Polska po dogrywce wygrała z Koreą [ZDJĘCIA]

Marcin Lange
Od zwycięstwa rozpoczęła zmagania w turnieju z cyklu Euro Ice Hockey Challenge w gdańskiej Hali Olivia reprezentacja Polski. Biało–czerwoni po niezwykle emocjonującym i zaciętym meczu pokonali po dogrywce Koreę Południową 6:5(1:2, 2:1, 2:2, 1:0). Gola na wagę zwycięstwa na 10 sekund przed końcem dogrywki strzelił Marcin Kolusz. W piątek przed Polakami starcie z Ukrainą.

Spotkanie lepiej rozpoczęli podopieczni Jacka Płachty. Dobrą grę golem zdyskontować udało im się już po niespełna 4 minutach meczu. W lewym buliku krążek przejął Krystian Dziubiński, zwiódł bramkarza Korei i spokojnym uderzeniem z backhandu wpakował gumę do siatki. Strzelony gol, a chwilę później kara nałożona na Filipa Komorskiego sprawiła, że Polacy nastawili się na grę z kontry i nie uległo to zmianie już do końca tercji. W 9 minucie ponownie przed szansą stanął Dziubiński, ale tym razem Park Sung Je nie dał się zaskoczyć. W 13 minucie dość kontrowersyjną karę otrzymał Mateusz Biepierszcz. Biało – czerwoni uważnie grali w defensywie nie dopuszczając Koreańczyków do klarownych sytuacji, jednakże na 3 sekundy przed końcem osłabienia rywalom Polaków udało się wyrównać. Po szybkim rozegraniu krążka celnym strzałem znad bulika popisał się Sang Hoon Shin. Na niespełna dwie minuty przed końcem pierwszej odsłony było już 1:2, a sposób na Johna Murraya znalazł Hyun Min Ahn. Przed przerwą wyrównać mógł jeszcze debiutujący w kadrze Bartosz Fraszko, który uciekł Koreańskim obrońcom, ale w sytuacji sam na sam nie zdołał pokonać bramkarza.

- Musimy uspokoić grę i wrócić do tego, co prezentowaliśmy na początku meczu – stwierdził w przerwie Krystian Dziubiński.

To, co zapowiedział strzelec gola dla Polaków, szybko udało się zrealizować podopiecznym Jacka Płachty. Niespełna dwie minuty po wznowieniu gry było już 2:2, a świetną indywidualną akcją popisał się Bepierszcz. Wprawdzie w 28 minucie Koreańczycy ponownie wyszli na prowadzenie, za sprawą Jeona wykorzystując już po raz drugi okres gry w przewadze. Warunki gry dyktowali jednak biało – czerwoni i w 35 minucie udało im się doprowadzić do remisu – świetne podanie niezwykle aktywnego w tym meczu Dziubińskiego strzałem z dystansu na gola zamienił Mateusz Rompkowski. Polacy mieli jeszcze okazje do objęcia prowadzenia, ale strzały m.in. Radosława Galanta i Dziubińskiego obronił bramkarz Korei.

Ostatnia odsłona zaczęła się od obustronnej wymiany ciosów – najpierw świetną okazję zmarnował Dziubiński, a w odpowiedzi w doskonałej sytuacji, po fatalnym błędzie Michała Kotlorza, znalazł się jeden z Koreańczyków, ale refleksem popisał się Murray. W końcu, na 10 minut przed końcem meczu, Aron Chmielewski „zakręcił” bramkarzem rywali, wyłożył krążek zza bramki Patrykowi Wajdzie, a ten z najbliższej odległości wpakował go do siatki. Polacy prowadzeniem cieszyli się raptem 2 minuty. Koreańczycy wykorzystali bowiem kolejną grę w przewadze, gdy na ławce kar przebywał Rompkowski, a w 55 minucie kolejny błąd Kotlorza wykorzystał Jeon strzelając decydującą bramkę. Gdy wydawało się, że mecz zakończy się wygraną Koreańczyków, Jacek Płachta zdecydował się wycofać bramkarza, a grający w przewadze 6 na 5 Polacy na kilkadziesiąt sekund przed końcową syreną zdołali doprowadzić do remisu. Gola na wagę remisu strzelił Damian Kapica.

W dogrywce szalę zwycięstwa na korzyść Polaków przechylił Marcin Kolusz na 10 sekund przed końcem dogrywki wykorzystując zagranie Krzysztofa Zapały.

W drugim czwartkowym meczu Kazachstan bez większych problemów pokonał Ukrainę 5:1.

Polska – Korea Południowa 6:5 (1:2, 2:1, 2:2, d. 1:0)

Bramki: Dziubiński (4), Bepierszcz (22), Rompkowski (35), Wajda (50), Kapica (60), Kolusz (65) – Shin (15), Ahn (18), Jeon (28), Seo (52), Jeon (55)

Polska: Murray - Bryk, Pociecha; Kolusz, Zapała, Guzik - Rompkowski, Ciura; Urbanowicz, Dziubiński, Kapica - Kotlorz, Wajda; Chmielewski, Galant, Bepierszcz - Pastryk, Jaśkiewicz; Strzyżowski, Komorski, Fraszko oraz Krzemień

Korea Południowa: Park Sung Je - Plante, Seo; Park Sinktu, Ahn, Sin - Cho, Regan; Lee Chonghyin, Lee Young Jun, Ahn Hyun Hun - Lee Donku, Kim Bumjin ; Shin Hyungyun , Jeon, Shin Sanghoon - Kwan, Oh; Ahn Junghyun, Sung, Kim Wonjung