Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polanka Redłowska. Gdyńscy społecznicy mają inną niż urzędowa wizję zagospodarowania

Szymon Szadurski
Działacze Miasta Wspólnego sugerują, że nieopodal ul. Ejsmonda powinien zostać wybudowany co najmniej jeden otwarty basen. Tego typu obiekt funkcjonował  w tym miejscu do początku lat 80. Powstał w 1949 roku, pływalnia miała olimpijskie wymiary: 50 na 20 m. Można było do niej wejść po schodkach albo wskoczyć z 10-metrowej wieży.
Działacze Miasta Wspólnego sugerują, że nieopodal ul. Ejsmonda powinien zostać wybudowany co najmniej jeden otwarty basen. Tego typu obiekt funkcjonował w tym miejscu do początku lat 80. Powstał w 1949 roku, pływalnia miała olimpijskie wymiary: 50 na 20 m. Można było do niej wejść po schodkach albo wskoczyć z 10-metrowej wieży. archiwum pryw.
Własną koncepcję zagospodarowania Polanki Redłowskiej zaprezentowali działacze ze Stowarzyszenia Miasto Wspólne. Chcą, aby w to miejsce powrócił basen.

Dla fragmentu miasta, obejmującego m.in. Polankę Redłowską, opracowywany jest obecnie projekt nowego planu zagospodarowania przestrzennego, a działacze i społecznicy składają do dokumentu liczne uwagi. Jedną z ostatnich jest prośba o zrezygnowanie z budowy na Polance Redłowskiej hotelu z kompleksem SPA i przeznaczeniu atrakcyjnie położonego gruntu wyłącznie pod funkcje publiczne.

Polanka Redłowska czeka na inwestora.

Działacze Miasta Wspólnego sugerują, że nieopodal ul. Ejsmonda powinien zostać wybudowany co najmniej jeden otwarty basen. Tego typu obiekt funkcjonował w tym miejscu do początku lat 80. Powstał w 1949 roku, pływalnia miała olimpijskie wymiary: 50 na 20 m. Można było do niej wejść po schodkach albo wskoczyć z 10-metrowej wieży. Obok był mniejszy basen o głębokości 0,4-1,2 m. Były też natryski oraz szatnie z tarasem na dachu.

Dlatego gdyńscy społecznicy wnioskują, aby powrócić do tradycji i polankę otworzyć głównie dla mieszkańców, a nie bogatych turystów, którzy bawić będą się w planowanym, ekskluzywnym hotelu.

- Usługi turystyki powinny na Polance Redłowskiej spełniać jedynie dopełnienie publicznych obiektów sportowych - podkreśla Michał Szatybełko, urbanista z Miasta Wspólnego.

Społecznicy chcieliby także, aby nie dewastować Polanki Redłowskiej i nie budować pod nią podziemnego parkingu dla aut, tylko zlokalizować go bliżej istniejących kortów tenisowych i hotelu Nadmorskiego. Jest jednak wątpliwe, aby postulaty Miasta Wspólnego zostały przez władze Gdyni uwzględnione, bowiem urzędnicy mają wobec polanki zupełnie inne plany.

- Planowana w rejonie Polanki Redłowskiej funkcja to usługi turystyki oraz sportu i rekreacji - mówi Marek Karzyński, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni. - Ustalenia projektu planu odzwierciedlają parametry decyzji o warunkach zabudowy wydanej dla tego terenu, na podstawie której już w 2002 roku uzyskano decyzję o pozwoleniu na budowę hotelu.

Pechowa Polanka
Nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Polanki Redłowskiej i okolic gotowy ma być jeszcze w tym roku. Niewykluczone też, że także w najbliższych miesiącach uda się rozpisać przetarg na kupca atrakcyjnej nieruchomości, który wybudowałby hotel i SPA. Dwaj poprzedni kontrahenci, współpracujący w tej sprawie z miastem, okazali się nierzetelni. Zawarte z nimi umowy zostały zerwane, dlatego inwestycja opóźniona jest o ponad 10 lat. Na polance zdołano jak na razie jedynie zrealizować wykop pod fundamenty hotelu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto