Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nosi Cię, a musisz zostać w mieście? Obejrzyj „Travellers”. Wystawa w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa przy Szerokiej [do 23.11.2019]

opr. Anna Szałkowska
Antonio Fiorentino, Kiribati
Antonio Fiorentino, Kiribati mat. prasowe
Od 4 października do 23 listopada można oglądać nową wystawę w 4G (Gdańska Galeria Güntera Grassa) pt. „Travellers”.

Czym jest podróżowanie?Fizycznym przemieszczaniem się w czasie i przestrzeni? Duchową wyprawą poprzez wspomnienia i marzenia? Sposobem rozwiązania zagadki nieznanego? Bez wątpienia, podróżowanie zawsze utożsamiało fascynujące przeżycia. Przemieszczanie się samo w sobie implikuje proces, transformację, przejście z jednego stanu w drugi, podczas którego przeradzamy się w ufnych wędrowców, utopijnych odkrywców. Pozwól, że zabierzemy Cię w podróż, będącą poetycką, senną metaforą usytuowaną pomiędzy rzeczywistością a fantazją, materialnością i niematerialnością, pomiędzy teraz i wtedy, tutaj i tam.

Artyści

Enrique Ramírez urodził się w 1979 roku, w Santiago de Chile. Od roku 2010, mieszka i pracuje pomiędzy Paryżem (Francja), a Santiago (Chile). Studiował muzykę popularną i kinematografię w Chile, zanim podjął studia magisterskie związane ze sztuką wspołczesną oraz nowymi mediami w Le Fresnoy – Studio National des Arts Contemporains (Tourcoing, Francja). W 2014 roku otrzymał nagrodę Les Amis du Palais de Tokyo, Paryż, Francja w kategorii odkrycie. Od tamtej pory jego prace pojawiły się w wielu prestiżowych placówkach, takich jak Le Palais de Tokyo, Centrum Pompidou, Culturel Louis Vuitton czy Le 104 (Francja), Le Grand Café, Saint-Nazaire oraz w Ameryce Środkowej i Ameryce Południowej (Museo Amparo, Puebla, Mexico; Museo de la memoria, Santiago; Centro Cultural MATTA, Embajada de Chile en Argentina, Buenos Aires). W roku 2017 został zaproszony do wzięcia udziału w 57. edycji Międzynarodowej Wystawy Sztuki - La Biennale di Venezia, kuratorowanej przez Christine Macel.
https://enriqueramirez.net/

Tanja Thorjussen (urodzona w 1970 roku) jest artystką mieszkającą w Oslo (Norwegia). Jest absolwentką Academy of Art and Design (KHIB) w Bergen (Norwegia) oraz Parsons The New School in New York (USA). Jej działalność artystyczna obejmuje rysunek, litografię, performans oraz land art. Jej prace często adresują motyw liminalności oraz obszary pomiędzy miejscem, stanem a czasem. Jej aktualne prace skupiają się na mistycyzmie i duchowości w naturze, a także na badaniach wątków zawartych w lokalnej rodzimości i starożytnych mitologiach.
www.tanjathorjussen.com

Emilija Škarnulytė jest nomadyczną artystką wizualną i filmowcem. Osadzona pomiędzy fikcyjnością a dokumentalnością, pracuje przede wszystkim z głębią czasu, poprzez kosmologię i geologię, do ekologii i polityki. Ostatnio brała udział w takich wystawach grupowych, jak: Hyperobjects w Ballroom Marfa, Teksas; Moving Stones w Kadist Art Foundation, Paryż; pierwsze Międzynarodowe Biennale Sztuki Współczesnej w Rydzejak. Ponadto realizowała nową pracę specjalnie dla Bold Tendencies w Londynie, a także wystawę indywidualną w Künstlerhaus Bethanien (Berlin). Škarnulytė jest zwyciężczynią Future Generation Art Prize 2019 oraz reprezentantką Litwy na XXII Triennale di Milano. Bierze udział w Toronto Biennial of Art 2019, Toronto, Kanada; 95% of the Universe is Missing, Science Gallery w Londynie (Wielka Brytania). Aktualnie pracuje jako współreżyserka w Polar Film Lab – kolektywie pracującym z 16mm filmami analogowymi w Tromsø (Norwegia).

Mateusz Choróbski, urodzony w Polsce, w 1987 roku; wychowywał się w Warszawie. W swoich artystycznych przedsięwzięciach testuje różne zakresy i skale ekspresji artystycznej: od filmów krótkometrażowych, po skomplikowane aranżacje przestrzenne w galeriach, lub działania kontekstowe w przestrzeni publicznej. Współpracuje z warszawską Galerią Wschód.
http://www.mateuszchorobski.com/

Antonio Fiorentino, urodzony w Barletta (Włochy), w 1987 roku. Jego działalność artystyczna obejmuje rzeźbę, instalacje artystyczne oraz wideo. Jego praktyka ma na celu eksperymentowanie z materią, obserwację zmian procesów jej transformacji i działania upływu czasu. Otrzymał nagrody dla młodych artystów, jak Talent Prize w 2015 roku oraz New York Prize XVI 2018. Swoje prace prezentował w takich instytucjach, jak: Italian Cultural Institute of New York (2018); MUSAC Leon, (2018); MUHNAC of Lisbon, (2017); HANGAR Lisbon, (2017); ISCP New York, (2017); Swiss Institute of Rome, (2017); The National Gallery of Rome, (2016); HIAP Helsinki, (2016); Kunst Meran (2015); Villa Arson Center of Contemporary Art Nice, (2014); American Academy of Rome, (2013); Contemporary Locus, (2013); Sandretto Re Rebaudengo Foundation, (2012).
http://www.antoniofiorentino.com/

Wystawa: Travellers
Miejsce: Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 37
Termin: do 23.11.2019
Artyści: Mateusz Choróbski, Antonio Fiorentino, Enrique Ramírez, Emilja Škarnulytė, Tanja Thorjussen
Kurator: Marta Wróblewska


Gdańska Galeria Güntera Grassa to jedna z filii Gdańskiej Galerii Miejskiej.
Otwarta jest od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-18.00. W poniedziałki ekspozycja jest nieczynna dla zwiedzających. Wstęp na wystawy jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nosi Cię, a musisz zostać w mieście? Obejrzyj „Travellers”. Wystawa w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa przy Szerokiej [do 23.11.2019] - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto