Praca w rejonach Południowego Bałtyku

Artykuł sponsorowany
Ośmiu partnerów z trzech regionów nadbałtyckich Litwy, Niemiec i Polski w ramach transgranicznego programu South Baltic Professionals (Profesjonaliście Południowego Bałtyku) skupiło się na integrowaniu rynków pracy i wdrażaniu narzędzi, które zachęcałyby do poszukiwania pracy w tym rejonie Europy.

Ośmiu partnerów z Polski, Niemiec i Litwy, w ramach projektu „Dynamika rynku pracy oraz atrakcyjne środowisko biznesowe w regionie Południowego Bałtyku – SB Professionals”, podjęło się zadania zachęcenia mieszkańców z tych terenów do podejmowania pracy na sąsiednich obszarach objętych programem. Opracowali i zrealizowali różnorodne działania promocyjno-informacyjne zachęcające pracowników do poszukiwania pracy w regionach Południowego Bałtyku. Dotychczas młodzi ludzie mieszkający na terenach nadbałtyckich często wyjeżdżali w inne rejony kraju, czy Europy mając nadzieję na znalezienie lepszych uczelni lub pracy. Nie uwzględniali w swoich planach migracyjnych regionów położonych w obszarze Południowego Bałtyku. Analitycy ostrzegali, że odpływ pracowników w dłuższym okresie czasu mógłby stanowić spory problem dla lokalnych miejscowości. Zdecydowano się przeciwdziałać temu zjawisku wykorzystując potencjał sąsiadujących rynków pracy. Zapotrzebowanie lokalnych pracodawców na odmienne specjalizacje pracownicze stały się w tym przypadku atutem.

Partnerzy projektu rozpoczęli wspólne działania transgraniczne, które miały zaspokoić zapotrzebowania rynku pracy i udowodnić, że obszar Południowego Bałtyku jest atrakcyjnym miejscem do życia i pracy. Przeprowadzono projekty pilotażowe w zakresie promocji zatrudnienia. Aby wspierać wymianę pracowników między regionami Południowego Bałtyku oraz propagować informację o możliwościach pozyskania pracy na sąsiednich rynkach zorganizowano kilka edycji szkoleń kierowanych do osób związanych z lokalnym rynkiem pracy. Uczestniczyli w nich doradcy zawodowi, pośrednicy pracy, osoby zajmujące się rekrutacją, pracownicy instytucji otoczenia biznesu oraz pomorscy pracodawcy. Kursy popularyzowały wiedzę o projekcie, a przede wszystkim miały przygotować wykwalifikowaną kadrę do pomocy osobom poszukującym pracy.

Uruchomiony został portal rekrutacyjny www.sb-professionals.eu skupiający oferty pracy z regionów Meklemburgii i Pomorza Zachodniego, Szczecina, Trójmiasta i Kłajpedy, a także obszarów Danii i południowej Szwecji. Oprócz ofert pracy na portalu można również znaleźć wiele przydatnych informacji o warunkach życia w poszczególnych regionach. Zamieszczona jest informacja o ofercie edukacyjnej, opiece zdrowotnej, połączeniach transportowych, opisane są atrakcje regionu. Zamieszczono również przydatne linki miejscowych instytucji publicznych. Portal umożliwia przygotowanie się do zmiany miejsca zamieszkania i zebranie jeszcze przed wyjazdem wielu informacji, które na miejscu pozwolą na szybsze zaaklimatyzowanie się. Można bowiem znaleźć adres najbliższej szkoły dla dziecka, sprawdzić warunki przyjęcia, przygotować potrzebne dokumenty. Warto również odwiedzić strony dot. nieruchomości w okolicy i zorientować się w ich cenach oraz wybrać odpowiednią do zamieszkania okolicę. Można liczyć na pomoc w znalezieniu kursu językowego, a także sprawdzić ofertę kulturalną danej miejscowości.

Dzięki temu projektowi lokalne organizacje zajmujące się przeciwdziałaniu tym problemom w swoim regionie zyskały fachową wiedzę oraz wsparcie instytucji borykających się z podobnymi kwestiami w sąsiednim kraju. Wymiana informacji oraz współdziałanie znacznie zwiększyły możliwości oddziaływania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto