MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorskie samorządy chcą budować czynszówki na wynajem. Czy to recepta na zapotrzebowanie na rynku?

Anna Szade
Anna Szade
Pomorskie samorząd chcą budować mieszania. Czy to rozwiązanie będzie receptą na pogłębiający się kryzys mieszkaniowy?
Pomorskie samorząd chcą budować mieszania. Czy to rozwiązanie będzie receptą na pogłębiający się kryzys mieszkaniowy? Przemyslaw Swiderski
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, zapowiedziała audyty w Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych. Skrytykowała również sam program, wytykając, że w ciągu trzech lat zbudowano zaledwie jeden blok z 40 mieszkaniami, bo taką informację przekazała mediom.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, zapowiedziała audyty w Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych. Skrytykowała również sam program, wytykając, że w ciągu trzech lat zbudowano zaledwie jeden blok z 40 mieszkaniami, bo taką informację przekazała mediom.
Ma powstać plan

Główną ideą, jak przypomniała szefowa resortu, była budowa mieszkań dla młodych rodzin, które nie mają zdolności kredytowej, ale są w stanie wynajmować mieszkanie z docelowym dojściem do jego własności. Z ramienia rządu programem SIM zarządza Krajowy Zasób Nieruchomości. Jego poprzedni zarząd został w całości zdymisjonowany, a minister zapowiedziała „zdiagnozowanie w ścisłej współpracy z gminami, z samorządami i stosownymi ministerstwami, na jakim etapie są inwestycje i Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe”.

Nowy program mieszkaniowy będzie wystarczający?

- W ciągu trzech miesięcy będę oczekiwała planu, jakie inwestycje, w jakim czasie i w jakich gminach zostaną zrealizowane. Najważniejsze, aby misja KZN i Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, czyli programu, który miał wypełnić lukę na polskim rynku mieszkaniowym, była jak najszybciej i jak najbardziej efektywnie realizowana - stwierdziła minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Spółka się rozwija

W naszym regionie działa jeden taki podmiot. SIM KZN-Pomorze sp. z o.o. została zawiązania w Malborku w październiku 2021 r. Włodarze 19 miejscowości z całego województwa pomorskiego oraz KZN zebrali się wówczas na zamku w Malborku. Byli to przedstawiciele: Malborka, Nowego Stawu, Miłoradza, Cedrów Wielkich, Czerska, Człuchowa, Dzierzgonia, Gniewa, Kępic, Kobylnicy, Kolbud, Kościerzyny, Pelplina, Prabut, Pruszcza Gdańskiego, Pszczółek, Starego Dzierzgonia, Suchego Dębu i Trąbek Wielkich. W ubiegłym tygodniu podczas nadzwyczajnego posiedzenia Zgromadzenia Wspólników dołączyły kolejne samorządy: Sztum, Ryjewo, Sztutowo, Sadlinki, gmina Starogard Gdański i gmina Kwidzyn.

- Spółka SIM KZN-Pomorze od dnia wpisania do KRS, czyli od 20 stycznia 2022 r., rozwija się bardzo dynamicznie. Po zarejestrowaniu ostatnich zmian w KRS nasza spółka SIM KZN - Pomorze będzie największą w Polsce Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową, w której KZN będzie posiadał tylko 7,3 proc. udziałów. Pozostałe 92,7 proc. udziałów należy do gmin, które mają decydujący głos we wszystkich sprawach związanych z funkcjonowaniem spółki - tłumaczy Karol Kardasiński, prezes SIM KZN-Pomorze sp. z o.o.

Teraz w Radzie Nadzorczej spółki zasiada aż 26 osób, ale to dlatego, że gminni udziałowcy delegowali swoich przedstawicieli, by pilnowali na bieżąco lokalnych interesów.

- Współpraca z samorządami układa się bardzo dobrze i nie ma żadnego zagrożenia dla funkcjonowania spółki - zapewnia prezes Kardasiński. - Minister funduszy również pozytywnie wypowiada się w sprawach związanych z SIM, a najnowszą informacją, która najlepiej świadczy o kontynuacji naszego programu, jest uwzględnienie 0-procentowego kredytu na partycypację w SIM w ramach założeń ustawy „Mieszkanie na start”.

Pomorze w czołówce

Ale spółka nie ogląda się tylko na rządowe środki na budowę mieszkań czynszowych. Co ciekawe, to pierwszy SIM w kraju, który złożył i otrzymał kredyt w banku komercyjnym na warunkach korzystniejszych niż w Banku Gospodarstwa Krajowego, zarządzającym środkami rządu.

- Spółka pozyskała dotychczas łącznie w latach 2022 i 2023 prawie 80 mln zł. Dodatkowo, po zakończeniu inwestycji, na spłatę zobowiązań trafi już pozyskane przez nas 24 mln złotych w ramach planu rozwojowego Krajowego Programu Odbudowy - informuje Karol Kardasiński.

Pomorski SIM jest w krajowej czołówce, jeśli chodzi o liczbę uzyskanych pozwoleń na budowę, bo dotyczy ona już 11 inwestycji. Wyprzedza też wiele siostrzanych spółek, jeśli chodzi o liczbę postępowań przetargowych na projekty budowlane, bo wykonawcy pracują już nad 14 dokumentacjami.

Pomorska spółka, choć nie jest to jeszcze obowiązkowe, jako pierwszy SIM w Polsce, zleciła opracowanie analiz oceny śladu węglowego. To pierwszy krok do zmniejszenia negatywnego wpływu budynku na środowisko, a także zminimalizowania strat energii i tym samym kosztów eksploatacji. Gotowy jest już dokument dla inwestycji w Nowym Stawie, która jest w trakcie realizacji. Kolejnych pięć jest w fazie opracowania. Firma zdecydowała się też na wykonanie analizy ryzyk wynikających ze zmian klimatu dla realizowanych przedsięwzięć, co wynika z dostosowania ich do wymogów KPO.

Spółka dzięki temu ma dostęp do dodatkowych środków, bo stawia na niezależność energetyczną: fotowoltaikę czy pompy ciepła.

Pomorskie samorządy będą budować mieszkania?

- Jako pierwszy SIM złożyliśmy wniosek do Funduszu Dopłat z grantem OZE na montaż odnawialnych źródeł energii oraz do KPO - informuje Karol Kardasiński. - Wszystko to osiągnęliśmy w zasadzie w 1,5 roku, od kiedy objąłem funkcję prezesa. Spółka w listopadzie zmieniła siedzibę - teraz mieścimy się w reprezentacyjnym budynku przy ul. 17 Marca 2, a przeprowadzka związana jest ze wzrostem zatrudnienia. Jednak wciąż w spółce zatrudnionych na umowę o pracę jest tylko 7 pracowników.

Cztery inwestycje w toku

Kapitał zakładowy pomorskiej SIM zwiększył się w tym okresie z 58 141 500 zł do 155 848 050 zł, a spółka osiągnęła w pierwszym roku obrotowym zysk w kwocie 600 000 zł, a ten rok zamkniemy zapewne dużo wyżej.
Spółka realizuje inwestycje w Dzierzgoniu, Nowym Stawie, Kępicach i Człuchowie. Przygotowuje kolejne. Największa ma powstać w Malborku. W planie jest tu ponad 200 mieszkań.

- Podczas ostatniego Zgromadzenia Wspólników podjęto uchwały niezbędne do kontynuowania programu budowy osiedla mieszkaniowego w mieście - przekazał nam Jan Tadeusz Wilk, wiceburmistrz Malborka.
Dlatego malborskie władze, mimo krytycznej oceny SIM przez nową minister, nie obawiają się, że mieszkania na wynajem przy ul. Zakopiańskiej nie powstaną.

Ostateczne warunki naboru przyszłych lokatorów określają radni poszczególnych miast i gmin, którzy są udziałowcami SIM KZN-Pomorze.

- Pojawiają się sygnały o nowych formach wspierania budownictwa mieszkaniowego przygotowanych przez rząd. Śledzimy te informacje na bieżąco. Mamy uzasadnioną nadzieję, że wkrótce rozpocznie się proces inwestycyjny w Malborku - mówi nam Jan Tadeusz Wilk.

Czy Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa ma sens? Minister funduszy i polityki regionalnej wytknęła, że podczas trzech lat funkcjonowania programu powstał tylko jeden budynek. Ale program dopiero startuje i w regionie ma być ich dużo więcej.

Karol Kardasiński, prezes SIM KZN-Pomorze, wierzy w powodzenie idei SIM

Warto wiedzieć

Co zrobić, by zamieszkać w mieszkaniu wybudowanym przez pomorski SIM? O klucze mogą starać się osoby, których nie stać na kredyt, ale „udźwigną” opłaty, bo czynsz może wynosić nawet ponad 20 zł za metr kwadratowy. To i tak może być taniej niż wynajem na wolnym rynku, nawet jeśli doliczyć do tego wkład w postaci tzw. partycypacji, która również ustalana jest indywidualnie dla każdej inwestycji. Maksymalnie może wynieść 30 proc. kosztów budowy lokalu.

- Zamiast tysięcy mieszkań jeden ukończony blok - napisała minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz na platformie społecznościowej X.

Ale w październiku ubiegłego roku w Lęborku wszyscy się cieszyli, gdy lokatorzy odbierali klucze do 40 mieszkań, które kosztowały ich 25 proc. wartości, dzięki środkom uruchomionym m.in. w ramach SIM. W uroczystości, która towarzyszyła oddaniu budynku do użytku, uczestniczyli również odwołani w ostatnich dniach przedstawiciele Krajowego Zasobu Nieruchomości, instytucji zarządzającej państwową ziemią i odpowiadającej za realizację programu mieszkaniowego.

Podobne lokale na wynajem dla rodzin, które nie są w stanie lub nie zamierzają zaciągać kredytu hipotecznego, chce budować bardzo wiele samorządów na całym Pomorzu. Co ciekawe, gdy szefowa resortu krytycznie wyrażała się o działaniach poprzedniego rządu dotyczących rozwoju mieszkalnictwa, w malborskim biurze spółki SIM KZN-Pomorze sp. o.o., jedynej tego typu w regionie, trwały przygotowania do nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników, które nie miało związku ze stanowiskiem minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz.

Jak rozwiązać kryzys mieszkaniowy w Polsce?

- Spółka SIM KZN-Pomorze od dnia wpisania do KRS, czyli 20 stycznia 2022 r., rozwija się bardzo dynamicznie. W dniu rejestracji wspólnikami spółki było 19 gmin z naszego regionu oraz KZN. Podczas ostatniego nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników, które odbyło się 4 stycznia br. w Malborku, do spółki przystąpiło kolejnych sześć gmin - przekazał nam Karol Kardasiński, prezes SIM KZN-Pomorze sp. z o.o.

Choć minister ma wątpliwości, to samorządowcy wierzą, że ma to sens. Pomorska spółka, mimo krótkiego stażu, realizuje cztery inwestycje w regionie: w Dzierzgoniu (powiat sztumski), Nowym Stawie (powiat malborski), Kępicach (powiat słupski) i Człuchowie (powiat człuchowski). Kolejne są w fazie przygotowań. Bo SIM nie ma nic wspólnego z grą komputerową Sims, w której w paru ruchach buduje się wymarzone domy.

- Proces inwestycyjny jest skomplikowany i czasochłonny. Rozpoczyna się od pozyskania gruntów. Koncepcja, projekt, wyłonienie nadzoru, a potem wykonawcy - wszystko w postępowaniach przetargowych - równocześnie w kilku miejscach, to wszystko trwa - tłumaczy Karol Kardasiński.

CZYTAJ TEŻ: Ceny mieszkań w Gdańsku w ścisłej krajowej czołówce. Czy w 2024 r. będą droższe?

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pomorskie samorządy chcą budować czynszówki na wynajem. Czy to recepta na zapotrzebowanie na rynku? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto