Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Centralny w Gdyni zachwyci niezwykłą zielenią. Zobacz, jak będzie wyglądał! [wizualizacje]

JD
Wiemy już, jak dokładnie wyglądał będzie Park Centralny w Gdyni. Zielona przestrzeń u zbiegu al. Piłsudskiego i ul. Legionów zdaniem urzędników zachwycać ma funkcjonalnością.

Na wizualizacjach, które zaprezentował inwestor, czyli Urząd Miasta Gdyni, widać m.in. staw, elementy małej architektury i nową roślinność.

Park Centralny w Gdyni będzie miejscem dla wszystkich gdynian do wypoczynku, treningów, spędzania czasu w ciszy i spotkań z rodziną i znajomymi. Temu wszystkiemu będzie towarzyszyć starannie dobrana zieleń. Projektanci parku zachowają tę najcenniejszą i wprowadzą wiele atrakcyjnych nowości” - deklarują urzędnicy.

Zostaną nasadzone kwitnące krzewy liściaste, pnącza, rabaty bylinowe i trawy ozdobne, tworząc spójną gatunkowo i kompozycyjnie całość. W rabatach bylinowych królować będzie rudbekia, jeżówka, szałwia oraz trawy ozdobne, jak dla przykładu śmiałek darniowy, owies wieczniezielony, rozplenica japońska, różne odmiany miskantów.

- Ogólnym założeniem projektowanego układu zieleni było zaadaptowanie możliwie największej ilości roślinności istniejącej, dostosowanie nowych nasadzeń zarówno do panujących warunków klimatycznych, jak i wpisanie się w kontekst kulturowy miejsca - mówi architekt krajobrazu Katarzyna Dziemidowicz z przygotowującej projekt Parku Centralnego w Gdyni Pracowni Architektury Krajobrazu Akant. - Zachowany starodrzew potraktowano jako szkielet układu roślin i uzupełniono go o nowe nasadzenia, charakteryzujące się wysokimi walorami estetycznymi i ekologicznymi, przy jednoczesnej odporności na trudne warunki klimatyczne i miejskie - podkreśla.

Jednym z pomysłów, który zostanie zrealizowany w Parku Centralnym, jest Ogród Zmysłów. Dzięki zastosowaniu różnych roślin, wprowadzeniu gamy barw, bukietu zapachów oraz dźwięku, spacerując , lub biegając po parku będziemy mogli delektować się niezwykłymi widokami, zapachami i dźwiękami.

Będzie to miejsce przyjazne zwierzętom. Dla owadów zostanie nasadzona roślinność miododajna, a także przyciągająca motyle.

- Odpowiednio dobrana roślinność oraz zachowany starodrzew pozwala na wykorzystanie pełnego wachlarza funkcji pełnionych przez tereny zieleni - wskazuje architekt krajobrazu Iwona Renkiewicz z PAK Akant.

Istniejące skarpy zostaną ukształtowane tarasowo i pokryte trawnikiem, spełniając funkcję naturalnych, amfiteatralnych siedzisk, z których będzie można podziwiać otaczający krajobraz. Część z nich porosną pnącza winorośli japońskiej.

- Przeprowadziliśmy staranną inwentaryzację istniejącej zieleni parku. Ta najcenniejsza, zgodnie z wnioskami mieszkańców, zostanie zachowana. W miejsce chorych i zniszczonych drzew zostaną nasadzone zdrowe. Pojawi się wiele nowych drzew, krzewów i łąk kwiatowych - podkreśla Markos Pagudis, prezes Agencji Rozwoju Gdyni, instytucji odpowiedzialnej za przeprowadzenie inwestycji.

Zobacz również: Konsultacje w sprawie wyglądu Parku Centralnego w Gdyni. Urzędnicy pytają mieszkańców, jak ma wyglądać

W przestrzeni parku urządzone zostaną trawniki, służące do organizowania pikników i spędzania czasu na świeżym powietrzu. O takie przestrzenie wnioskowali mieszkańcy podczas konsultacji.

Rosnące już dziś drzewa będą najwyższymi roślinami w parku. Kolejne rośliny dobrane mają zostać w taki sposób, że u zbiegu al. Piłsudskiego i ul. Legionów będzie kolorowo przez większość roku. Obok gatunków drzew, charakterystycznych dla Gdyni, m.in. dębów szypułkowych, lip szerokolistnych, odmian klonów czy jarząbów nie zabraknie bardziej egzotycznych gatunków, jak dla przykładu spektakularnie przebarwiającej się jesienią parocji perskiej, czy sumaka octowca. Wiosenny pejzaż stworzą drzewa owocowe, m.in. jabłonie, wiśnie oraz kwitnące wczesną wiosną tamaryszki wsparte przez pojawiające się w płaszczyźnie trawnika stokrotki.

Przypomnijmy jednak, że projekt Parku Centralnego budzi wśród mieszkańców Gdyni nie tylko pozytywne emocje. Wiele osób podważa sensowność stworzenia w tym miejscu stawu. Ich zdaniem będzie on siedliskiem uciążliwych owadów, w tym komarów, które będą miały idealne warunki do rozmnażania się. Część osób w ogóle podważa sens takiej inwestycji.

- Nie rozumiem, po co Gdynia buduje park za miliony złotych na terenach, które już dziś są zielone i służą rekreacji mieszkańców - mówi Andżelika Bartkowska, mieszkanka Śródmieścia.

Zobacz również: Gdynia ma być jak Nowy Jork. Powstanie Park Centralny w Śródmieściu

Opozycyjni radni Gdyni mają też pretensje o budowę pod parkiem kosztownego parkingu podziemnego z miejskich pieniędzy, co wiążą z pobliskimi inwestycjami deweloperskimi.

Inwestycja ma zostać zakończona do 2020 roku, a jej pierwszy etap będzie realizowała firma Roka Budownictwo Sp. z o.o. ze Starogardu Gdańskiego. Całość kosztować będzie około 35 mln zł.

W przestrzeni ograniczonej ul. Legionów, Tetmajera i Piłsudskiego powstanie strefa rekreacji, tzw. miejsce ciszy oraz infrastruktura umożliwiająca uprawianie sportów. W parku zostanie stworzony wybieg dla psów, a także altany i miejsca wypoczynku.

Dla miłośników gier plenerowych zostaną stworzone specjalne sprzęty, a także boiska do gry w popularną we Francji petankę. Gratką ma być także niewielki zbiornik wodny, który będzie posiadał fontannę.
Koncepcja Parku Centralnego realizowana jest na podstawie projektu zwycięskiego biura projektowego, gdyńskiej pracowni Arch Deco.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto