Półmaraton Gdańsk 2019. Wygrał Kenijczyk Hammington Cherop! Na mecie 3162 biegaczy! Wyniki wszystkich biegów i galeria zdjęć

Rafał Rusiecki
To była już szósta edycja popularnej imprezy biegowej w Gdańsku
To była już szósta edycja popularnej imprezy biegowej w Gdańsku Karol Makurat
Zwycięzca gdańskiego półmaratonu przeciął metę w czasie 1:06.31! Najlepszy z Polaków Łukasz Woźniak ze Strawczyna był piąty. Spośród kobiet najlepiej w niedzielę biegała Olga Ochal. Ponadto, w biegach towarzyszących, Paweł Czyżkowski z Mińska Mazowieckiego wygrał "Nocną Dychę", a Patryk Sowiński z Tczewa "Bieg na Piątkę". Poznaj zwycięzców wszystkich biegów!

***
AmberExpo Półmaraton Gdańsk 2019 im. Pawła Adamowicza to dwudniowa impreza biegowa, podczas której zawodnicy mogli sprawdzić się na dystansach 5 km, 10 km oraz w klasycznym półmaratonie. Ten ostatni cieszył się oczywiście największym zainteresowaniem.

Jako pierwsi na trasie pojawili się ci, którzy zdecydowali się na wieczorny bieg na 10 km. "Nocna Dycha" zaczęła się w sobotę o godz. 18. Najszybszy okazał się Paweł Czyżkowski z Mińska Mazowieckiego z czasem 33 minut i 18 sekund. Tuż za nim metę przeciął Dominik Gosk z Warszawy (33.19), a trzecie miejsce zajął Sebastian Szymański z Gniewu (33.20). Najszybsza z pań była Marta Szenk z Bydgoszczy (39.22). Bieg ukończyło 431 osób (162 kobiety i 269 mężczyzn).

W niedzielę o godz. 9 wspólnie wystartowali biegacze, którzy mierzyli się z dystansem ponad 21 km oraz 5 km. Pierwsi skręcili z ul. Żaglowej w stronę centrum Gdańska, a drudzy "zwiedzili" Nowy Port.

"Bieg na Piątkę" wygrał Patryk Sowiński z Tczewa w czasie 15 minut i 12 sekund. 4 sekundy stracił do niego Daniel Formela z Gdyni (15.16), a trzeci był warszawianin Filip Babik (15.25). Co ciekawe, druga wśród kobiet była Marta Szenk. Szybsza tego dnia była jednak Diana Dawidziuk-Gosk z Warszawy (17.43).
Bieg na 5 km ukończyło 505 osób (288 kobiet i 217 mężczyzn).

Półmaraton Gdańsk 2019. Wyniki biegów

Największe emocje związane były jednak z rywalizacją półmaratońską. Rytm czołówce nadawali tutaj zagraniczni biegacze. Jako pierwszy zaatakował Valdas Dopolskas. 27-letni Litwin, który był 111 podczas maratonu na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro (2016), jako pierwszy przeciął znacznik 5 km. Miał jednak niewielką przewagę nad grupą pościgową, w której znaleźli się 29-letni Ukrainiec Artem Kazban oraz Kenijczycy Wambua Nduva Boniface i Hammington Cherop. Cała trójka z czasem zaczęła podkręcać tempo i na 10 km zostawiła Litwina w tyle.

Pomiędzy Kenijczykami a Artemem Kazbanem rozegrała się walka o zwycięstwo. Do samego końca nie było wiadomo, kto zachował najwięcej sił. Ostatecznie jako pierwszy wstęgę na mecie przeciął Hammington Cherop. Uzyskał przy tym czas 1:06.31. Dwie sekundy po nim był Kazban, a rodak sekundę za Ukraińcem.

- Na tych zawodach jestem pierwszy raz. Super atmosfera, wspaniali kibice. Wielkie dzięki Gdańsk - powiedział na mecie Łukasz Woźniak, najszybszy z Polaków, który zajął piąte miejsce. Kilkanaście sekund za nim był Maciej Kubiak z Redy.

Wśród kobiet najszybsza okazała się Ukrainka z polskim paszportem Olga Ochal (1:17.18). Druga w biegu półmaratońskim była natomiast gdynianka Aleksandra Baranowska-Trzasko (1:21.50), a trzecia Katarzyna Pobłocka-Głogowska z Lęborka (1:22.34)

- Dwa lata temu wygrywałam tutaj razem z mężem. W tym roku też wygrywam, z czego bardzo się cieszę. Walczyłam, przyjechałam po zwycięstwo i wygrałam. Dziękuję za piękną organizację. Na pewno jeszcze tutaj wrócę. Bardzo mi przykro, że nie ma z nami pana Pawła Adamowicza, ale będziemy o nim zawsze pamiętać - mówiła na mecie zadowolona Olga Ochal.

Ostatecznie na mecie zjawiło się 3162 biegaczy: 857 kobiet i 2307 mężczyzn. Stawkę zamknęła Agnieszka Pioruńska, która dystans ponad 21 km pokonała w czasie 3:13.44. I ten wynik także jest bardzo cenny, bo kilka osób trasy nie pokonało, a wiele w ogóle zrezygnowało ze startu w ostatniej chwili.