Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Port lotniczy Gdynia - Kosakowo. Pomoc zadeklarowali działacze PiS i radni Wejherowa

Szymon Szadurski, Joanna KIelas
T.Bołt/archiwum DB
Port lotniczy w Gdyni Kosakowie ma coraz więcej sojuszników. W batalię o cywilne lotnisko włączyli się nawet opozycyjni radni PiS w Gdyni.

Władze Gdyni rozpoczęły konsultacje z renomowanymi kancelariami prawnymi z Warszawy i Trójmiasta oraz Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie niekorzystnej decyzji Komisji Europejskiej, nakazującej zwrot do kasy miasta stu milionów zł, wydanych na ucywilnienie lotniska na granicy z Kosakowem. KE uznała dotację dla spółki realizującej inwestycję za niedozwoloną pomoc publiczną. Samorządowcy nie zgadzają się jednak z takim stanowiskiem i jest już praktycznie przesądzone, że będą skarżyć werdykt do Sądu Unii Europejskiej w Luksemburgu. Czekają jeszcze tylko na pisemne uzasadnienie werdyktu KE.

CZYTAJ WIĘCEJ **Port lotniczy w Gdyni Kosakowie. Czy uda się przekonać KE?**

- Spodziewamy się, że zostanie ono nam dostarczone na dniach - mówi Bogusław Stasiak, wiceprezydent Gdyni. - Wtedy podejmiemy ostateczną decyzję, ale opcja skarżenia werdyktu UE jest bardzo poważnie rozpatrywana. Jesteśmy w stałym kontakcie z zewnętrznymi kancelariami prawnymi, mającymi doświadczenie w temacie stosowania procedur unijnych, ponadto z szeregiem ekspertów i z UOKiK. Ale sytuacja, z którą musimy się zmierzyć, jest trudna, w Polsce nie zdarzała się często i prostych rozwiązań nie ma.

Samorządowcy są jednak zdeterminowani, aby projekt ucywilnienia lotniska kontynuować. Inne możliwości nie wchodzą w grę. Na granicy z Kosakowem stoi już bowiem gotowy terminal pasażerski, w przedsięwzięcie zaangażowano pieniądze nie tylko Gdyni, ale także Skarbu Państwa.

CZYTAJ WIĘCEJ**Budowa lotniska w Kosakowie nieracjonalna?**

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek podkreśla, że samorządowców czekają teraz długie miesiące intensywnej pracy z prawnikami. Tymczasem pomoc zadeklarowali niespodziewanie działacze gdyńskiego Prawa i Sprawiedliwości.

- W tej sprawie warto byłoby pomyśleć o zaniechaniu politycznych waśni i powołaniu zespołu, w którym uczestniczyliby przedstawiciele wszystkich opcji politycznych w Gdyni - mówi Marcin Horała, radny miasta z PiS. - Chętnie zaangażujemy się w takie prace. Skoro wydaliśmy już pieniądze na lotnisko, obiekt ten stoi, ale nie można z niego korzystać, należy zrobić wszystko, aby sytuację jak najszybciej rozwiązać.

Do grona sojuszników Gdyni dołączają przedstawiciele kolejnych gmin. Budowę lotniska poparli wczoraj wejherowscy radni, przy sprzeciwie mniejszościowej opozycji z Platformy Obywatelskiej. Ostra dyskusja na ten temat trwała niemal trzy godziny. Ale według prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta, projekt jest kluczowy dla przyszłości północnej części województwa.

Zobacz komentarz satyryczny do tego wydarzenia: KLIK

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto