Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polski dramat gotowy do R@portu

ds
Spektakl „Morfina” rozpocznie festiwal
Spektakl „Morfina” rozpocznie festiwal Fot. mat. pras./aleksandra sniezek
Teatr Miejski w Gdyni zaprasza na wielki finał 9. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i 11. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port.

Dla wszystkich miłośników polskiego teatru, zaciekawionych diagnozą współczesności i nas samych, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni przygotowuje już po raz jedenasty festiwalowy przegląd najnowszych polskich produkcji teatralnych i czytania najlepszych sztuk nadesłanych na konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Tygodniowa teatralna uczta już się rozpoczęła i potrwa do 29 maja. W programie m.in. dramaty, komedie, stand-upy, spektakle muzyczne, familijne, warsztaty, wystawy.

Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port jest najważniejszym polskim festiwalem prezentującym spektakle teatralne, których podstawą jest polska literatura współczesna. Jest, zgodnie z nazwą, „raportem” odnotowującym najważniejsze, najżywsze osiągnięcia w polskiej dramaturgii w danym roku.

Poprzez konkursową prezentację przedstawień teatralnych festiwal „składa raport” o kondycji współczesnego dramatu polskiego i odpowiada na pytania: Jaką wizję świata odsłania nam dzisiejszy teatr, jakich dotyka problemów, jaki obraz Polski i jej mieszkańców prezentuje widzom i jakimi środkami to czyni? Festiwal stanowi dla mieszkańców Gdyni i całego Pomorza niepowtarzalną okazję spotkania artystów, prezentujących wielką panoramę polskiego teatru.
Po raz drugi program R@Portu został przygotowany przez szefa programowego - Jacka Sieradzkiego. W konkursie weźmie udział 7 przedstawień. Jednocześnie po raz dziewiąty przyznana zostanie Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna, najważniejsze wyróżnienie dla polskich dramatopisarzy. Osobny blok przedstawień stanowić będzie R@Port Familijny, skierowany do młodych widzów.

- Tegoroczny zestaw konkursowy jest skrajnie zróżnicowany. Estetycznie, formalnie, tematycznie, światopoglądowo - zaznacza Jacek Sieradzki, szef programowy festiwalu. - Będziemy mieli potężne widowiska i spektakle, by tak rzec, minimalistyczne, gorące emocjonalnie i ujęte w karby ścisłej formy, produkty wielkich przedsiębiorstw teatralnych i skromniutkich offowych scen. Każde z innej parafii. Tylko brać i przebierać, oglądać i oceniać. Bo przypomnę: jedną nagrodę festiwalu daje profesjonalne jury, a drugą szanowni Państwo. Widzowie. Najprostszą metodą: jeśli się podobało, trzeba wychodząc wrzucić to, na co się weszło: zaproszenie, bilet wejściówkę, do urny przy drzwiach. I głos na Nagrodę Publiczności oddany.

Tak jak w zeszłym roku czytania finalistów Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej toczyć się będą od poniedziałku do piątku przed zmaganiami konkursowymi. Zawsze o 16.45 godzina (z lekkim hakiem) aktorskiej lektury, potem rozmowy z autorami finałowych tekstów. Potem będą spektakle na dużej scenie Teatru Miejskiego, w Imce lub w Muzycznym, po spektaklu rozmowy z autorami i reżyserami, ciągnące się długo w ciepłą noc majową.

- W sobotę 28 maja nie będzie już czytania sztuk Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, będą za to dwa spektakle konkursowe. A w niedzielę ogłoszenie nagród: Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej, którą przyzna pięcioosobowe jury teatromanów wyłonione w ramach specjalnego castingu, Grand Prix Festiwalu i Nagrody Publiczności - dodaje Jacek Sieradzki.

Szczegółowy program dostępny na stronie www.teatrgombrowicza.art.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto