Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 70 lat historii gdyńskiego Radmoru na wystawie w Muzeum Miasta Gdyni

red
Bogna Kociumbas/Muzeum Miasta Gdyni
Co będziemy robić kiedy zniesione zostaną obostrzenia? Na pewno wybierzemy się do Muzeum Miasta Gdyni, gdzie, do końca sierpnia, możemy podziwiać kilkadziesiąt lat gdyńskiej historii poświęconej legendarnej firmie Radmor. W muzeum czeka na nas żywa historia komunikacji radiowej, techniki i wzornictwa przemysłowego. Wystawę można też obejrzeć online.

Istniejące nieprzerwanie od 1947 roku przedsiębiorstwo – najpierw pod nazwą MORS, potem pod szyldem Unitra-Radmor i Radmor to żywa wizytówka Gdyni. Sprzęty z logiem Radmoru przez lata służyły radiooficerom, płetwonurkom, taksówkarzom, kolejarzom i służbom mundurowym. Produkowana przez Radmor od 1977 roku kultowa „Radmoryna”, czyli Odbiornik Radiowy RADMOR 5100 Stereo HiFi Quasi Quadro, był obiektem westchnień radiomaniaków, audiofilów i wszystkich szanujących się melomanów w całym kraju.

Firma produkowała na potrzeby domowe nie tylko radioodbiorniki, ale także odtwarzacze płyt CD.

- Muzeum Miasta Gdyni po prostu nie mogło nie poruszyć tematu Radmoru. Wcześniejsze ekspozycje poświęcone radmorowskim sprzętom praktycznie nie zaistniały w szerszej świadomości. Były to mniejsze ekspozycje poświęcone sprzętom w ogóle. Teraz jest to pierwsza próba kompleksowego spojrzenia na Radmor, nie tylko z punktu widzenia technicznego, ale przede wszystkim z perspektywy człowieka - odbiorcy, audiofila, użytkownika tych sprzętów oraz pracowników zakładu. Radmor był cały czas bliski idei i misji Muzeum Miasta Gdyni, która polega nie tylko na dokumentacji historii Gdyni, ale na pokazywaniu designu, zajęciu się tematyką projektowania, przekazywania w sposób edukacyjny zasad projektowania, w jaki sposób ukształtowana jest przestrzeń – mówi Michał Miegoń z Działu Promocji Muzeum Miasta Gdyni, który współpracował kuratorsko przy tworzeniu ekspozycji.

Ponad 120 oryginalnych eksponatów

Przygotowanie wystawy trwało ponad dwa lata. W tym czasie kuratorzy Agnieszka Drączkowska, Paweł Gełesz i Artur Wodzyński poszukiwali eksponatów w całym kraju - wśród prywatnych kolekcjonerów i miłośników sprzętów vintage. Niestety od razu po wernisażu obostrzenia nie pozwalały na dalsze działanie muzeum. Sytuacja epidemiologiczna zaczyna się jednak poprawiać. Na stronie Muzeum Miasta Gdynia możemy obejrzeć wystawę wirtualnie.

- Na wystawie możemy zobaczyć ponad 120 oryginalnych eksponatów związanych z historią Radmoru, a także kilkadziesiąt materiałów graficznych, folderów, dokumentów archiwalnych, które wcześniej nie były nigdzie prezentowane. Spośród eksponatów każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ prezentujemy tutaj zarówno sprzęty produkowane na potrzeby osób pracujących na morzu, a więc echosondy, repeatery, odbiorniki radiowe, które funkcjonowały na statkach. I tutaj myślę, że warto wyróżnić sprzęty z transatlantyku Stefan Batory. Prezentujemy oryginalną radiostację z tego legendarnego statku. Ale także, oczywiście, znane szerokiej publiczności sprzęty HiFi, słynny radioodbiornik Radmor 5100 z oryginalnymi folderami, instrukcjami i rysunkami technicznymi – opowiada Agnieszka Drączkowska, kuratorka wystawy.

Wystawa pokazuje całą historię firmy. Od momentu założenia w Gdańsku w 1947 roku z inicjatywy Pawła Szulkina, fizyka i rektora Politechniki Gdańskiej, spółki akcyjnej MORS Morska Obsługa Radiowa Statków, której zadaniem było konserwowanie i remontowanie sprzętu elektronicznego ocalałego ze zniszczeń wojennych, aż po dzień dzisiejszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ponad 70 lat historii gdyńskiego Radmoru na wystawie w Muzeum Miasta Gdyni - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto