Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa strategia rozwoju dla regionów

Kazimierz Netka
Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego
Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego Marcin Obara
Zaczyna się nowa era w zarządzaniu Polską, zwłaszcza we wspieraniu pieniężnym realizacji najważniejszych przedsięwzięć. Podstawą do decyzji w dofinansowywaniu priorytetowych inwestycji w województwach stała się "Krajowa strategia rozwoju regionalnego na lata 2010-2020" (KSRR), przyjęta już przez Radę Ministrów. Województwa będą zawierały z rządem kontrakty, tzw. terytorialne, by na tej podstawie uzyskiwać pieniądze.

Na razie przewiduje się realizację kilku programów pilotażowych wdrażania KSRR i kontraktów terytorialnych (KT).

Przyjęcie przez Radę Ministrów KSRR wiąże się z szansą uzyskania przez regiony dodatkowo około 5 miliardów złotych do własnej dyspozycji. Do tego właśnie potrzebne są kontrakty terytorialne, które będą potem negocjowane z rządem. W Pomorskiem prace nad KT już się zaczęły - podczas posiedzenia Kolegium Dyrektorów Departamentów i jednostek działających w ramach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (UMWP).

- Przyjęcie Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego to był krok w dobrym kierunku - ocenia Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Dziękowałem za to pani Elżbiecie Bieńkowskiej, minister rozwoju regionalnego, podczas jej wizyty w Gdańsku. Strategia, przyjęta 13 lipca bieżącego roku, otwiera nowe perspektywy dla regionów, które będą mogły negocjować z rządem sprawy realizacji najważniejszych przedsięwzięć oraz ich finansowego wspierania.

- Ważne są w KSRR strefy nadgraniczne. W przypadku Pomorskiego, chodzi o granicę morską, która wymaga dowartościowania. Istnieje tu bowiem zaplecze turystyczne, ale też obszar problemowy: granica fizyczna, za którą nic nie ma oprócz wody. Z położenia województw blisko obwodu kaliningradzkiego też specjalnych korzyści nie mamy - mówi Radomir Matczak zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego UMWP.

KSRR zawiera też mapę rejonów "ułomnych" pod względem dostępności transportowej. Pomorze środkowe jest największym w kraju obszarem o najgorszej dostępności transportowej. Powinno nam zależeć więc na wzmocnieniu Koszalina i Słupska.

- Kontrakty terytorialne mają być umowami o charakterze cywilnoprawnym - mówi Adam Mikołajczyk z Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego UMWP. Umowa ta zawarta zostanie przez Radę Ministrów i samorząd województwa na trzy lata, z możliwością przedłużania czasu jej ważności. Kontrakt terytorialny nie będzie jednak odrębnym programem rozwoju. Przedsięwzięcia, które się w nim znajdą, muszą mieć uzasadnienie w innych programach; nie będzie też dodatkowym źródłem finansowania.

Przygotowanie pomorskiego KT potrwa około 6 miesięcy. Negocjacje jego treści - około 4 miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowa strategia rozwoju dla regionów - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto