Planowe zwycięstwo Lotosu Gdynia w Lesznie

T. Bołt
Tęcza Leszno jeszcze nigdy w historii nie wygrała spotkania z Lotosem Gdynia. I tym razem się nie udało, gdyż mistrzynie kraju zwyciężyły na parkiecie rywalek 80:70. Marzenia o triumfie nad gdyniankami zespół z Leszna musi więc odłożyć na następny raz. Mecz ustawiła pierwsza kwarta, którą Lotos wygrał pewnie 23:8.

Spotkanie w Trapezie gdynianki rozpoczęły z wysokiego "C". Aktywna w tej części meczu była zwłaszcza Ketia Swanier. Po trzech minutach Lotos prowadził 8:0. Sygnał do ataku gospodyniom dała Agnieszka Kułaga, ale jej punkty nie odmieniły obrazu gry w pierwszej kwarcie. Mistrzynie Polski zrobiły swoje i po 10 minutach było 23:8 dla podopiecznych Georgiosa Dikaioulakosa.

Świetne otwarcie drugiej partii i run punktowy gospodyń 11:2 wlał nadzieje w historyczne, pierwsze zwycięstwo Tęczy z Lotosem. Uskrzydlone takim obrotem spraw zawodniczki prowadzone przez Jarosława Krysiewicza wygrywały 31:27. Wówczas sprawy w swoje ręce wziął opiekun mistrzyń Polski. Rozmowa z zawodniczkami i roszady w składzie szybko przyniosły efekt. Gdynianki powróciły do wcześniejszego rytmu gry i na przerwę schodziły przy prowadzeniu 42:31.

Tuż po przerwie miał miejsce kolejny zryw gospodyń, które doszły Lotos na sześć "oczek". Od czego jednak w drużynie są Amerykanki pokazały Wright i Swanier. Monica po kolejny była najskuteczniejszą zawodniczką gdyńskiej drużyny, a gdy trzeba było ciągnęła wózek do przodu. Wtórowała jej właśnie Swanier, a przewaga mistrzyń Polski urosła do kilkunastu punktów. Zaliczka 19 punktów przed czwartą kwartą zdawała się bezpieczna w kontekście końcowego sukcesu Lotosu. Jednak ambitne gospodynie szybko zniwelowały dystans do 9 "oczek". Na więcej już podopieczne trenera Dikaioulakosa nie pozwoliły. Gdynianki utrzymywały korzystny wynik i ostatecznie wygrały 80:70.

Bardzo dobre spotkanie rozegrała Marta Jujka. Środkowa Lotosu zdobyła 20 punktów. Trafiła przy tym 8 na 9 rzutów za dwa i cztery na cztery rzuty wolne. Nie gorzej wypadał Milka Bjelica. Serbka popisała się double-double.

Super Pol Tęcza Leszno - Lotos Gdynia Super Pol 70:80 (8:23, 23:19, 16:24, 23:14)

Super Pol Tęcza: Mercedes Fox-Griffin 19, Agnieszka Kułaga 12, Joanna Czarnecka 11, Justyna Grabowska 11, Elżbieta Mukosiej 7, Joy Cheek 5, Dominika Urbaniak 4, Shawn Goff 2.

Lotos: Monica Wright 22, Marta Jujka 20, Milka Bjelica 16, Ketia Swanier 13, Elina Babkina 4, Olivia Tomiałowicz 3, Magdalena Kaczmarska 2, Daria Mieloszyńska 0, Claudia Sosnowska 0.