Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękne dziewczyny na parkiecie. Spór o klasy dla cheerleaderek [ZDJĘCIA]

Anna Mizera-Nowicka
Karolina Misztal 2013
Gdybym miała wpływ, chętnie bym zamknęła klasy cheerleaderek, które działają w dwóch gdańskich publicznych szkołach – tak zareagowała Lidia Makowska, dzielnicowa radna, na informację, że niektórym szwedzkim piłkarzom ręcznym nie podobają się występy trójmiejskich cheerleaderek.

Lidia Makowska sprzeciwia się klasom dla cheerleaderek, bo „uprzedmiotawiają dziewczynki”. Dyrektorzy gdańskich szkół - SP nr 27 oraz Gimnazjum nr 25 - są innego zdania. Z dzielnicową radną polemizują też urzędnicy z gdańskiego magistratu.

Cheerleaderki z Gdyni robią karierę na całym świecie.

Gdybym miała wpływ, chętnie bym zamknęła klasy cheerleaderek, które działają w dwóch gdańskich publicznych szkołach – tak zareagowała Lidia Makowska, dzielnicowa radna, na informację, że niektórym szwedzkim piłkarzom ręcznym nie podobają się występy trójmiejskich cheerleaderek. - W Szwecji uznano wiele lat temu, że pokazy dziewczynek, nastolatek i kobiet, skąpo odzianych, trzęsących pupami i wyginających się w erotycznych pozach, jest uprzedmiotawianiem dziewcząt, wystawieniem ich ciał na seksualny ogląd samców. Jak w cyrku.

Szwedzi nie chcą cheerleaderek na meczach! "To uprzedmiotowienie kobiet" [ZDJĘCIA, WIDEO]

Radna Górnego Wrzeszcza przekonuje też, że zdumiewa ją „brak refleksji u mam i tatusiów, którzy wożą swoje córeczki na mecze do Ergo Areny i prężą się z dumy oglądając swoje dziecko erotycznie kręcące pupką i pokazujące tłumom mężczyzn dojrzewające cycuszki pod obcisłą koszulką”.

Jednak z taką opinią stanowczo nie zgadza się dyrektor Gimnazjum nr 25, w której funkcjonują klasy dla cheerleaderek.

- Uważam, że dzieci są tam upodmiotawiane. Rozwijają się tam zarówno fizycznie, jak i intelektualnie. Biorą też udział w zawodach. Bo polski cheerleadering to przede wszystkim taniec sportowy. Jest taką samą dyscypliną sportową, jak siatkówka czy taniec towarzyski - mówi Anna Mrotek.

Weekend z cheerleaderkami w Alfa Centrum.

Dyrektor tłumaczy też, że dzięki tym lekcjom uczniowie kształtują charakter, uczą się organizacji pracy, odpowiedzialności i współpracy. - Moje uczennice na pewno nie epatują ciałem. Są ubrane w stroje Lechii. Ich układy taneczne wykorzystują emblematy tej drużyny.

Z radną nie zgadza się też Adam Perzyński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 27 w Gdańsku. - Jako dyrektor, nauczyciel, ojciec 14-letniej dziewczynki uważam, że tak samo uprzedmiotawiane są cheerleaderki, jak w np. piłkarze ręczni. Można wymyślać, że to wytrenowani faceci, którzy mają dać publiczności show, gladiatorzy XXI wieku. Miejmy odrobinę rozsądku, nie doszukujmy się podtekstów, cieszmy się radością innych i nie zabierajmy im tego.
W podobny sposób radnej odpowiada rzecznik prezydenta Gdańska, Antoni Pawlak:
Nikt do zapisywania się do tego typu klas nikogo nie zmusza – to wolny wybór dzieci i rodziców. Natomiast czy jest to „wystawianie ciał dziewczynek w roli erotycznego obiektu dla męskiego pożądania”? Jak ktoś bardzo chce to „wystawianie ciał dziewczynek w roli erotycznego obiektu” zobaczy także na lekcjach wf, anatomii, czy matematyki. Nadto w klasach tych nie ma segregacji płciowej. Zapisywać się mogą także chłopcy. W jednej z nich jest ich trzynastu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto