Pierwszy dzień otwarcia gdyńskich szkół. Czego mogą spodziewać sie uczniowie i rodzice?

łk
Od 25 maja rząd otworzył szkoły, jednak nie dla wszystkich uczniów. Do podstawówek mogli wrócić uczniowie z klas 1-3, a także uczniowie klas 8 oraz maturzyści - na wcześniej umówione konsultacje. W Gdyni tylko 4 szkoły podstawowe nie uruchomiły zajęć stacjonarnych.

Jak informuje Urząd Miasta w Gdyni pierwszego dnia po częściowym otwarciu szkół, na zajęciach w klasach 1-3 pojawiło się 312 uczniów, to prawie połowa mniej niż zadeklarowano w ankietach przeprowadzonych 19 maja, kiedy zainteresowanie powrotem do stacjonarnej nauki wyrazili rodzice i opiekunowie 594 uczniów. W Gdyni do szkół podstawowych w klasach 0-III uczęszcza 5914 uczniów. Choć rodzice w ankietach deklarowali udział w zajęciach stacjonarnych 10 procent dzieci, w praktyce w gdyńskich szkołach pojawiło się zaledwie 5 procent uczniów z klas 1-3. Natomiast na konsultacje dla ósmoklasistów w szkołach podstawowych przyszło w całej Gdyni 77 osób. Przypomnijmy że zgodnie z wolą rodziców i opiekunów do gdyńskich szkół wrócić miało około 600 uczniów z klas 1-3. Tylko 4 szkoły podstawowe w Gdyni pozostaną zamknięte - nr 8, 20, 21 i 26, ponieważ, jak podkreśla gdyński samorząd, rodzice dzieci uczących się tam, przejawiali zbyt niskie zainteresowanie przywróceniem stacjonarnego funkcjonowania szkół. Grupy dzieci mogą liczyć do 12 osób (w uzasadnionych przypadkach do 14). Dyrektorzy powinni zadbać o to, żeby odstępy między ławkami wyniosły 1,5 metra. Minimalna przestrzeń dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 metry kwadratowe na jedną osobę. Rodzice, którzy przyprowadzają i odbierają dzieci, muszą zachowywać dystans w stosunku do innych osób w szkole, wynoszący minimum 2 metry. Muszą też zasłaniać usta i nos oraz mieć na dłoniach rękawiczki. Dzieci mogą wychodzić na boiska szkolne, ale już nie poza teren szkoły. Pomimo wdrożenia nowych procedur i wyposażeniu szkół w dodatkowy sprzęt ochronny, edukacja w szkołach nadal wiąże się z ryzykiem. Samorząd monitoruje sytuację epidemiologiczną w Gdyni, jednak ostateczna decyzja o powrocie dziecka do szkoły należy do rodziców.

– Z pewnością decyzja o skorzystaniu z usług gdyńskich placówek musi być podjęta z  uwzględnieniem pewnego ryzyka. – mówił o otwarciu szkół Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Z  wielką troską i  odpowiedzialnością wypracowywano nowe zasady, ale niestety nie  możemy zagwarantować, że w  placówkach nie wystąpią zachorowania na Covid-19. Nawet najbardziej restrykcyjne zasady nie  pozwolą ograniczać, czy też rejestrować aktywności dzieci i  ich rodzin w  czasie wykraczającym poza obecność w szkole, a to właśnie aktywność poza placówką, liczba spotykanych osób, czy odwiedzane miejsca mogą powodować zachorowania wśród innych członków grupy szkolnej.

Konsultacje online wciąż najbezpieczniejsze

Większość podstawówek w Gdyni mimo uruchomienia konsultacji stacjonarnych dla ósmoklasistów, wciąż zaleca konsultacje online. Sprawdziliśmy jak sytuacja przedstawia się w niektórych gdyńskich podstawówkach.
W SP nr 17 w Gdyni, aby skorzystać z konsultacji, należy wysłać maila z informacją do nauczyciela. Podać zakres materiału, problem, którego dotyczyć mają konsultacje, aby nauczyciele mogli wpisać uczniów w grafik, jeżeli kilka osób potrzebuje pomocy w tym samym temacie, to w takim wypadku istnieje możliwość stworzenia grupy do 11 osób na takie konsultacje. Mailem zwrotnym uczniowie otrzymają informacje o sposobie i terminie konsultacji.
W SP nr 17 odbędzie się dzisiaj pierwsza w historii szkoły wywiadówka online dla rodziców dzieci z klas 1-3, w środę natomiast wywiadówka dla rodziców dzieci z klas 4-8. SP nr 8 w Gdyni pomimo tego, że jest nadal zamknięta prowadzi konsulacje online, w przypadku dużego zainteresowania szkoła zwiększy ich ilość. Kontakt do nauczycieli dostępny przez aplikację Teams.
W SP nr 10 w związku z powrotem 1 czerwca konsultacji dla wszystkich rodzice proszeni są o pilne wypełnienie zgody na pomiar temperatury ciała dziecka, oświadczenia o stanie zdrowia dziecka oraz oświadczenia o miejscu pracy.
W SP nr 31 w Gdyni od 25 maja konsultacje dla klas VIII będą się odbywały w poniedziałki i środy, według harmonogramu przekazanego wychowawcom i uczniom. Nauczyciele, uczniowie i rodzice zobowiązani są do zapoznania się z procedurą na wypadek zagrożenia COVID-19 podczas konsultacji w Szkole Podstawowej nr 31 w Gdyni i jej przestrzegania. Bez pisemnego oświadczenia - załącznik nr 1 do procedury (o zapoznaniu się z procedurą, zgoda na pomiar temperatury ciała, o stanie zdrowia dziecka) uczniowie nie będą wpuszczani do szkoły. Załącznik z oświadczeniami można pobrać i wydrukować ze strony szkoły lub w formie papierowej z przedsionka dyżurki szkoły - informuje dyrekcja placówki.
W SP nr 18 w Gdyni wszyscy rodzice uczniów z klas I-III zostali o tej możliwości powiadomieni przez wychowawców. Warunkiem skorzystania z opieki było wypełnienie i dostarczenie w wyznaczonym terminie ankiety. W szkole opieką zostanie objętych ok. 10% dzieci z klas I-III. Dzieci należy przyprowadzać od 7.00 do 8.30, a odbierać do 17.00. W trakcie pobytu dzieci w szkole odbywać się będą zajęcia opiekuńcze z elementami dydaktyki.

Gdynia uruchomiła falochron dla maturzystów

Gdynia przeznaczyła dodatkowe 40 tysięcy złotych na konsultacje dla ponad 700 maturzystów.

– Tegoroczni maturzyści są zmuszeni uczyć się do egzaminów maturalnych w szczególnych warunkach, dlatego Gdynia dba o zapewnienie im pomocy – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Dzięki dodatkowym konsultacjom nauczyciele będą mogli poświęcić im więcej czasu, a uczniowie zyskają szansę na bardziej komfortową naukę. Jestem głęboko przekonany, że z  takim wsparciem kadry pedagogicznej poradzą sobie doskonale na  nadchodzących egzaminach. Trzymam kciuki za wszystkich gdyńskich maturzystów!

Z pomocy skorzysta 12 gdyńskich szkół - I Akademickie Liceum Ogólnokształcące, Licea Ogólnokształcące nr II, III, V, VI, X, XIV i XVII oraz Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych, Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych, Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych i CKZiU nr 3.

Maturzyści z innych szkół, którzy potrzebują wsparcia, mogą kontaktować się z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Gdyni. Jego pracownicy przekażą informacje o możliwości dołączenia do grup powstałych przy innych szkołach – wystarczy napisać na adres: wydz.edukacji@gdynia.pl.

Jak informuje UM w Gdyni konsultacje pomogą conajmniej 345 uczniom, którzy przygotowują się do matury z języka polskiego, 285 uczniom do egzaminu z matematyki, a 89 – z języka angielskiego. Podobną pomoc na wnioski dyrektorów szkół organizowano również w latach ubiegłych.

Czy grozi nam trzecia fala?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie