Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polska jednym z liderów sztucznej inteligencji. Jesteśmy na piątym miejscu w Unii Europejskiej według rankingu OPI

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Polska jednym z liderów sztucznej inteligencji. Jesteśmy na piątym miejscu w Unii Europejskiej według rankingu OPI
Polska jednym z liderów sztucznej inteligencji. Jesteśmy na piątym miejscu w Unii Europejskiej według rankingu OPI Karolina Misztal / Polskapresse
Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) przygotował nowy raport. Dotyczy on osiągnięć publikacyjnych w zakresie sztucznej inteligencji w latach 2010-2021. Zgodnie z nim Polska jest piątym krajem Unii Europejskiej pod względem publikacji o SI w naukach ścisłych oraz technicznych i wyprzedza m.in. Niemcy, Francję oraz Włochy.

Nowy ranking OPI. Czego dotyczył?

Badacze koncentrowali się na publikacjach naukowych w dziedzinie nauk ścisłych oraz technicznych. Zakres branych pod uwagę badań to lata od 2010 do 2021 roku. Głównie skupiono się na obszarach, które wpływają na rozwój sztucznej inteligencji, ale też stosują ją do rozwiązywania określonych problemów.

Według przygotowanego raportu na całym świecie opublikowano aż 949 tys. publikacji na temat SI. Liderem na świecie są Chiny (257 tys.), a tuż za nimi Stany Zjednoczone (140 tys.) oraz Indie (105 tys.). Co ciekawe, te trzy państwa były odpowiedzialne za 45 proc. publikacji na całym świecie. Największy wpływ miał dorobek badaczy z Honkongu i Szwajcarii.

– Ośrodek Przetwarzania Informacji już od dawna aktywnie rozwija sztuczną inteligencję. Przykładowo, w 2022 roku rozpoczęliśmy pracę nad narzędziem wykorzystującym SI do identyfikacji podwójnej jakości produktów, przy wykorzystaniu uczenia maszynowego. Dzięki temu, łatwiej będzie zidentyfikować na rynku nieuczciwego producenta, który w różnych krajach oferuje te same towary, różniące się jakością. Opracowaliśmy także dla Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) system IT, który pomaga wykryć klauzule niedozwolone w umowach. Wspieramy również radiologów w wykrywaniu raka prostaty, dzięki rozwijaniu platformy eRADS, a także tworzymy systemy wykrywające symptomy depresji w mediach społecznościowych. Wszystkie powyższe narzędzia oparte są na algorytmach sztucznej inteligencji. Działania te wpisują się w naszą strategię, której celem jest rozwijanie technologii informatycznych ukierunkowanych na realizację celów społecznych. Biorąc pod uwagę nasze aktywne działania w danym obszarze, zdecydowaliśmy się przygotować drugą edycję raportu na temat SI. Tym razem zaatutowany on jest „Sztuczna inteligencja: osiągnięcia publikacyjne z nauk ścisłych i technicznych w latach 2010-2021” – mówi dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji.

Polska jednym z liderów w Unii Europejskiej

Polska ma w raporcie OPI bardzo zaszczytne, piąte miejsce wśród 27 krajów Unii Europejskiej. W polskich ośrodkach z udziałem naszych rodzimych naukowców przygotowano prawie 14 tys. prac o tematyce SI w naukach ścisłych oraz technicznych. Liderem pod tym względem była Akademia Górniczo-Hutnicza (1358 publikacji), a za nią plasowały się Politechnika Warszawska (1292), Politechnika Wrocławska (1256) oraz Politechnika Śląska (1144). Te cztery ośrodki wyprodukowały aż 27 proc. publikacji o SI w Polsce.

– Wśród państw UE27 najwięcej publikacji dotyczących SI w naukach ścisłych i technicznych w latach 2010–2021 przygotowali naukowcy z Niemiec (36,9 tys.), Francji (28,6 tys.), Włoch (27,9 tys.) i Hiszpanii (26,6 tys.). Na wysokim, piątym miejscu uplasowała się Polska (prawie 14 tys. prac naukowych) – mówi dr Marzena Feldy, kierownik Laboratorium Analiza Statystycznych w OPI. – Z kolei analiza wszystkich prac o tematyce SI w naukach ścisłych i technicznych, afiliowanych do instytucji działających w obrębie UE27 wskazuje, że ich poziom cytowań jest równy średniej światowej (MNCS = 1). Wpływem wyższym niż przeciętny na świecie cechowały się publikacje badaczy z 11 państw UE27. Najlepiej pod tym względem wypadły publikacje autorów z Danii, Holandii i Niemiec; ich prace cytowano odpowiednio 32, 27 i 26 proc. częściej niż podobne prace na świecie. Z kolei najniższy poziom cytowań w ramach UE27 był udziałem autorów z Łotwy (MNCS = 0,37) i Bułgarii (MNCS = 0,44) – mówi doktor Feldy.

Prawie 40 proc. publikacji Unii Europejskiej na temat SI w naukach ścisłych i technicznych powstawało za sprawą współpracy międzynarodowej. Polska pod tym względem jest na samym końcu obok Łotwi i Rumunii. Polacy współpracowali w międzynarodowych projektach zaledwie w 27 proc. publikacji. Kiedy już do tego dochodziło, najczęściej nawiązywano współpracę z badaczami z USA (647 prac), Kanady (495) oraz Wielkiej Brytanii (344).

Raport "Sztuczna inteligencja: osiągnięcia publikacyjne z nauk ścisłych i technicznych w latach 2010-2021" sfinansowano ze środków Ministra Edukacji i Nauki. Opracował go zespół ekspertów OPI w składzie: dr Agata Frankowska, Bartosz Pawlik, dr Marzena Feldy oraz Anna Sobestjańska.

ZOBACZ TEŻ:

Sztuczna inteligencja pomoże studentom i pracownikom naukowym. ChatGPT to narzędzie, które wspiera badaczy przy pisaniu prac naukowych

tekst alternatywny

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polska jednym z liderów sztucznej inteligencji. Jesteśmy na piątym miejscu w Unii Europejskiej według rankingu OPI - Dziennik Bałtycki

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto