Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Odwołuję, nie blokuję". Narodowy Fundusz Zdrowia apeluje do pacjentów o nieblokowanie wizyt, jeżeli nie mogą skorzystać z porady lekarza!

OPRAC.:
Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
"Odwołuję, nie blokuję". Narodowy Fundusz Zdrowia apeluje do pacjentów o nieblokowanie wizyt, jeżeli nie mogą skorzystać z porady lekarza!
"Odwołuję, nie blokuję". Narodowy Fundusz Zdrowia apeluje do pacjentów o nieblokowanie wizyt, jeżeli nie mogą skorzystać z porady lekarza! Sławomir Kowalski / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne
Na Pomorzu w pierwszym półroczu tego roku odnotowano blisko 37 tysięcy nieodwołanych wizyt u specjalistów z dziedziny onkologii, endokrynologii, kardiologii i ortopedii, alarmuje Narodowy Fundusz Zdrowia. W całej Polsce na umówione wizyty u tych specjalistów nie przyszło ponad 457 tysięcy.

NFZ sprawdza systematycznie przyjęcia dotyczące świadczeń u lekarzy specjalistów

- W województwie pomorskim nastąpił niepokojący wzrost nieodwołanych wizyt, bowiem w pierwszym półroczu 2022 roku nie uprzedzając placówek medycznych na wizytę do onkologa, ortopedy, kardiologa i endokrynologa nie dotarło ponad 32 tysiące osób, a w tym samym okresie 2023 roku o rezygnacji z wizyty nie poinformowało niemal 37 tysięcy - informuje Monika Kierat, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia na Pomorzu.

Jak informuje NFZ, w Polsce najwięcej, bo 207 tysięcy przypadków nieodwołanych wizyt w pierwszym półroczu tego roku dotyczyło świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 140 tysięcy z zakresu kardiologii, blisko 59 tysięcy z zakresu endokrynologii, a ponad 49 tysięcy z zakresu onkologii.

- Na Pomorzu w pierwszych sześciu miesiącach tego roku w tej statystyce przodowała ortopedia z blisko 15 tysiącami nieodwołanych wizyt przed kardiologią (prawie 12 tysięcy), endokrynologią (ponad 5 tysięcy) i onkologią (5 tysięcy) - dodaje Monika Kierat. - Nieodwołana wizyta to stracony termin dla innego pacjenta. Gdyby nieobecność została zgłoszona z wyprzedzeniem, inny pacjent miałby możliwość wcześniejszego skorzystania z pomocy lekarskiej.

Narodowy Fundusz Zdrowia bierze udział w kampanii „Odwołuję, nie blokuję”. Jej celem jest edukacja zarówno pacjentów, jak i placówek medycznych, mająca na celu usprawnienie wzajemnego kontaktu w celu odwołania wizyty, a tym samym zwiększenie skuteczności zagospodarowania niewykorzystanych terminów.

- Od listopada 2019 r. Narodowy Fundusz Zdrowia wysyła do pacjentów sms-y z przypomnieniami o zbliżającym się terminie wizyty u specjalisty - mówi Monika Kierat z pomorskiego NFZ. - Dotyczą one 40 wybranych świadczeń. Pacjent oprócz informacji o dacie wizyty otrzymuje też numer telefonu, pod który może zadzwonić, aby odwołać wizytę. Miesięcznie NFZ wysyła około 800 tysięcy takich wiadomości.

Potrzeba edukacji pacjentów. Nadal spory odsetek wizyt nie jest odwoływanych

O problemie związanym z nieodwoływaniem wizyt u lekarza mówili również eksperci w trakcie Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

- Nadal mamy gigantyczne ilości nieodwoływanych wizyt lekarskich. Problem dotyka zarówno opieki prywatnej, jak i publicznej - mówił prezes PZU Zdrowie, Andrzej Jaworski. - Nieodwołana wizyta, to nie jest strata dla ubezpieczyciela, to nie jest strata dla NFZ, czy szpitala, to strata dla innych pacjentów, którzy szukają pomocy lekarza specjalisty. To setki tysięcy wizyt w skali roku. To duży problem, na który musimy zwracać uwagę. Te kolejki do lekarzy mogą się zmienić, musimy tylko zmobilizować pacjentów do tego, aby odpowiednio wcześnie rezygnowali z wizyt, gdy nie mogą z niej skorzystać, lub gdy jest już im niepotrzebna.

"Dziennik Bałtycki" dołącza się do apelu Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie możesz skorzystać z wizyty u lekarza, lub udało ci się umówić wcześniej w innej placówce? Nie blokuj terminu, odwołaj wizytę.

#ODWOLUJE#NIEBLOKUJE to kampania społeczna zainicjowana przez Centrum Medyczne CMP, w którą zaangażowały się podmioty zarówno z publicznej, jak i prywatnej służby zdrowia. Akcja zwraca uwagę na problem niestawiania się pacjentów na umówionych wizytach lekarskich, bez wcześniejszego ich odwoływania. Wcześniejsze anulowanie konsultacji daje zasób do wykorzystania innym osobom, które mogą znajdować się w ogromnej potrzebie. Celem inicjatywy jest edukacja społeczeństwa w tym zakresie oraz wypracowanie karty dobrych praktyk, w której znajdą się rozwiązania ułatwiające kontakt z placówkami medycznymi i usprawniające proces rezygnacji z wizyty.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto