Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prokuratura sprawdza urzędników w sprawie budowy kanalizacji

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Prokuratorzy z Gdyni zbadają, czy urzędnicy gdyńskiego ratusza nie złamali przepisów podczas ubiegłorocznej modernizacji ul. Nowowiczlińskiej na Dąbrowie. Zgodnie z treścią materiałów, które trafiły do prokuratorów, sposób prowadzenia tej inwestycji miałby zagrozić rzece Kaczej i spowodować, iż odprowadzane są do niej ścieki z kanalizacji.

Zawiadomienie tej treści złożyło w prokuraturze Stowarzyszenie SOS Gdynia, w pracach którego udzielają się znani adwersarze poczynań władz miasta, Tadeusz Koliński i była radna Jolanta Kalinowska. Tymczasem Ewa Łowkiel, wiceprezydent Gdyni odpowiedzialna za ochronę środowiska, na podobne doniesienia odpowiada krótko.

- Nie ma możliwości, aby na skutek miejskiej inwestycji ścieki odprowadzane były do rzeki Kaczej - zapewnia wiceprezydent Łowkiel. - Zanieczyszczanie rzeki ściekami jest niezgodne z prawem.

Według reprezentantów stowarzyszenia, historia urzędniczych zaniedbań w sprawie kanalizacji na Dąbrowie sięga 1985 r., gdy Urząd Miasta Gdyni wydał Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej, wznoszącej osiedle, decyzję zezwalającą na odprowadzanie z ulic i parkingów kanalizacji deszczowej i budowę kolektora deszczowego. Trzy lata później uchybień dopatrzył się jednak Urząd Wojewódzki, unieważniając decyzję.

Pretekstem do tego okazał się brak pozwolenia wodno-prawnego na inwestycję. Według Stowarzyszenia SOS Gdynia, mimo to prace kanalizacyjne na Dąbrowie prowadzono nadal, choć niezbędnej dokumentacji i zgód nigdy nie uzupełniono. Podobnie rzecz miała się w 2010 r., gdy wykonano odwodnienia deszczowe w trakcie remontu pod ciągiem ulic Nowowiczlińska - Wiczlińska, przy skrzyżowaniu z ul. Rdestową.

- W efekcie odprowadza się do ziemi i rzeki Kaczej nieczyszczone ścieki z powierzchni około 10 hektarów - uważa Jolanta Kalinowska.

Kalinowska dodaje, że gdyby w ten sposób postąpił inwestor prywatny, a nie urząd, obciążony zostałby karą 1 mln zł, groziłoby mu także więzienie. Czy była radna Gdyni ma rację, zweryfikuje prokuratura, która po listopadowym zawiadomieniu uznała, iż w sprawie tej zachodzi prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa, wszczynając śledztwo.

- Prowadzone jest ono w sprawie niedopełnienia obowiązków przez urzędników w okresie od 1985 r. do listopada 2010 r. poprzez wydanie Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej decyzji zezwalającej na wykonanie kanalizacji deszczowej, a następnie wykonanie przyłączy do kolektora odprowadzającego ścieki bez wymaganego zezwolenia - informuje Marzanna Majstrowicz, prokurator rejonowy w Gdyni. - Zleciliśmy już na potrzeby śledztwa czynności policji. Przesłuchiwani będą świadkowie, w tym autorzy zawiadomienia i urzędnicy miejscy. Policja ściągnie też dokumentację z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Przeczytaj także:
Urzędniczki wyłudziły ponad 500 tys. zł. łapówek

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prokuratura sprawdza urzędników w sprawie budowy kanalizacji - Gdynia Nasze Miasto

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto