Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski sukces Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Emigracji

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Muzeum Emigracji w Gdyni
W konkursie na Wydarzenie Historyczne Roku 2018, organizowanym przez Muzeum Historii Polski, do którego zgłoszono niespełna 200 projektów z Polski i zagranicy (w tym m.in. z Austrii, Francji, Niemiec, Australii, Kanady, Litwy i Ukrainy) dwie z trzech głównych nagród trafiły do Gdyni. W kategorii "Wystawa zwyciężyła ekspozycja czasowa "Karol Śliwka. Polskie projekty. Polscy projektanci" zorganizowana przez Muzeum Miasta Gdyni. W kategorii "Edukacja i multimedia" wygrała "Książka otwarta na świat" wydana przez Muzeum Emigracji w Gdyni.

Wyniki plebiscytu ogłoszono w poniedziałek 3.06.2019 r. podczas uroczystej gali w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie. Z kilkuset projektów zgłoszonych do konkursu jury wybrało finałową piętnastkę, z której podczas powszechnego głosowania internautów wyłoniono zwycięzców.

Nagrody przyznano w trzech kategoriach - Wystawa, Edukacja i Multimedia oraz Wydarzenie. W dwóch pierwszych sukces odnieśli gdyńscy muzealnicy, w ostatniej najwięcej głosów zdobył zdobył Festiwal Dziedzictwa Kresów przygotowany przez Gminę Lubaczów.

Wystawa Muzeum Miasta Gdyni (kuratorzy: Patryk Hardziej, Agata Abramowicz, Agnieszka Drączkowska) prezentuje dorobek Karola Śliwki zmarłego w u. roku , wybitnego grafika, autora ponad 400 znaków graficznych, którego prace przez dziesięciolecia kształtowały i nadal kształtują kulturę wizualną polskiej codzienności.

Dorobek Karola Śliwki obejmuje projekty opakowań, okładek książek i płyt, znaczków oraz plakatów i znaki graficzne, stworzone m.in. dla Instytutu Matki i Dziecka, Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, Biblioteki Narodowej, firmy Adamed czy Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Wśród nich jest także kultowa typograficzna skarbonka PKO Banku Polskiego.

Wydana przez Muzeum Emigracji w Gdyni "Książka otwarta na świat" (opracowanie graficzne i ilustracyjne: Dawid Ryski, koncepcja i tekst: Katarzyna Witt , współautorka Anna Posłuszna) to spojrzenie na historię Polski, a przede wszystkim Polaków i Polek, z innej perspektywy. To przekrojowa opowieść o przeszłości i teraźniejszości, których stałym elementem są przemieszczanie się i mobilność. Można ją czytać w domu, może być przewodnikiem po Muzeum Emigracji.

„Wydarzenie Historyczne Roku”

„Wydarzenie Historyczne Roku” jest organizowane od 12 lat przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Biblioteką Narodową pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego . Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą.

Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W pierwszym osoby prywatne i instytucje mają prawo do zgłoszenia maksymalnie trzech wydarzeń (po jednym z każdej kategorii) za pomocą formularza internetowego. Następnie jury, złożone z przedstawicieli organizatorów oraz ludzi nauki i kultury, wybiera po pięć projektów w każdej z kategorii „Wystawa”, „Wydarzenie” oraz „Edukacja i multimedia” . Projekty zostają poddane powszechnemu głosowaniu.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ogólnopolski sukces Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Emigracji - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto