Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Proces lekarzy psychiatrów oskarżonych o nieumyślne spowodowanie śmierci pacjentki trafi do sądu wojskowego?

OPRAC.:
Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Proces lekarzy oskarżonych o nieumyślne spowodowanie śmierci pacjentki trafi do sądu wojskowego
Proces lekarzy oskarżonych o nieumyślne spowodowanie śmierci pacjentki trafi do sądu wojskowego Archiwum DB
Sąd Rejonowy Gdańsk–Północ zdecyduje, czy po dwóch latach toczącego się procesu czterech lekarzy psychiatrów 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku oskarżonych w sprawie samobójczej śmierci pacjentki chorej na depresję, sprawa trafi do sądu wojskowego i tam rozpocznie się od nowa. Troje medyków oskarżono o nieumyślne spowodowanie śmierci kobiety, a jednego o fałszowanie dokumentacji lekarskiej.

Rozprawa miała odbyć się w poniedziałek, lecz została odwołana

Rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku sędzia Łukasz Zioła przekazał PAP, że Sąd Okręgowy w Gdańsku postanowieniem z dnia 15 listopada br. uchylił postanowienie Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku z dnia 16 października br. w przedmiocie nieuwzględnienia wniosku oskarżycielki posiłkowej o przekazanie sprawy według właściwości do sądu wojskowego i sprawę w przedmiocie właściwości sądu przekazał sądowi rejonowemu celem ponownego rozpoznania.

- Sporządzenie pisemnego uzasadnienia zostało odroczone na okres siedmiu dni – dodał sędzia Zioła.

W październiku 2023 r. oskarżycielka posiłkowa zawnioskowała o przeniesienie sprawy czwórki oskarżonych lekarzy psychiatrów do właściwego sądu wojskowego m.in., z uwagi na to, że czyny zarzucane, jak informuje PAP, komendantowi szpitala Dariuszowi Juszczakowi zostały popełnione podczas pełnienia obowiązków służbowych w obrębie obiektu wojskowego - 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku, a Juszczak był czynnym żołnierzem zawodowym w stopniu komandora. (Komendanta 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku odwołał ze stanowiska szef MON Mariusz Błaszczak podczas pandemii w 2020 r.).

Sąd rejonowy oddalił wniosek, a zażalenie w tej sprawie trafiło do Sądu Okręgowego, który sprawą zajął się w zeszłym tygodniu na posiedzeniu niejawnym. Aktualnie sprawą zajmuje się ponownie Sąd Rejonowy.

Proces przeciwko lekarzom dotyczy samobójczej śmierci 40-letniej Agnieszki B.

Kobieta jesienią 2015 roku trafiła na oddział psychiatryczny jednego z gdańskich szpitali, kilka tygodni później została przeniesiona na oddział psychiatryczny do 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku. Zdiagnozowano u niej depresję. Kobieta była leczona farmakologicznie, uczestniczyła w terapii. Na początku lutego 2016 roku pacjentka otrzymała kolejną przepustkę na weekend. Pojechała do domu, a dzień później w Gdyni rzuciła się pod pociąg. Zginęła na miejscu, zostawiła męża i osierociła dwoje dzieci.

Po śmierci 40-latki jej bliscy zawiadomili o sprawie prokuraturę. Rodzina podnosiła, że lekarze opiekujący się chorą, dopuścili się zaniedbań, zezwalając na jej wyjście ze szpitala, czym nieumyślnie przyczynili się do jej śmierci.

Śledztwo dotyczące zaniedbań medyków toczyło się w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku od jesieni 2016 roku. W sprawie przewijały się nazwiska znanych trójmiejskich psychiatrów. Prokuratura oskarżyła w tej sprawie byłego już komendanta 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku Dariusza Juszczaka oraz Janusza F., Annę W. i Wojciecha P.

Trzem lekarzom zarzucono nieumyślne spowodowanie śmierci pacjentki i narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Czwarty z medyków został oskarżony o fałszowanie dokumentacji.

Proces w tej sprawie rozpoczął się w październiku 2021 r. przed gdańskim sądem. Wszyscy oskarżeni przez prokuraturę lekarze nie przyznali się do winy. Lekarzom oskarżonym o niemyślne spowodowanie śmierci pacjentki grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

CZYTAJ TAKŻE:W Malborku na pl. Słowiańskim pod nosem urzędników ktoś ukradł niedawno posadzone rośliny. Nikt nie widział?

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Proces lekarzy psychiatrów oskarżonych o nieumyślne spowodowanie śmierci pacjentki trafi do sądu wojskowego? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto