Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Centralny w Gdyni. Zwycięskie Arch Deco przedstawiło swoją koncepcję [zdjęcia]

Piotr Kallalas
Tak ma wyglądać Park Centralny w  Gdyni
Tak ma wyglądać Park Centralny w Gdyni Piotr Kallalas
W środę ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej „Budowy parku centralnego z parkingiem podziemnym na 270 samochodów w Gdyni”.

Zwyciężyła koncepcja biura architektonicznego Arch Deco, która jest kierowana przez Zbigniewa Reszkę i Michała Baryżewskiego.
Wizję przygotowywał cały zespół architektów i to właśnie ten pomysł stanie się teraz podstawą projektu wykonawczego. Założyciele byli na konferencji i nie kryli wielkiego zadowolenia.

Chciałbym podziękować za świetny pomysł realizacji Parku Centralnego. Oczywiście analogia sama się kojarzy z Parkiem Nowojorskim. Będzie to niewątpliwie jedna z największych atrakcji Gdyni - zaznaczył Zbigniew Reszka i dodał - My jesteśmy biurem architektonicznym, ale stwierdziliśmy, że tu architektura schodzi na drugi plan. Tu jest park, miejsc odpoczynku, stref zielonych. Sądzę, że dzięki tej pracy, powietrze w Gdyni, które i tak jest czyste – będzie teraz najczyściejsze w Polsce.

ZOBACZ co mówił prezydent Gdyni: Mieszkańcy Nowego Jorku uwielbiają ikoniczny Central Park, zlokalizowany w samym sercu miasta. Z takich miejsc słynie wiele europejskich miast, jak choćby Paryż czy Mediolan. Mam nadzieję, że już wkrótce Gdynia zyska podobną przestrzeń

Sąd konkursowy nie przyznał drugiego miejsca, natomiast trzecią pozycję zajęło Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego.

Zwycięska koncepcja firmy Arch Deco jest wielopłaszczyznowa i zakłada zarówno stworzenie spokojnej i zacienionej strefy seniora, jak i w dalszej części osi przestrzeni dla dzieci z bogatą infrastrukturą – w planach są między innymi bieżnie, tory i place. Łączny koszt stworzenia Parku Centralnego szacuje się na 35 mln zł.

Kiedy rozpoczną się pierwsze prace budowlane?

Harmonogram projektu zakłada, że jeszcze w tym roku rozpoczniemy pierwsze prace. Całość projektu chcemy zamknąć w 2020 roku – informował Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Samorząd zaznaczał, że koncepcja była konsultowana z mieszkańcami i została stworzona właśnie w oparciu o głos społeczny. Całość obejmuje obszar al. Marsz. Piłsudskiego oraz ulice: Świętojańską, Partyzantów i Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

Ostateczny kształt tego parku jest wypadkową z jednej strony pewnej wizji zaproponowanej przez władze samorządowe, która była później zmieniona przez oczekiwania mieszkańców i ostateczny kształt nadała pracownia. Chciałbym jej serdecznie pogratulować i mam nadzieję, że dobra współpraca doprowadzi do tego, że wszyscy gdynianie będą zadowoleni z tego co powstanie – podkreślił Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
W imieniu miasta konkurs przeprowadziła Agencja Rozwoju Gdyni, której prezesem jest Markos Pagudis.

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto