Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podstawowa opieka zdrowotna na Pomorzu. Narodowy Fundusz Zdrowia przystępuje do programu opieki koordynowanej

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Podstawowe opieki zdrowotne na pomorzu przystępują do programu opieki koordynowanej
Podstawowe opieki zdrowotne na pomorzu przystępują do programu opieki koordynowanej Przemysław Świderski
NFZ w Gdańsku podpisał 77 umów z podmiotami medycznymi na sprawowanie opieki koordynowanej w województwie pomorskim. Już niedługo pacjenci ze 129 przychodni będą mogli z niej skorzystać.

Program opieki koordynowanej. Szczegóły

- Nabór chętnych do przystąpienia do programu wciąż trwa, a warunkiem jest złożenie wniosku do pomorskiego NFZ o rozszerzenie zakresu obowiązującej umowy.

Opieka przysługuje dla dorosłych pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe. W jej ramach lekarz POZ będzie współpracować z lekarzami specjalistami, pielęgniarką oraz dietetykiem, zajmujących się profilaktyką, diagnozowaniem, leczeniem i edukacją na temat wybranych chorób z zakresu:

  • kardiologii,
  • endokrynologii,
  • chorób płuc.

Udział w programie opieki koordynowanej umożliwia lekarzowi rodzinnemu kierowanie pacjenta na badania, które wcześniej zarezerwowane były dla lekarzy specjalistów.

- Leczenie w ramach opieki koordynowanej oparte jest na tzw. Indywidualnym Planie Opieki Medycznej, który lekarz ustala w porozumieniu z pacjentem - informuje Monika Kierat, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia na Pomorzu. - Nad sprawną realizacją świadczeń medycznych czuwa koordynator, który m.in. ustala z pacjentem terminy badań, wizyt i konsultacji zleconych przez lekarza POZ oraz porad edukacyjnych i dietetycznych, a także przekazuje informacje o kolejnych etapach terapii i dba o właściwe porozumiewanie się pomiędzy wszystkimi realizatorami świadczeń - dodała.

Więcej badań i dodatkowe porady

Wprowadzenie opieki koordynowanej w POZ wiąże się z poszerzeniem listy badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny. Chodzi m.in. o:

  • pakiet badań tarczycowych: antyTPO, antyTSHR, antyTG,
  • EKG wysiłkowe,
  • Holter EKG (24, 48, 72 godz.),
  • USG Doppler naczyń kończyn dolnych,
  • ECHO serca.

Do tej pory na te badania kierował lekarz specjalista.

Przewodnikiem pacjenta jest koordynator

Koordynator opieki w POZ po raz pierwszy pojawił się w październiku 2021 r. Wtedy jego zadania skupiały się na działaniach profilaktycznych.

Wprowadzenie opieki koordynowanej wzmacnia rolę koordynatora, który zadba m.in. o lepszą komunikację na linii lekarz – pacjent, szczegółowo poinformuje pacjenta o kolejnych etapach leczenia, będzie współpracował z osobami, które udzielają świadczeń medycznych w ramach opieki koordynowanej.

Przepisy nie wymagają, aby była to osoba nowozatrudniona. Zadania koordynatora może realizować personel, który już pracuje w poradni.

Zmiany w POZ zaproponował zespół pracujący przy Ministrze Zdrowia

Wprowadzenie opieki koordynowanej poprzedziły prace zespołu ekspertów i lekarzy praktyków, powołanego przy Ministrze Zdrowia, na czele z prof. Agnieszką Mastalerz-Migas, konsultant krajową ds. medycyny rodzinnej. W pierwszym etapie – październik 2021 r. – wprowadzono nową funkcję w POZ, czyli koordynatora, który czuwa nad profilaktyką i kieruje pacjentów na badania profilaktyczne.

W lipcu tego roku pojawił się budżet powierzony diagnostyce, a wraz z nim dodatkowe badania dla pacjentów. Obecnie wprowadzany jest najistotniejszy etap reformy POZ, czyli opieka koordynowana.

Przypomnijmy, że model opieki koordynowanej w POZ, NFZ przetestował w ramach projektu pilotażowego „POZ Plus”. Projekt objął ok. 40 poradni POZ i 350 tys. osób w Polsce. Rozwiązania, które sprawdziły się w pilotażu, znalazły się w ostatecznym kształcie wprowadzanej właśnie opieki koordynowanej w skali kraju.

Ponad miliard złotych z budżetu NFZ na opiekę koordynowaną

Roczny koszt świadczeń z zakresu opieki koordynowanej może wynieść nawet ponad 1,2 mld zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podstawowa opieka zdrowotna na Pomorzu. Narodowy Fundusz Zdrowia przystępuje do programu opieki koordynowanej - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto