Puchar Świata rolkarzy wokół PGE Areny: Bezkonkurencyjni Szwajcarzy, mocne Włoszki. Polka na podium

mat. prasowe organizatora
Pod dyktando Szwajcarów i Włoszek odbył się trzeci Maraton Solidarności rolkarzy im. Lecha Wałęsy. Z bardzo dobrej strony pokazała się Polka, Aleksandra Goss, która zajęła trzecie miejsce. Jest to pierwsze podium dla Polski w imprezie najwyższej rangi.

Zawodnicy mieli do pokonania trasę wokół PGE Areny. Na gdańskim stadionie usytuowany był start i meta zawodów, wchodzących w skład jednej z rund cyklu Pucharu Świata (World Inline Cup). Oficjalnej ceremonii otwarcia dokonał Lech Wałęsa, patron imprezy. Na starcie pojawiło się 700 zawodniczek i zawodników z 16. krajów.

Wśród mężczyzn zawody zdominowali Szwajcarzy. Reprezentanci kraju Helwetów nie mieli sobie równych. Ich dominacja na trasie przełożyła się w końcowe lokaty. Szwajcarzy zajęli bowiem cztery czołowe lokaty. Najlepszy okazał się Nicolas Iten, który uzyskał czas 1:04:07,54. Za jego plecami usadowił się ubiegłoroczny zwycięzca - Severin Widmer (1:04:07,61). Na najniższym stopniu podium stanął Michael Achermann. Siódme miejsce zajął najszybszy z Polaków Daniel Gwadera. Zawodnik UKS Zryw do zwycięzcy stracił ponad półtorej minuty.

Wśród kobiet prym wiodły Włoszki. Niewiele brakowało, a faworytki przegrałyby z Polką Aleksandrą Goss. Gdyby nie ubytek sił w końcowej fazie rywalizacji Goss zajęłaby wyższe miejsce, ale trzecia lokata to świetny wynik i jednocześnie najlepsze miejsce biało-czerwonych na zawodach o najwyższej randze. Wygrała Giovanna Turchiarellli z czasem 1:14:51,00, a druga była jej rodaczka Roberta Casu.
 Zawodnicy bardzo chwalili sobie trasę. Do gustu przypadła im przede wszystkim jej szybkość, choć rywalizację nieco utrudniał silny wiatr.

Organizatorami zawodów byli: Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Fitness, Polski Związek Wrotkarski, a współorganizatorem Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku.