Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat nowodworski. Są apele do spacerowiczów i grzybiarzy, aby uważać na repelenty

AG
pixabay
Sezon na grzyby w pełni. Osoby odwiedzające lasy powinny jednak uważać na repelenty, czyli środki odstraszające dziki. Uważać powinny również osoby, mające kontakt z trzodą chlewną.

W związku z trwającym sezonem zbierania owoców leśnych oraz rozpoczynającym się okresem intensywnego pozyskiwania grzybów, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego podczas pozyskiwania runa leśnego w obszarach utworzonych w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń.

- Dotyczy to obszaru ochronnego (strefa żółta), obszaru objętego ograniczeniami (strefa czerwona) oraz obszaru zagrożenia (strefa niebieska). Osoby mające jakikolwiek kontakt ze świniami nie powinny uczestniczyć w pozyskiwaniu owoców leśnych i grzybów na terenach ww. obszarów ze względu na możliwość przypadkowego, niezamierzonego przeniesienia wirusa ASF na zwierzęta gospodarskie. W innym przypadku minimalna długość karencji przed kontaktem ze świniami powinna wynosić 72h.

Ponadto, należy pamiętać o konieczności całkowitej wymiany odzieży i obuwia przed wykonywaniem czynności związanych z obsługą świń oraz o zastosowaniu środków przeznaczonych do higieny i dezynfekcji - informuje Główny Lekarz Weterynarii. Co zrobić w przypadku natknięcia się na zwłoki dzika?

- W przypadku napotkania zwłok padłego dzika, nie należy do nich podchodzić oraz dotykać, jak również zabierać żadnej części tego zwierzęcia z miejsca znalezienia szczątków, a o fakcie znalezienia powiadomić właściwy miejscowo powiatowy inspektorat weterynarii lub lekarza weterynarii, leśniczego, myśliwego, bądź lokalne służby policji albo straży gminnej - dodaje Główny Lekarz Weterynarii.

Sporo amatorów grzybobrania na cel swoich podróży wybiera sztumskie lasy. Warto mieć jednak świadomość, że Powiatowy lekarz weterynarii w Malborku informuje, że “jedną ze składowych strategii zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików jest postawienie bariery z repelentów odstraszających te zwierzęta”. Będzie ona umieszczona wzdłuż dróg krajowych 515 i 519 na trasie: Dzierzgoń – Stary Dzierzgoń – Przezmark – Zalewo. Nie będzie to jednolita bariera ciągnąca się kilometrami wzdłuż jezdni, bo pewnie tak też można ją sobie wyobrażać. - W tym przypadku będą to pręty metrowej wysokości, na których będą się znajdowały koszyczki z gąbką i tam będzie płyn o zapachu odstraszającym dziki. Pręty będą rozstawione co 20-30 metrów. Prosimy o zachowanie ostrożności oraz niedotykanie repelentów - mówi Wojciech Szczerbiński, powiatowy lekarz weterynarii. - Na ten moment walczymy, żeby dziki nie przedostały się do nas z powiatu elbląskiego. Dlatego też po tamtej stronie jeszcze przez najbliższe trzy tygodnie nie będzie polowań, a u nas będą intensywne. To kolejna z metod, żeby dzików stamtąd nie dopuścić na nasz teren.

Uważać należy również na terenie naszego powiatu. Powiatowy Lekarz Weterynarii Michał Majewski poinformował, że bariera zostanie ustawiona wzdłuż wałów przeciwpowodziowych na rzece Nogat od miejscowości Michałowo poprzez Wierciny, Jazową i Kępki oraz wzdłuż wału na Nogacie za miejscowością Kępiny Małe, Wężowiec aż do stacji pomp w Osłonce.

Pomorze jest wolne od afrykańskiego pomoru świń (ASF). Nigdy nie stwierdzono przypadku wirusa u dzików ani ogniska chorobowego u trzody chlewnej. Przypomnijmy jednak, że nasi hodowcy i służby patrzą z niepokojem w stronę właśnie powiatu elbląskiego. Po stwierdzeniu w sierpniu dwóch ognisk chorobowych u świń w hodowlach k. Pasłęka problem zauważyła Komisja Europejska, zwiększając obszar ochronny o część województwa pomorskiego - powiaty nowodworski, malborski, sztumski, kwidzyński, tczewski, gdański i miasto Gdańsk.

Do tej pory odbyły się już m.in. posiedzenia wojewódzkiego sztabu kryzysowego u wojewody oraz nadzwyczajne posiedzenie komisji rolnictwa Sejmiku Wojewódzkiego. Podczas tego drugiego spotkania ze strony szefa Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku padła propozycja ustawienia ogrodzeń o łącznej długości około 19 km na wschodniej granicy Pomorza. Pomysł nabiera kształtów.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto