Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent i premier złożyli kwiaty pod bramą Stoczni Gdańskiej, w tle bitwa na okrzyki

Agnieszka Kamińska
"Konstytucja, konstytucja", "będziesz siedział", "solidarność" – takie hasła skandowano, gdy prezydent Andrzej Duda składał w piątek kwiaty pod bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej w ramach uroczystości upamiętniających 38. rocznicę Sierpnia ’80, zorgnizowanych przez NSZZ Solidarność. Na ścianie Europejskiego Centrum Solidarności pojawił się transparent z napisem "konstytucja". Prezydent przemawiał też w bazylice św. Brygidy. Jego płomienne przemówienie było co chwila przerywane gorącymi brawami.

Uroczystości upamiętniające 38. rocznicę Sierpnia ’80 znów miały dwojaki charakter. Obchody, w których uczestniczył prezydent Andrzej Duda i przedstawiciele rządu, zorganizowała NSZZ Solidarność. W osobnych obchodach pod hasłem "Porozumienie" wzięła udział część uczestników strajku z sierpnia 1980 r. z Lechem Wałęsą na czele, a także m.in. przedstawiciele KOD i władz miasta Gdańsk.

Najważniejsze punkty obu uroczystości zostały tak zaplanowane, aby ze sobą nie kolidowały. Rano około godz. 10 kwiaty składał Lech Wałęsa i część twórców strajku w sierpniu 1980 roku. A po południu pod bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej wiązanki składali m.in. prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele rządu, instytucji państwowych oraz delegacje związkowców.

Podczas składania kwiatów przez oficjeli skandowano: "konstytucja", "będziesz siedział" i "solidarność". A na ścianie Europejskiego Centrum Solidarności pojawił się transparent z napisem "konstytucja". Tradycyjnie już, w bazylice św. Brygidy, odbyła się msza święta, którą poprowadził metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź. We mszy świętej uczestniczył również Lech Wałęsa.

KOD zakłóca uroczystości [zobacz wideo]:

Na zakończenie mszy świętej przemawiał prezydent Andrzej Duda, który dziękował uczestnikom strajku w 1980 r. za wolną Polskę. Mówił też o"chorobach", które toczą Polskę.

- Dzięki Solidarności obroniliśmy wolność. To dzięki wam, tym wszystkim, którzy wtedy powiedzieli twardo "nie" komunistycznej władzy, dziś mamy wolność. Ale ceną są choroby, bo jakże nie nazwać chorobą tego, że ciągle w sądach orzekają ludzie, którzy uczestniczyli w komunistycznym aparacie represji. Taka Polska to nie była zdrowa Polska. Ślady tych skażeń są do dziś i muszą być konsekwentnie usuwane. Ja chcę żeby Polska to była solidarność, będąca razem i wspólnie. Żeby można było spokojnie w tej Polsce żyć, pracować i wychowywać dzieci. Ta zmiana, która teraz następuje to jest dobra zmiana. To jest, proszę państwa, Polska solidarności, o której marzyliście – mówił Andrzej Duda.

- Fakty są takie, że w Polsce nastąpiła bezkrwawa, w zasadzie, rewolucja. Nie strzelano do ludzi na ulicach tak, jak tutaj w Gdańsku, w Gdyni w 1970 r. Nie ma dzisiaj dziesiątków, setek czy tysięcy krzyży nad mogiłami młodych ludzi, którzy tak, jak ja wtedy, mieli po 17-18 lat i którzy być może byliby gotowi walczyć o wolną Polskę z bronią w ręku. Tą ceną są także choroby, które bez przerwy, choć w coraz mniejszym stopniu drążą nasze państwo od tamtego czasu. Jakże nie nazwać chorobą, że w Sadzie Najwyższym wciąż orzekają sędziowie, którzy skazywali ludzi niepodległościowego podziemia w czasie stanu wojennego – mówił Andrzej Duda podczas mszy świętej w bazylice św. Brygidy.

Andrzej Duda podkreślał, że w Sądzie Najwyższym są ludzie, którzy niegdyś uczestniczyli w komunistycznym aparacie represji.

- Jedna z osób nadzorowała, czy prawodawstwo stanu wojennego jest we właściwy sposób wdrażane i składała z tego raporty do Komitetu Centralnego PZPP. Żaden ze zbrodniarzy nie odpowiedział za swoje czyny – grzmiała prezydent Andrzej Duda, zbierając gorące brawa.

- Solidarność to nie jest przeszłość, tylko przyszłość. Wszyscy ponosimy odpowiedzialność wobec Boga i historii. Bracia z Solidarności! Jesteście ważnym elementem historii, zaczęliście odmieniać oblicze polskiej ziemi, zaczęliście w imię Boże działanie. Dziś musimy iść dalej tą drogą, nie możemy się godzić na słabości – mówił metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź podczas mszy świętej w bazylice św. Brygidy. - Społeczeństwo jest poddawane turbulencjom, występuje obsesja negacji, demonstracyjnego odwracania się od państwa i ustanawianych praw. Tego czynić nie wolno! Nie można szafować hasłami negacji. Wiele osób jest dziś zatroskanych anarchizacją życia publicznego. Również dzisiejsza Solidarność prowadzi rozmowy z rządem, ale to są zawsze rozmowy partnerskie.

Mszy świętej towarzyszyło złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. prałata Henryka Jankowskiego i poświęcenie repliki sztandaru NSZZ Solidarność. W ramach obchodów odbyło się też posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność w sali BHP. Wręczono tam odznaczenia i stypendia dla uzdolnionej młodzieży z niezamożnych rodzin. W tym roku pieniądze z Funduszu Stypendialnego NSZZ Solidarność trafiły do 23 uczniów z Pomorza.

W obchodach uczestniczył też m.in. premier Mateusz Morawiecki, który oficjalnie nie przemawiał, ale napisał na Twitterze, że Sierpień 1980 był najbardziej masowym i znaczącym akordem walki o wolność narodów zniewolonych przez komunizm. "Nigdy nie zapomnijmy tych dni, w których Polacy tak konsekwentnie byli solidarni i - pomimo wszystkich podziałów - tak sobie życzliwi, oddani i bliscy" – napisał premier

Na uroczystościach, zorganizowanych przez Solidarność, obecni byli też m.in. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska i wiceminister kultury Jarosław Sellin. Na Placu Solidarności otwarto wystawę poświęconą Annie Walentynowicz. A wieczorem odbył się koncert "Koniec lata z Solidarnością", zorganizowany przez TVP 2.

Na bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej zawieszono portrety z wizerunkami m.in. Lecha Wałęsy, Tadeusza Morawieckiego, Lecha Kaczyńskiego, Andrzeja Gwiazdy. Na niektórych znajdował się napis "nie wygumkujecie". Portrety zniknęły przed uroczystościami składania kwiatów przez prezydenta RP i przedstawicieli rządu.

Współorganizatorzy obchodów tłumaczyli, że na bramie nie można wieszać takich emblematów, gdyż brama jest wpisana do rejestru zabytków.

Pomorze jest najpiękniejsze! Zobaczcie niesamowite zdjęcia!

TOP 10 najtańszych dzielnic Gdańska. Gdzie są najtańsze mieszkania?

TOP 5 najczystszych jezior na Pomorzu. Musisz tam pojechać!

Trójmiasto z lotu ptaka. Rozpoznasz te miejsca? Rozwiąż quiz!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto