Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik Polski Morskiej w Gdyni. Petycja nie pomogła, monument powstanie

Justyna Degórska
Tak ma wyglądać Pomnik Polski Morskiej na Skwerze Kościuszki. Koncepcja nie podoba się wielu mieszkańcom
Tak ma wyglądać Pomnik Polski Morskiej na Skwerze Kościuszki. Koncepcja nie podoba się wielu mieszkańcom
Nie ma już odwrotu od budowy Pomnika Polski Morskiej na Skwerze Kościuszki w Śródmieściu, który zdaniem wielu mieszkańców miasta na stałe zeszpeci reprezentacyjny deptak.

Mimo protestów i petycji, podpisanej przez kilkaset osób i wysłanej do prezydenta miasta Wojciecha Szczurka, inwestycja ruszyła. Teren nieopodal Płyty Marynarza Polskiego ogrodzono i trwają już prace nad budową Pomnika Polski Morskiej na Skwerze Kościuszki. Wygląd monumentu za trzy miliony złotych, na budowę którego zużyte zostać mają być m.in. tony nierdzewnej blachy, już dziś przyrównywany jest do skateparku, lub skoczni narciarskiej. Dlatego właśnie Miasto Wspólne zainicjowało protesty.

Czytaj także: Szczyt żenady czy przemyślane dzieło? Pomnik na Skwerze Kościuszki budzi kontrowersje - zgłoszono protest do Ratusza

- Pomnik prezentuje się fatalnie - mówi Jacek Milewski, mieszkaniec Gdyni. - Nie sądziłem, że w moim ukochanym mieście ktoś może wymyślić coś takiego w lokalizacji najbardziej prestiżowej z możliwych.

- Szczytem żenady na Skwerze Kościuszki jest deptak wyłożony kostką typu bauma, jak w jakimś ogrodzie - dodaje Katarzyna Trocz, mieszkanka Śródmieścia. - Dosyć już psucia przestrzeni publicznej. Nie ma zgody mieszkańców na ten pomnik. Nie wyobrażam sobie, aby wydać publiczne pieniądze na taki projekt, nie mający nic wspólnego z godnym uhonorowaniem ludzi, którzy zginęli na morzu.

Urzędnicy jednak protestów nie uwzględnili, tłumacząc m.in., że wygląd pomnika i ocena jego estetyki to kwestia gustu, a projekt konsultowany był ze specjalistami.

- Na ten pomnik od dawna czekają liczne w Gdyni środowiska związane z pracą na morzu - mówi Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni. - Ich przedstawiciele brali aktywny udział w długim procesie wyłaniania jego formy. W tym dziele wspomagali ich uznani artyści rzeźbiarze: prof. Stanisław Radwański z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prof. Adam Myjak z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz prof. Bogusz Salwiński z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Oczekiwania wobec kształtu pomnika były w regulaminie konkursu ściśle określone.

Jak informuje wiceprezydent Marek Stępa, były to m.in. takie elementy, jak podkreślenie łączności Polski z morzem, uwzględnienie modernistycznego charakteru architektury śródmieścia Gdyni i jego położenia na styku z morzem oraz wpisanie w osiowe założenie skweru Kościuszki i Mola Południowego.

- Zwycięska praca zespołu Andrzeja Gettera spełnia je najpełniej i stąd ten wybór - uważa Marek Stępa.

Pomnik ma zostać odsłonięty 24 czerwca podczas Święta Morza.

POLECAMY W NASZEMIASTO.PL:

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto