Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Październik miesiącem świadomości raka piersi - wczesne wykrycie pozwala na całkowite wyleczenie

Oliwia Sarnowska
Oliwia Sarnowska
Oliwia Sarnowska
Październik uznawany jest za miesiąc świadomości raka piersi. To idealny czas, aby w końcu zatroszczyć się o siebie i nigdy o tym nie zapominać.

W roku 2008 Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi ustanowiła dzień 15 października„Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi”. W ten sposób chciano przypomnieć wszystkim Europejkom o tym jak ważna jest styl naszego życia i jak bardzo wpływa to na nasze zdrowie. Wysoka świadomość i wczesne wykrycie zachorowania jest kluczowe. W ten sposób możemy zapobiec najgorszemu. Symbolem tej walki jest różowa w wstążka.

Według badań Ministerstwa Zdrowia najczęściej występującym nowotworem na świecie wśród kobiet jest rak piersi. Corocznie diagnozuje się jeden z największych współczynnik zachorowań. Najczęściej występuje u kobiet w wieku od 50 do 69 roku życia. Rak piersi atakuje kobiety głównie po menopauzie. Dlatego osoby w tej grupie wiekowej powinny poddawać się mammografii co dwa lata. W ramach programu Ministerstwa Zdrowia uprawienie do badań jest bezpłatne. Co ważne w ostatnim czasie zwiększyła się zachorowalność wśród kobiet w wieku 20-49 lat. Ponadto nowotwór ten może występować również u mężczyzn, choć bywa tak bardzo rzadko.

Czynnikami najbardziej wpływającymi na zwiększenie ryzyka zachorowań wymienia się: wiek – ponieważ najwięcej zachorowań występuje u kobiet po 50 roku życia, następnie obciążenie genetyczne – choroby w najbliższej rodzinie, potem czynnik hormonalny, wieloletnie przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej, niewłaściwa dieta – w tym otyłość, częste spożywania alkoholu i wcześniejsze choroby piersi.

Wśród głównych objawów, które powinny zaniepokoić i skłonić do badań, są: zmiany wielkości i kształtu piersi, które nie ustępują po miesiączce, guzki lub zgrubienia wyczuwalne w piersi lub pod pachą, zmiany koloru skóry piersi, wciąganie skóry piersi oraz pomarszczenia lub łuszczenia skóry piersi.

Wczesne wykrycie raka piersi pozwala na całkowite wyleczenie! Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o regularnym wykonywaniu badań diagnostycznych piersi, takich jak: mammografia klasyczna i mammografia rezonansu magnetycznego oraz USG. A co najważniejsze – samobadanie piersi. Badanie samej siebie choć raz w miesiącu może uratować nam życie. Wystarczy tylko poświęcić sobie 10-15 minut. Ważne, aby wyrobić sobie zdrowy nawyk samobadania.

Jedna z uczestniczek Stowarzyszenia Amazonki podzieliła się z nami swoim doświadczeniem:

- Będąc w Stowarzyszeniu czujemy wielką siłę i solidarność kobiet. Ochotniczo chodzimy do szpitali i pomagamy chorym przed operacją. Wszystkie jesteśmy pogodne, staramy się nie mówić o smutnych sprawach. Jeździmy na wycieczki, ćwiczymy, biegamy i chodzimy po górach. Jest to bardzo fajna sprawa. Najważniejsze jest, żeby się badać i się nie bać. Kiedy ja zachorowałam wiele lat temu to wszystko robiło się jakoś tak w ukryciu. Teraz tak nie jest. Oby na zawsze tak pozostało i oby było jak najmniej zachorowań. To sobie i wam życzymy drogie Panie !

Więcej szczegółów profilaktyki na stronie :

Ministerstwo Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto