Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe wagony w posiadaniu PKP Intercity. Umowa warta blisko 700 mln zł zrealizowana

OPRAC.:
Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
- Naszym celem jest transport i infrastruktura dostępne dla każdego obywatela – powiedział Andrzej Adamczyk, minister Infrastruktury. PKP Intercity odebrało ostatnie z 81 wagonów. Był to efekt podpisanej umowy w lutym 2018 roku pomiędzy przewoźnikiem a producentem. Wagony wyprodukowała poznańska spółka H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych. Jakie składy będą obsługiwane przez nowoczesne wagony?

Nowe wagony w posiadaniu PKP Intercity

- Bezustannie dążymy do tego, aby kolej była bezpieczna, komfortowa, przewidywalna, dostępna i ekologiczna. Dotrzymujemy słowa, ponieważ każda inwestycja PKP Intercity jest następnym krokiem w tym kierunku - powiedział Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury. - Kolejne zrealizowane zamówienie pozwoli na wzmocnienie możliwości operacyjnych przewoźnika i lepsze wykorzystywanie stale modernizowanej infrastruktury kolejowej.

Inwestujemy też w dostępność – coraz więcej wagonów i elementów infrastruktury jest przyjazna dla osób mających problemy z poruszaniem się. Naszym celem jest transport i infrastruktura dostępne dla każdego obywatela.

Wśród 81 nowych pojazdów znalazło się 10 wagonów przedziałowych 2. klasy przystosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Pojazdy zostały wyróżnione certyfikatem „Transport bez barier”, który wręczyła Fundacja Integracja.
.

- Otrzymanie znaku dostępności potwierdza, że są one przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów czy rodziców podróżujących z dziećmi. Aby go uzyskać, wcześniej odbywa się skomplikowany, specjalistyczny audyt, przeprowadzony przez doświadczonych ekspertów Integracji. To kolejne wyróżnienie w tej kategorii dla spółki – wcześniej, jako pierwsze w Polsce, taką certyfikację otrzymały wagony COMBO - czytamy w komunikacie PKP Intercity.

Wśród 81 wagonów, które wzmocniły flotę PKP Intercity znalazło się:

 • 7 wagonów przedziałowych 1. klasy,
 • 27 wagonów bezprzedziałowych 2. klasy,
 • 27 wagonów przedziałowych 2. klasy,
 • 10 wagonów bezprzedziałowych 2. klasy z miejscami do przewozu rowerów (każdy wyposażony w 8 wieszaków na rowery),
 • 10 wagonów przedziałowych 2. klasy przystosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami.

24 września 2021 roku podczas targów "Trako" w Gdańsku PKP Intercity pokazało premierowy wagon - pierwsze pojazdy przewoźnik odebrał w grudniu 2021 roku.

Nowoczesne wagony planowane są do obsługi składów kategorii InterCity (IC) oraz Express InterCity (EIC) kursujących na trasach:

 • Warszawa – Kraków – Zakopane,
 • Kołobrzeg/Gdynia – Bielsko-Biała,
 • Kołobrzeg/Hel – Gdynia – Warszawa,
 • Warszawa – Wrocław – Warszawa,
 • Warszawa – Szczecin – Warszawa,
 • Warszawa – Berlin – Warszawa,
 • Gdynia – Berlin – Gdynia,
 • Kraków – Berlin – Kraków,
 • Gdynia/Warszawa - Wiedeń - Warszawa/Gdynia,
 • Wrocław – Gdynia.

- Grupa PKP cały czas wzmacnia swój potencjał, prowadząc największe w swojej historii programy inwestycyjne - podkreślił Andrzej Olszewski, członek zarządu PKP S.A. - Obejmują one modernizację i zakup nowego taboru oraz inwestycje w infrastrukturę kolejową, w tym dworce kolejowe. Chcemy, żeby kolej w Polsce była komfortowa, dostępna i bezpieczna, a także przyjazna dla każdego pasażera, w tym osób z niepełnosprawnościami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policyjny dron obserwował zachowania kierowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe wagony w posiadaniu PKP Intercity. Umowa warta blisko 700 mln zł zrealizowana - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto