Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

ORP "Sokół" w końcu będzie eksponowany w centrum Gdyni. 17 listopada rozpoczynają się jego przenosiny z PGZ Stoczni Wojennej na Oksywiu

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Wideo
od 16 lat
Już w przyszłym tygodniu z zewnątrz, a za nieco ponad pół roku także w środku, podziwiać będzie można w centrum Gdyni wyjątkowy eksponat muzealny, wycofany ze służby okręt podwodny "Sokół". Jego długo wyczekiwany transport do Śródmieścia po remoncie wykonanym w PGZ Stoczni Wojennej na Oksywiu rozpoczyna się pojutrze.

ORP "Sokół" w końcu trafi do centrum Gdyni! Będzie wielką atrakcją turystyczną

Ważąca ponad 350 ton jednostka, okręt podwodny typu Kobben, stanie tuż koło plaży w Śródmieściu i wejścia do wystawy plenerowej Muzeum Marynarki Wojennej. Betonowa niecka w tym miejscu pod ORP "Sokoła" przygotowana jest już od ponad dwóch tygodni.

Jak powiedział "Dziennikowi Bałtyckiemu" zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Aleksander Gosk, transport okrętu z PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni w stronę Śródmieścia na specjalnie przystosowanym do tego pontonie rozpocznie się w piątek 17 listopada po południu.

ORP "Sokół" następnie przez kilka dni stał będzie przy jednym z nabrzeży w Porcie Gdynia. Wykonawca, wynajęty przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, przystosowywał będzie go do wyciągnięcia na ląd.

Kiedy to się już stanie, ponton z "Sokołem" przybije do Nabrzeża Pomorskiego w Basenie Prezydenta, w miejscu, w którym cumuje dziś okręt - muzeum "Błyskawica". Legendarny niszczyciel z kolei czasowo odholowany zostanie do Portu Wojennego w Gdyni.

Za pomocą m.in. sprzętu hydraulicznego 350-tonowy "Sokół" przeniesiony ma zostać następnie na platformy z kołami i przejechać kilkaset metrów w stronę ul. Zawiszy Czarnego 1B, gdzie mieści się Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Jeśli tej skomplikowanej operacji nie pokrzyżuje pogoda, okręt podwodny podziwiać będzie można w tym miejscu od piątku 24 listopada.

- Początkowo jednak nie będzie można wchodzić do jego środka - zastrzega wicedyrektor Aleksander Gosk. - Trwały będą dalsze prace w jego wnętrzu. Planujemy zakończyć je na przełomie maja i czerwca. Dopiero wówczas będzie możliwość, aby wnętrza "Sokoła" udostępnić zwiedzającym.

Stać ma się to najpóźniej w Święto Morza, które tradycyjnie obchodzone jest w Gdyni przez wiele dni, w drugiej połowie czerwca. Oznacza to, że w szczycie sezonu turystycznego okręt powinien stać się kolejną, wielką atrakcją w Śródmieściu, obok m.in. "Błyskawicy", "Daru Pomorza", czy Akwarium Gdyńskiego.

Trwa głosowanie...

Który okręt muzeum będzie w najbliższe wakacje największą atrakcją turystyczną w centrum Gdyni?

ORP "Sokół". Jaka jest jego historia i jak trafił do muzealnych zbiorów?

Okręt, wyprodukowany w Niemczech, w 1967 roku wcielono do służby w Królewskiej Marynarce Wojennej Norwegii. Pełnił w niej misję ponad trzydzieści lat.

W 2002 roku przekazany został Marynarce Wojennej RP. Już pod polską banderą brał udział w misjach Sojuszu Północnoatlantyckiego NATO. Ze służby wycofany został 8 czerwca 2018 roku.

Dość szybko pojawił się też pomysł, aby włączyć "Sokoła" jako wyjątkowy eksponat do zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Inicjatorzy tego projektu chcieli, żeby zwiedzający w przyszłości Kobbena mogli liznąć choć trochę owianych wieloma legendami realiów służby marynarzy na okręcie podwodnym.

Już w 2021 roku rozpoczął się w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni remont jednostki i przystosowywanie jej do celów muzealnych. Początkowo kosztorys tego przedsięwzięcia oszacowano na 10 mln zł. Zapowiadano, że, "Sokoła" podziwiać będzie można w sercu Gdyni już w 2022 roku.

Inflacja spowodowała jednak znaczący wzrost specjalistycznych usług na rynku. Nastąpiły na skutek tego problemy m.in. z dopięciem sfinansowania przy pomocy dźwigów i innego sprzętu transportu "Sokoła" ze stoczni w okolice gmachu muzeum.

Jak jednak zapewnia Aleksander Gosk, przedstawicielom MMW udało się już z tymi kłopotami uporać. Dalsze finansowanie dla dokończenia projektu jest zapewnione i nie powinno być kolejnych opóźnień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto