Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polski Rejestr Statków pomoże w realizacji kontraktu na nowe okręty typu Kormoran. Umowa została podpisana podczas targów w Hamburgu

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Nowe okręty mają być bliźniaczo podobne do służącego już w Marynarce Wojennej RP niszczyciela min ORP "Kormoran".
Nowe okręty mają być bliźniaczo podobne do służącego już w Marynarce Wojennej RP niszczyciela min ORP "Kormoran". materiały prasowe Stoczni Remontowa Shipbuilding
Polski Rejestr Statków nadzorował będzie budowę trzech kolejnych, nowych niszczycieli min typu Kormoran II dla Marynarki Wojennej RP. Jego przedstawiciele umowę w tej sprawie z reprezentantami wykonawcy kontraktu, Remontową Shipbuilding S.A., zawarli wczoraj, podczas pierwszego dnia targów morskich w Hamburgu.

Kierownictwo Remontowej Shipbuilding S.A. z Gdańska w ramach konsorcjum, w którego skład wchodzą także PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni oraz gdyński Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, już wcześniej, pod koniec czerwca tego roku, podpisało umowę na budowę niszczycieli z Mariuszem Błaszczakiem, ministrem obrony narodowej. Teraz w realizacji tego zadania dodatkowo pomóc ma PRS.

- Zajmiemy się specjalistycznym nadzorem technicznym w zakresie klasyfikacyjnym i konwencyjnym nad budową i próbami morskimi trzech niszczycieli min - mówi kpt. ż.w. Henryk Śniegocki, prezes Polskiego Rejestru Statków. - Oznacza to, że PRS oceni zgodność konstrukcji okrętów i ich wyposażenia z przepisami klasyfikacyjnymi dla nadzoru klasyfikacyjnego oraz wymaganiami konwencji międzynarodowych i polskiej administracji morskiej. To konieczne, by zapewnić bezpieczeństwo żeglugi i ochronę środowiska morskiego.

Wynikiem prowadzonego nadzoru będzie nadanie klasy PRS, potwierdzone wydaniem świadectwa klasy i wpisaniem do rejestru.

- Odrębnie PRS będzie sprawował rolę tzw. doradcy technicznego, do którego zadań należała będzie kontrola i ocena postępu oraz inspekcje stanu zaawansowania budowy okrętów przez stocznię Remontowa Shipbuilding, zgodnie z przyjętym harmonogramem - dodaje prezes Henryk Śniegocki.

PRS będzie ponadto weryfikował przyjęty budżet budowy jednostek i oceniał, czy jest on realny do wykonania.

Opinia eksperta na temat nowego niszczyciela min ORP "Kormoran"

Okręty typu Kormoran II służą m.in. do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi.

Nowe trzy kormorany zostaną udoskonalone w oparciu o doświadczenia z eksploatacji pionierskich konstrukcji, będą silniej uzbrojone oraz wyposażone w lepsze sensory i morskie roboty. Otrzymają także zmodernizowany, zintegrowany system walki.

Okręty dostarczone mają zostać w latach 2026-2027. Wejdą w skład 12. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Będą to kolejne jednostki tego typu na wyposażeniu Marynarki Wojennej RP.

Warto dodać, że pierwszy z trzech prototypowych okrętów z serii niszczycieli min, ORP "Kormoran", służy w Marynarce Wojennej RP już od końca 2017 roku. Kolejny, ORP "Albatros", już jest gotowy i przygotowywany w Porcie Wojennym w Gdyni. Z kolei zwodowana w 2020 roku ORP "Mewa" przechodzi właśnie próby morskie. Oznacza to, że do 2027 roku Marynarka Wojenna RP dysponować ma już sześcioma nowoczesnymi niszczycielami min.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto