Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja ostrzega: Każdy może paść ofiarą oszusta. Wiek nie ma znaczenia. Pomorscy mundurowi wyprodukowali film

OPRAC.:
Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
mat. pras. KWP Gdańsk
Większość wyłudzeń i kradzieży „na telefon od służb” dotykała dotąd ludzi starszych, to się jednak zmienia – zauważają policyjni analitycy. Na policję zgłaszają się coraz młodsze osoby, które padły ofiarą różnego rodzaju oszustw. „Seniorze uważaj, babciu, dziadku nie daj się oszukać” – pomorscy policjanci, by przełamać te stereotypy haseł dotychczasowej walki z oszustami, stworzyli edukacyjny film.

Pokoleniowa zmiana w statystykach wieku ofiar oszustw „telefonicznych” była przyczyną nagrania przez pomorskich policjantów krótkiej fabuły filmowej. Mundurowi pokazują, że niezależnie od wieku czy statusu społecznego, każdy powinien być bardziej ostrożny i przezorny. Świadomość, że każdemu może to się przydarzyć, może uchronić przed wpadnięciem w pułapkę oszusta.

Jak zachować bezpieczeństwo w internecie?

- Jeszcze raz przypominamy jak mantrę, że jakiekolwiek akcje prowadzone przez policję, CBŚP czy prokuraturę nigdy nie są organizowane z udziałem osób postronnych, dlatego słysząc w słuchawce telefonu, że prowadzona jest akcja i trzeba wypłacić bądź przekazać pieniądze, zapamiętaj, że jest to legenda wymyślona przez oszusta – mówi kom. Karina Kamińska, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji.

Funkcjonariusze zauważają, że, czy to przez pośpiech codziennego życia, czy ze względu na presję konieczności podjęcia szybkiej decyzji, nie mamy wystarczająco czasu, aby rozsądnie przeanalizować otrzymane od rozmówcy informacje i wykonać dodatkowe czynności weryfikujące ich prawdziwość. Bliska osoba w nagłej potrzebie, czy niespodziewane zagrożenie pieniędzy na bankowym koncie, to legendy wywołujące wielkie emocje, które mogą powodować nieracjonalne decyzje.

Uwaga na internetowych oszustów

- Warto zatem wówczas zwolnić i poświęcić kilka minut, aby mieć pewność, że nasze pieniądze są bezpieczne i nie trafią w ręce oszustów – zaleca policjantka.

Aby nie stać się ofiarą przestępcy, pamiętajmy, że na rachunku bankowym nasze oszczędności są bezpieczne, a od nas samych zależy, czy pozwolimy nimi zarządzać oszustom, podając im „na tacy” dane logowania do rachunku bankowego, bądź podając kody autoryzujące różne transakcje. Jak pokazują policyjne statystyki, dotyczy to ludzi w każdym wieku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto