Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prywatyzacjia Energii - Skarb Państwa na razie tylko rozwiązał swój doraźny problem

Adam Protasiuk
Proces sprzedaży Energi ciągle trwa. Obowiązkiem przedstawicieli społeczeństwa regionu i wszystkich osób mających wpływ na rynek energetyczny oraz regulacje z tym związane, jest włączenie się do dyskusji nt. przyszłości spółki Energa i polskiej energetyki.

Z sygnałów oficjalnie wysyłanych ze środowisk rządowych można wywnioskować, że sprawa przejęcia spółki Energa SA przez PGE SA jest już przesądzona i nawet negatywne opinie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Urzędu Regulacji Energetyki tego nie zmienią. Jeśli przyjąć powyższy scenariusz za obowiązujący, to powinniśmy zastanowić się, co z tego wynika dla naszego regionu?

Po pierwsze, powinniśmy z dumą stwierdzić, że w sprawach kluczowych dla regionu potrafimy prowadzić debatę merytoryczną, której tak bardzo nam ostatnio brakuje w życiu publicznym. Budujący jest fakt, że z debaty prowadzonej przez redakcję "Dziennika Bałtyckiego" i Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza przebija się troska o dobro ogólne i interes regionu. Środowisko Pomorza może być naprawdę dumne z takiego stanu rzeczy!

Kolejnym sukcesem naszej wspólnej debaty jest fakt, iż część postulatów, które pojawiły się w dyskusji, została przyjęta i zawarta w umowie prywatyzacyjnej. Możemy tak wywnioskować na podstawie oficjalnych wypowiedzi polityków i przedstawicieli bezpośrednio zaangażowanych stron. Dotyczy to kwestii gwarancji zachowania siedziby spółki Energa SA na Pomorzu. Nie mniej ważna jest gwarancja kontynuacji i finansowania inwestycyjnej strategii spółki. Z punktu widzenia regionu powyższe założenia są wyjątkowo istotne. W ten sposób ta część Polski jest choćby częściowo zabezpieczona przed finansowym drenowaniem. Wyobraźmy sobie mechanizm, gdy wszyscy płacimy za energię elektryczną, a korzyści z podatków, miejsc pracy i inne profity z tytułu posiadania na swym terenie siedziby dużej spółki byłyby transferowane w inny region kraju. W naszym regionie nie pozostało niestety już wielu znaczących i finansowych czempionów. Kolejna strata mogłaby się okazać zbyt bolesna zarówno dla mieszkańców, jak i dla zrównoważonej gospodarki kraju.

Oczywiście, optymizm związany z uwzględnionymi postulatami debaty jest uzasadniony jedynie przy odpowiednim skonstruowaniu umowy prywatyzacyjnej. Umowa taka powinna skutecznie gwarantować egzekwowanie wszystkich istotnych zobowiązań w niej zawartych.

Niestety, wciąż nie mamy odpowiedzi dla jednego z najistotniejszych pytań, stawianych podczas tej "prywatyzacji": Czy konsolidacja rynku energii elektrycznej, tak naprawdę zablokowanie na dłuższy okres czasu konkurencji, na tym rynku jest działaniem zamierzonym i dobrym dla naszej gospodarki? W tym przypadku bardziej przemawiają argumenty artykułowane przez UOKiK aniżeli przez oferenta, PGE. Zastanawiającym może być fakt, iż obie te instytucje całkowicie odmiennie prognozują skutki decyzji przejęcia ENERGI przez PGE. Dobrze byłoby się zapoznać z analizami i wnioskami, którymi dysponują obie strony. Rzeczowe omówienie i porównanie argumentacji wydaje się być tutaj wysoce uzasadnione.

Z przekazów medialnych dowiadujemy się o kwestii pakietu inwestycyjnego w kwocie 5 mld PLN, które rzekomo mają zostać zainwestowane przez PGE w spółkę Energa. Te, bardzo lakoniczne, przekazy nie wskazują źródeł, terminu ani też formy dokapitalizowania. Ponadto, jeśli przyjąć za prawdziwe szacunki ekspertów, iż sektor energetyczny w najbliższych latach potrzebuje ok. 100 mld złotych na inwestycje, to kwota 5 mld może okazać się wysoce niewystarczająca do potrzeb spółki Energa w tym zakresie.

Proces sprzedaży Energi ciągle trwa. Obowiązkiem przedstawicieli społeczeństwa regionu i wszystkich osób mających wpływ na rynek energetyczny oraz regulacje z tym związane, jest włączenie się do dyskusji nt. przyszłości spółki Energa i polskiej energetyki. Dziś wiemy tylko, że Skarb Państwa rozwiązał swój doraźny problem, jakim jest łatanie dziury budżetowej. Jakie efekty takiego działania odczujemy w dalszej przyszłości, to przyjdzie nam się dopiero przekonać.

Sukcesem naszej wspólnej debaty jest fakt, iż część postulatów została przyjęta i zawarta w umowie prywatyzacyjnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto