MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie Radia Maryja najważniejszym wydarzeniem 100-lecia w Toruniu

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Urodziny Radia Maryja. Zobaczcie co się tam działo! Najlepsze zdjęcia z poprzednich lat.
Urodziny Radia Maryja. Zobaczcie co się tam działo! Najlepsze zdjęcia z poprzednich lat. Grzegorz Olkowski / Polska Press / archiwum
Powstanie rozgłośni, której założycielem jest Tadeusz Rydzyk to wg. torunian, którzy głosowali w w plebiscytach zorganizowanych przez miasto najważniejsze wydarzenienie ostatniego stulecia. Powstanie Radia Maryja okazało się ważniejsze od utworzenia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, czy wpisu Starówki na listę UNESCO. Miasto chwali się plebiscytem choć wzięło w nim udział tylko kilkaset osób.

Od wtorku duże kontrowersje wzbudzają opublikowanego przez miasto wyniki plebiscytu z okazji jubileuszu powrotu Torunia do wolnej Polski. Mieszkańcy wybierali w nim "Toruńską Legendę" oraz "Wydarzenie Stulecia".

Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta - organizatorzy odnotowali mniejsze niż w organizowanych wcześniej tego typu zabawach zainteresowanie głosowaniem, pomimo szerokiej promocji oraz nagłaśniania plebiscytów na stronach miejskich, za pomocą systemu SMS, w mediach i w serwisach społecznościowych. Być może udziałowi w plebiscycie nie sprzyjała sytuacja epidemiczna, która wymuszała skupienie przede wszystkim na rozwiązywaniu codziennych problemów. W plebiscycie na "toruńską legendę" oraz "wydarzenie stulecia" wzięło udział tylko 475 osób, ale mimo tego niewielkiego zainteresowania plebiscyt został rozstrzygnięty.

Zobacz wideo: Kto może dorabiać do emerytury i renty bez ograniczeń?

Radio Maryja- nasz znak rozpoznawczy?

I w ten sposób za wydarzeniem stulecia zostało uznane powstanie Radia Maryja w 1991 roku. Powstanie rozgłośni, której od początku szefuje ojciec Tadeusz Rydzyk okazało się ważniejsze nawet od utworzenia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika czy wpisu starówki na listę UNESCO. Te wydarzenia zajęły kolejne miejsca w plebiscycie na wydarzenie stulecia. Głosujący mieli do wyboru 35 propozycji. Z kolei w plebiscycie na legendę stulecia do wyboru były 32 nazwiska.

Prezydent wspomina tylko legendę
W plebiscycie na Toruńską Legendą Stulecia głosujący mieli do wyboru 32 nazwiska zasłużonych dla miasta osób. Spośród 128 prawidłowo oddanych głosów aż 40 padło na gen. prof. Elżbietę Zawacką, kurierkę Komendy Głównej Armii Krajowej, jedyną cichociemną kobietę, profesor nauk humanistycznych specjalizującą się w historii najnowszej. Na drugim miejscu znalazła się społeczniczka, pedagog, pionierka pedagogiki specjalnej Wanda Szuman, zaś na trzecim podróżnik Tony Halik.

O tym, że gen. prof. Elżbietę Zawacką została Toruńską Legendą Stulecia na swoim Facebooku poinformował prezydent Michał Zaleski. O zwycięstwie Radia Maryja nie napisał ani słowa. Być może dlatego, że wyniki konkursu wzbudziły kontrowersje. Jak mówi toruński aktywista Arkadiusz Brodziński - to skandal.

- Czy można się jeszcze bardziej skompromitować? Władze Torunia znowu robią wstyd naszemu miastu i chcą wręczać tablicę Rydzykowi. Kilka dni po jego słowach, w których zachęca do ukrywania pedofilii w Kościele i broni biskupów za nią odpowiedzialnych - mówi Arkadiusz Brodziński.

Wielu internautów także pyta, czy Radio Maryja to naprawdę znak rozpoznawczy Torunia i właśnie nim mamy się chwalić?

Trwa głosowanie...

Czy kierunki inżynierskie to przyszłość edukacji?

Warto podkreślić, że propozycje osób i wydarzeń biorących udział w plebiscycie wyłonili po szerokich konsultacjach członkowie Komitetu obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski w składzie: zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz - przewodniczący, Ewa Banaszczuk-Kisiel – dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Torunia, Zbigniew Derkowski – dyrektor Wydziału Kultury UMT, Mariola Soczyńska – dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji UMT, Anna Łukaszewska – dyrektor Wydziału Edukacji UMT, dr Michał Targowski – Towarzystwo Miłośników Torunia, prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow – Towarzystwo Miłośników Torunia, prof. dr hab. Krzysztof Mikulski – Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Bogdan Major – przewodniczący Rady Miasta Torunia w latach 1994-2002.

Torunianie mogli oddawać głosy, wysyłając sms z kodem odpowiadającym danej osobie lub wydarzeniu. Z jednego numeru można było oddać tylko jeden głos w każdym z plebiscytów, zatem jeśli ktoś wysłał więcej sms-ów, były one unieważniane. Laureaci pierwszych miejsc otrzymają tablice pamiątkowe z informacją o zwycięstwie w plebiscycie. We wtorek swoją wygraną pochwaliło się Radio Maryja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Powstanie Radia Maryja najważniejszym wydarzeniem 100-lecia w Toruniu - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto