Polska kontra Brytyjskie Siły Zbrojne. Kto wyszedł zwycięstwo z meczu rugby?

OPRAC.: ŁK
od 16 lat
Reprezentacja Polski pokonała w Gdyni w towarzyskim meczu drużynę Brytyjskich Sił Zbrojnych 17:14 (7:7). Zwycięskie punkty w doliczonym czasie zdobył Wojciech Piotrowicz. To spotkanie było jednym z elementów przygotowań do zaplanowanych w lutym rozgrywek Rugby Europe Championship.

Przypomnijmy, że Reprezentacja Brytyjskich Sił Zbrojnych składa się z połączonym sił Królewskiej Marynarki, Królewskich Sił Powietrznych i Armii Brytyjskiej

- W szeregach rywali gra wielu doskonałych rugbistów, nie brakuje wśród nich również graczy znanych na arenie międzynarodowej. Wielu z nich występowało na drugim poziomie angielskich rozgrywek Championship. Rozegrali ostatnio kilka spotkań, zatem są dobrze przygotowani. Ta drużyna ma nie tylko mocnych fizycznie zawodników, ale też bardzo dobrze operuje piłką – mówił trener Polaków Christian Hitt.

Biało-czerwoni bardzo dobrze rozpoczęli to spotkanie i już w 7. minucie wygrywali 7:0. Przyłożenie, po ładnej akcji maulem, zaliczył Vaha Halaifonua, a podwyższył Dawid Banaszek.

Tuż przed przerwą goście doprowadzili jednak do remisu, a w 66. minucie wyszli na prowadzenie 14:7. Polacy zdołali jednak przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.

W 80. minucie arbiter przyznał tzw. karną siódemkę, po której było 14:14. Triumf gospodarzom zapewnił w piątej minucie doliczonego czasu łącznik ataku Wojciech Piotrowicz, który skutecznie kopnął z karnego.

Do tej konfrontacji biało-czerwoni przygotowywali się podczas tygodniowego zgrupowania w Gniewinie, ale nie wystąpili w najsilniejszym składzie. Zabrakło zwłaszcza zawodników grających na co dzień w ligach francuskich.

To spotkanie było jednym z elementów przygotowań do rozgrywek Rugby Europe Championship. W swoim debiutanckim sezonie Polacy uplasowali się w marcu na ostatniej ósmej pozycji. Ich bilans to cztery porażki i zwycięstwo.

W drugiej edycji przeciwnikami biało-czerwonych, którzy muszą walczyć o utrzymanie na tym poziomie, będą w grupie uczestnicy ostatniego Pucharu Świata - Rumunia i Portugalia, a ponadto Belgia. Ten pierwszy zespół podejmą 4 lutego, z pozostałymi zmierzą się, także w lutym, na wyjeździe.

Polska – Brytyjskie Siły Zbrojne 17:14 (7:7)

Punkty dla Polski: Vaha Halaifonua 5, Wojciech Piotrowicz 3, Dawid Banaszek 2, karna siódemka.

Polska: Jakub Wojtkowicz, Michał Gadomski, Thomas Fidler, Michał Krużycki, Jakub Małecki, Vaha Halaifonua, Jordan Tebatt, Piotr Zeszutek - Mateusz Plichta - Dawid Banaszek - Łukasz Korneć, Peter Hudson, Przemysław Dobijański, Bartłomiej Sadowski, Patryk Reksulak oraz Jakub Burek, Marcin Siemaszko, Sylwester Gąska, Max Loboda, Kacper Palamarczuk, Adrian Pętlak, Wojciech Piotrowicz, Grzegorz Szczepański, Krystian Mechecki, Callum Tomsa.