi z ludzi, na których zdaniu mu nie zależy? Poparcie rzeczywiste prezydenta nie wyniosło 80%, a w stosunku do frekwencji wyborczej ok.40%, ciekawe jakie będzie w następnych wyborach?

G
Gość
10 grudnia, 10:38, Ka_Pa_:

I jeszcze jedna zmiana powinna być! Liczymy śmieci od osob a nie od metrów!

Tak śmieci powinno liczyć się od osoby a nie od zużycia wody!!!

r
real
10 grudnia, 10:35, Xoxo:

Widać jak próbują mieszkańcami obniżyć wydadki, które są zobligowani podnosić. Najlepiej zwalić wszystko na złodziejską władzę PiS(nie to, że bronię, ale ze względu na nienawiść do pisu łatwo wybielic własne poczynania). To jest skandal, żeby koszty w tak stosunkowo niedużym mieście jakim jest gdynia, znacznie przewyzszaly te z Gdańska, Warszawy czy innych dużych miast!

10 grudnia, 15:10, Grazyna:

Śmieci powinny być liczone w/g zużycia wody byłoby to najłatwiej i najsprawiedlieiej

Co do ciężkiej cholery ma zużycie wody wspólnego z ilością produkowanych śmieci?

B
Bruno

Możemy pisać i pisać, a Szczurka to nie rusza. On już dawno żyje w innym świecie. To poprostu Narcyz.

N
Normal

A może czas odejść panie Szczurek.....

M
Marian9996

Hamy czy 1m2 mieszkania czy lokalu produkuje śmieci?

G
Gość

Proponuję, aby władze miasta Gdynia ograniczyły wydatki na fajerwerki, koncerty oraz inne nieprzemyślane i niegospodarnie trwonione w ciągu roku pieniądze z budżetu miasta. Wówczas nie byłoby potrzeby obciążania mieszkańców tak sromotnymi i skandalicznymi podwyżkami.

G
Grazyna
10 grudnia, 10:35, Xoxo:

Widać jak próbują mieszkańcami obniżyć wydadki, które są zobligowani podnosić. Najlepiej zwalić wszystko na złodziejską władzę PiS(nie to, że bronię, ale ze względu na nienawiść do pisu łatwo wybielic własne poczynania). To jest skandal, żeby koszty w tak stosunkowo niedużym mieście jakim jest gdynia, znacznie przewyzszaly te z Gdańska, Warszawy czy innych dużych miast!

Śmieci powinny być liczone w/g zużycia wody byłoby to najłatwiej i najsprawiedlieiej

K
Ka_Pa_

I jeszcze jedna zmiana powinna być! Liczymy śmieci od osob a nie od metrów!

X
Xoxo

Widać jak próbują mieszkańcami obniżyć wydadki, które są zobligowani podnosić. Najlepiej zwalić wszystko na złodziejską władzę PiS(nie to, że bronię, ale ze względu na nienawiść do pisu łatwo wybielic własne poczynania). To jest skandal, żeby koszty w tak stosunkowo niedużym mieście jakim jest gdynia, znacznie przewyzszaly te z Gdańska, Warszawy czy innych dużych miast!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3