Ośrodek Żeglarstwa i Sportów Wodnych Uniwersytetu Morskiego ma kontynuować żeglarskie tradycje uczelni. Powołano go, by usprawnić działania w tym kierunku i skierować je na właściwe tory. Został wydzielony z Centrum Szkoleniowo-Treningowego i kieruje nim Andrzej Szklarski – kapitan jachtowy, instruktor żeglarstwa.
- Ośrodek powstał w wyniku zmian struktury organizacyjnej uczelni. Wcześniej żeglarstwo było rozproszone w kilku miejscach. Teraz chcemy wszystko ujednolicić organizacyjnie i stopniowo rozwijać. Działamy w ramach i na rzecz uczelni, ale jesteśmy otwarci na wszystkich. Żeglarstwo to piękny sport. Zależy nam, żeby pokazać nie tylko studentom, ale i mieszkańcom, że może ono być pasją, dobrą zabawą, a nawet zawodem – mówi Andrzej Szklarski, kierownik Ośrodka Żeglarstwa i Sportów Wodnych Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Z oferty ośrodka będą mogli korzystać zarówno studenci, pasjonaci, jak i wszyscy, którzy chcieliby poznać tajniki żeglarstwa.
- Głównym celem jest uaktywnienie społeczności akademickiej i pracowników uczelni w uprawianiu żeglarstwa morskiego i sportowego. Chcielibyśmy, żeby nasi studenci startowali w regatach w klasie Omega. Będziemy prowadzić szkolenia żeglarskie i motorowodne, ale też specjalistyczne jak: nawigacja czy manewrowanie jachtem na silniku. Chcemy działać nie tylko na rzecz uczelni, ale i dla gdynian. Zapisy ruszą prawdopodobnie w połowie lutego, a zajęcia będą się odbywać w kameralnych grupach. Mam nadzieję, że uda się wystartować w maju lub czerwcu – mówi Szklarski.
Reaktywacja jachtu „Twins”
Ośrodek chce przywrócić do regatowych zmagań jacht „Twins” i szuka chętnych, którzy chcieliby dołączyć do jego załogi.
Na liście celów jest również organizacja regat – uczelnianych i morskich. Planowane są już rejsy stażowe dla studentów, ale nie tylko. W ofercie pojawią też rejsy dla chętnych spoza uniwersytetu.
Rejsy będą się odbywać na jachcie „Nest”. W planach są rejsy trwające 10 lub 14 dni. „Nest” odwiedzi m.in. Kopenhagę, Rygę, Sztokholm.
Na razie ośrodek dysponuje czterema jachtami żaglowymi, jachtem motorowym oraz szybką łodzią motorową. Na uwagę zasługuje szczególnie jacht „Almak”, który służy uczelni od 47 lat.
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?