Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O gdyńskim Muzeum Emigracji wie już cały świat

Agata Grzegorczyk
Osiemset listów niosących propozycję współpracy przy tworzeniu Muzeum Emigracji dotarło już do najdalszych zakątków globu. Agencja Rozwoju Gdyni, koordynująca przedsięwzięcie , choć wici rozesłano niespełna miesiąc temu, już ma pierwsze odpowiedzi. Instytucje i prywatne osoby z całego świata deklarują wsparcie.

- Ambasador z Ruandy pisze o grobach polskich osadników w Angoli. Bardzo zainteresowała go nasza inicjatywa. Jedną z najświeższych odpowiedzi mamy z Chorwacji, z Rijeki. Jest tam sporo tablic pamiątkowych wielkich Polaków, marszałka Józefa Piłsudskiego między innymi - wylicza Aleksander Gosk, koordynator projektu Muzeum Emigracji z Agencji Rozwoju Gdyni. - Odpowiedzi przyszły już też z Nowego Jorku, Anglii, polonijnych mediów, Australii.

Przesyłki zawierające folder Muzeum Emigracji oraz list Wojciecha Szczurka, prezydenta Gdyni, który zaprasza do współpracy w budowaniu przedsięwzięcia wysłane zostały pocztą tradycyjną i elektroniczną pod w sumie 800 adresów - polskich instytutów, placówek dyplomatycznych, muzeów, bibliotek i centrów kultury polonijnej, a także polonijnych mediów, depratamentów odpowiedzialnych za współpracę z Polską i polityków. Powstała też strona internetowa - www.muzeumemigracji.pl, na której już pojawił się zaczątek galerii przyjaciół muzeum. Jest wśród nich fotografik ze Stanów Zjednoczonych, który niedawno gościł z autorską wystawą w warszawskich Łazienkach, Polka, która w 1980 roku wyemigrowała z rodziną do Australii, hokeista ze Szkocji i gdańszczanka, która pracuje w administracji hrabstwa Cheshire w Anglii.

Prace nad powstaniem muzeum idą pełną parą. W środę odbyło się kolejne robocze spotkanie z władzami miasta dotyczące regulacji formalno-prawnej budynku Dworca Morskiego, w którym muzeum ma powstać.

- Do końca tego roku, chcemy tę sprawę mieć już zamkniętą, a w 2012 zająć się procesem inwestycyjnym - tłumaczy Aleksander Gosk.

Muzeum ma być pierwszą w Polsce placówką na tak wielką skalę pokazującą losy naszej emigracji. Szczególnie uwypuklona ma być emigracja zamorska - ta od XX wieku w znacznym stopniu ma nierozerwalny związek z Gdynią i właśnie Dworcem Morskim znajdującym się przy ul. Polskiej 1, w którym usytuowana ma być siedziba placówki.

- Nie tyle chodzi tu o gromadzenie eksponatów. Ambicją muzeum jest stworzenie swoistego archiwum losów polskiej emigracji w świecie - twierdzi Anna Somorowska, prezes zarządu Agencji Rozwoju Gdyni. - Muzeum ma pełnić także funkcję edukacyjną i popularyzatorską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto