ORP Albatros gotowy do służby
Przypomnijmy, że pierwszy z serii niszczycieli min, ORP Kormoran wszedł do służby 28 listopada 2017 roku. Kontrakt na dwa kolejne - ORP Albatros oraz ORP Mewa - został podpisany pod koniec 2017 roku. Jak podkreślano na uroczystości podniesienia polskiej bandery na Albatrosie, okręt jest jednym z najnowocześniejszych swojego typu na świecie.
- ORP Albatros to pierwsza seryjna jednostka typu kormoran - mówił wiceadmirał Jarosław Ziemiański, inspektor Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. - Na Albatrosie dokonaliśmy pewnych zmian w wyposażeniu bogatsi o dotychczasowe doświadczenia z eksploracji Kormorana. To na wskroś nowoczesna jednostka, będziemy kontynuowali serię tych okrętów. Na początku przyszłego roku wcielimy ORP Mewa, a za kilka lat kolejne. Odgrywają one kluczową rolę w zabezpieczaniu naszych dostaw strategicznych do kraju i handlu zagranicznego. Wyposażenie jest bardzo bogate, najnowocześniejsze jakie można znaleźć na rynkach światowych. Powinniśmy być z tego dumni. Okręt został zaprojektowany w polskim biurze konstrukcyjnym w Gdańsku. Wybudowany na podstawie polskiego projektu w polskiej stoczni, rękami naszych stoczniowców. W perspektywie jakiejkolwiek sytuacji, mamy możliwość naprawy i modyfikacji tego okrętu w polskich stoczniach.
W czerwcu bieżącego roku w trakcie obchodów Święta Marynarki Wojennej, w świnoujskim Porcie Wojennym, szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę na budowę 3 kolejnych niszczycieli min, które z kolei zasilą 12 Dywizjon Trałowców w Świnoujściu. Razem z prototypowym okrętem serii ORP Kormoran (601) oraz seryjnymi jednostkami ORP Albatros (602) i ORP Mewa (603) będą wchodziły w skład systemu obrony przeciwminowej Marynarki Wojennej RP. Kolejne okręty (604-6) zostaną dostarczone w latach 2026-2027. Łącznie 6 okrętów projektu 258 typu Kormoran II wejdzie w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
- 104. rocznica powstania Marynarki Wojennej przypada na niełatwe czasy - podkreślał Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. - Zbrodnicza wojna za naszą wschodnią granicą przypomina nam, że siły zbrojny to siła i przyszłość państwa. Zbrodnicza wojna, która toczy się na terenie Ukrainy sprowokowana i prowadzona przez Federację Rosyjską pociąga ofiary również na terytorium Rzeczpospolitej. Kilkanaście dni temu dwóch naszych rodaków straciło życie na skutek wojny prowadzonej przez Federację Rosyjską. Nie jest to dobry czas na huczne świętowanie i radość. Jednak to czas, kiedy możemy obchodzić podniesienie bandery na kolejnym polskim okręcie. ORP Albatros stanowi świadectwo odbudowy pozycji Marynarki Wojennej w zmieniającym się świecie i nowych zadań, również w świetle procesu akcesyjnego Finlandii i Szwecji do NATO, czy ochrony polskiej infrastruktury krytycznej, w tym bezpieczeństwa portów. Panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie, sprawy Marynarki Wojennej są zawsze bliskie sercu. Również mi, jako mieszkańcowi Gdyni, a do niedawna jeszcze żołnierzowi pełniącemu służbę, rozwój Marynarki Wojennej jest szczególnie bliski. Drzwi dla Marynarki Wojennej w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego są zawsze otwarte.

ORP Albatros został przekazany Marynarce Wojennej w sierpniu tego roku. Przekazanie jednostki poprzedziły kilkumiesięczne próby zdawczo-odbiorcze, w trakcie których sprawdzono platformę morską oraz urządzenia i systemy zwalczania zagrożeń minowych. Pomyślne zakończenie prób zdawczo – odbiorczych potwierdziło zdolność okrętu do realizacji jego głównych zadań, do których należy: poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i zwalczanie min morskich, rozpoznanie torów wodnych, przeprowadzanie jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawianie min oraz zdalne sterowanie samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU, bądź wielonarodowych sił koalicyjnych).
Okręt został zbudowany przez konsorcjum, którego liderem była Stocznia Remontowa Shipbuilding SA. W skład konsorcjum wchodziły także: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA w Gdyni oraz PGZ Stocznia Wojenna.
Podstawowe dane taktyczno-techniczne:
- Numer burtowy: 602
- Klasa: Niszczyciel min
- Typ: Kormoran II
- Projekt: 258/II
- Wyporność: 830 t
- Długość: 58,5 m
- Szerokość: 10,3 m
- Zanurzenie: 2,7 m
- Klasa lodowa: L-3
- Prędkość: 15 w
- Zasięg: 2500 Mm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 SM-R900 40mm Złoty
Waga: 28,7 gWymiary: 40,4 x 39,3 x 9,8 mmModel zeg…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z bransoletą mediolańską w...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Classic Biały
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 42 mm Active Biały
elegancka 42-milimetrowa tarcza smartwatcha huawei…
kup teraz

Garmin Vivoactive 4S Biały
SmartwatchGARMIN Vivoactive 4s Biały z różowozłoty…
kup teraz

Withings Activite Steel HR Sport Biały
Steel HR Sport to hybrydowy smartwatch specjalnie …
iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii