Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy sprzęt w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Aparat gammakamera umożliwia specjalistyczną diagnostykę obrazową

Redakcja
Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Aparat gammakamera wykonuje analizę scyntrygraficzną
Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Aparat gammakamera wykonuje analizę scyntrygraficzną Szpitale Pomorskie
Od lipca 2019 r. Szpital Morski im. PCK w Gdyni wykorzystuje nowoczesną aparaturę służącą diagnostyce obrazowej. Nowy sprzęt pozwala na analizę czynnościową narządów i tym samym na wykrycie różnorodnych stanów chorobowych.

Specjaliści z gdyńskiego Zakładu Medycyny Nuklearnej otrzymali specjalistyczne urządzenie wykonujące badania z użyciem izotopów promieniotwórczych. Chodzi o aparat gammakamera wykonujący analizę scyntrygraficzną.

- Badanie pozwala przede wszystkim na analizę czynnościową różnych narządów. Urządzenie jest stosowane między innymi w przypadku diagnostyki nowotworowej, chorób serca, nerek, płuc czy tarczycy - mówi dr n. med. Krzysztof Łuka, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej i dodaje: - W wielu przypadkach pozwala na wcześniejsze niż inne metody diagnostyczne wykrycie zmian chorobowych i wcześniejsze wdrożenie leczenia.

Urządzenie jest stosowane między innymi w przypadku diagnostyki nowotworowej, chorób serca, nerek, płuc czy tarczycy. W wielu przypadkach pozwala na wcześniejsze niż inne metody diagnostyczne wykrycie zmian chorobowych i wcześniejsze wdrożenie leczenia.

Badania są również wykonywane pod kątem sprawdzenia „węzłów wartowniczych” w rakach sutka czy czerniakach. Spektrum zastosowania sprzętu jest jednak o wiele szersze i umożliwia niezwykle precyzyjne obrazowanie.

- Nowa gammakamera Szpitali Pomorskich jest sprzężona z rentgenowskim tomografem komputerowym, co pozwala na „nakładanie” na siebie obrazów scyntygraficznych i rentgenowskich, co bardzo znacznie podwyższa skuteczność diagnostyczną - podkreśla dr n. med. Krzysztof Łuka.

Scyntygrafia jest techniką obrazowego badania stosowanego w medycynie nuklearnej. Co ciekawe, w tym wypadku to pacjent jest źródłem promieniowania, a nie urządzenie. Gammakamera bowiem jedynie rejestruje i analizuje promieniowanie, które jest emitowane w tkankach chorego. Dzieje się tak po wcześniejszym wypiciu kontrastu znakowanego radioizotopami.

ZDROWIE - specjalny serwis!

Poprzedni, wysłużony już sprzęt został wycofany z użytku. Natomiast zakup nowej aparatury był możliwy dzięki zakwalifikowaniu się do programu „Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych”. Tym samym koszt został pokryty z środków Ministerstwa Zdrowia.

Specjaliści z gdyńskiego ośrodka podkreślają, że zakład posiada również akredytację Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego do wykonywania scyntygraficznych badań kardiologicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto