Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstał raport o stanie samorządu gdyńskiego. Przygotował go Gdyński Dialog

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Gdyński Dialog przedstawił raport o stanie samorządu gdyńskiego.
Gdyński Dialog przedstawił raport o stanie samorządu gdyńskiego. Łukasz Kamasz
W 33. rocznicę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych w Polsce, opozycja z Gdyńskiego Dialogu przedstawiła raport o stanie samorządu gdyńskiego. Dodatkowo tytułem człowieka dialogu zostali wyróżnieni poszczególni radni dzielnicowi. Złożono również kwiaty na grobach gdyńskich samorządowców.

Dzień Samorządu Terytorialnego. Powstał raport o gdyńskim samorządzie

Podczas spotkania zaprezentowano raport o stanie samorządu gdyńskiego wraz z rekomendacjami. Raport przedstawił Zygmunt Zmuda–Trzebiatowski, były przewodniczący gdyńskiej Rady Miasta.

- Warto w tym dniu sprawy samorządowe podsumować i poświęcić im trochę więcej uwagi - mówił Zygmunt Zmuda–Trzebiatowski. - Jesteśmy w szczególnym miejscu. W Gdyni doszło do sytuacji, gdzie prezydent ma władzę absolutną. Od 1990 roku jedno środowisko opiekuje się naszym miastem. W Gdyni opowieść o radzie miasta to studium upadku. Jako wieloletni radny mogę powiedzieć, że w Gdyni mamy atrapę Rady Miasta, która nie pełni funkcji, które ustrojowo pełnić powinna. Żyjemy w świecie pozorów. Pozory samorządności, pozory znaczenia rady, pozory transparentności. Samorządność w wydaniu gdyńskim polega na tym, że pewne ugrupowanie samo sobie rządzi. Mamy władzę bez kontaktu z otoczeniem. Prezydent nie spotyka się z mieszkańcami. Ostatnie spotkanie, które pamiętam, miało miejsce kilkanaście lat temu na Chyloni. Pan prezydent uważa, że są niepotrzebne.

Raport już niedługo ma się ukazać w wersji cyfrowej.

Gdyński Dialog przedstawił raport o stanie samorządu gdyńskiego.
Gdyński Dialog przedstawił raport o stanie samorządu gdyńskiego. Łukasz Kamasz

Dialog docenił również grono radnych dzielnic, który wyróżnili się pracą społeczną, otwartością na dialog i współpracę oraz szczególnie zaangażowanych w działalność na rzecz dzielnic. Otrzymali oni tytuł radnego - człowieka dialogu.

- Jesteśmy przekonani, że za pracę społeczną, wykonywaną bez jakiegokolwiek wynagrodzenia, a wymagającą poświęcenia własnego czasu należy ludziom dziękować i to jest nasza forma takiego podziękowania - podkreślała kapituła.

Będzie propozycja zmian w radach dzielnic. Zawnioskują o to sami radni

Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Śródmieście Jędrzej Szerle oraz przewodniczący Zarządu Dzielnicy Wzgórze Św. Maksymiliana Wojciech Ogrodnik przedstawili podsumowanie wspólnej pracy grupy radnych dzielnicowych i wypracowany projekt.

- Od lutego spotykamy się z radnymi dzielnic, żeby zebrać wnioski dotyczące działalności rad dzielnic, które następnie wyślemy do prezydenta Gdyni - podkreślał Jędrzej Szerle, przewodniczący Rady Dzielnicy Śródmieście z Gdyńskiego Dialogu. - Na różnych polach widzimy problemy w relacji Urzędu Miasta z radami dzielnic. Problematyczny jest nawet sam statut, gdzie wielu rzeczy brakuje, dla przykładu nie ma dokładnych funkcji rad dzielnic, nie wiemy czym radni powinni się zajmować. W innych miastach w Polsce dokładnie jest rozpisane, jakie działania powinni prowadzić radni. W naszym mieście jest to napisane tak, że rady zajmują się trochę wszystkim, a w zasadzie jak niczym się nie zajmują, to chyba nawet lepiej. Statut napisany jest po prostu niechlujnie, jak się okazuje, wystarczy jedna osoba na sesji rady dzielnicy, żeby sesja była ważna. Nie ma obowiązku kworum. Wiele zapisów jest niekonsekwentnych i nielogicznych. Zapraszamy 6 czerwca o godz. 18 do siedziby Gdyńskiego Dialogu na spotkanie dotyczące wniosków i wspólnej dyskusji nad budżetami rocznymi rad dzielnic.

Gdyńska opozycja stawia diagnozy i szuka rozwiązań.
Gdyńska opozycja stawia diagnozy i szuka rozwiązań. Łukasz Kamasz

Wcześniej przedstawiciele Gdyńskiego Dialogu złożyli kwiaty na grobach twórców gdyńskiego samorządu – na cmentarzu Witomińskim na grobie Franciszki Cegielskiej – prezydent Gdyni w latach 1990-1998 oraz pierwszego przewodniczącego Rady Miasta Gdyni – Jerzego Biedrzyckiego oraz na cmentarzu parafialnym przy ulicy Kościelnej w Gdyni Orłowie na grobie Macieja Brzeskiego - wiceprezydenta Gdyni w latach 1990-1999.

- To najważniejszy dzień w pracy samorządu terytorialnego i powinien być należycie uczczony - podkreśla Aleksandra Kosiorek z Gdyńskiego Dialogu. - Dla Gdyni to szczególnie istotne, bo miasto znajduje się w bardzo trudnej sytuacji i musimy o tym głośno mówić. Dzisiaj złożyliśmy kwiaty m.in. na grobie pani prezydent Franciszki Cegielskiej i obiecujemy, że jako Gdyński Dialog, zrobimy wszystko, aby sytuacja w Gdyni uległa poprawie.

Przedstawiciele Gdyńskiego Dialogu złożyli kwiaty na grobach twórców gdyńskiego samorządu.
Przedstawiciele Gdyńskiego Dialogu złożyli kwiaty na grobach twórców gdyńskiego samorządu. Łukasz Kamasz
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto