Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Naukowców 2020. W Centrum Nauki Experyment poznaliśmy supermoce zwierząt!

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Tomek Kamiński/Centrum Nauki Experyment
Czego mogą nauczyć nas zwierzęta? Jakie mają supermoce? Dlaczego ciągle podpatrujemy ich świat i wykorzystujemy ich rozwiązania w nowych technologiach? Podczas Nocy Naukowców 2020 w gdyńskim Centrum Nauki Experyment wszyscy chętni mogli poznać zwierzęcych superbohaterów, o których nigdy wcześniej nie przeczytali w komiksach. Zobaczcie zdjęcia!

Europejska Noc Naukowców 2020 w gdyńskim Centrum Nauki EXPERYMENT

Tej nocy z atrakcji w EXPERYMENCIE skorzystało 350 osób – więcej chętnych nie mogło uczestniczyć w wydarzeniu ze względu na procedury sanitarne. Dlaczego foki i inne wodne ssaki potrafią długo nurkować, co pozwala zwierzętom żyć w mroźnej Antarktyce, jakim cudem szkielet zmienia się pod wpływem nowych funkcji i potrzeb zwierzęcia – to tylko kilka intrygujących zagadnień, o których opowiadali naukowcy ze Stacji Morskiej w Helu i z Uniwersytetu Gdańskiego.

- To flagowa impreza popularyzująca naukę w centrach nauki i muzeach, uczelniach, instytutach badawczych w całej Europie - mówi nam Alicja Harackiewicz, dyrektor Centrum Nauki EXPERYMENT. - Tej nocy świat poważnej nauki wychodzi ze swoich laboratoriów i pokazuje fascynujące badania, odkrycia, tłumaczy naukę i opowiada o niej w pełen pasji sposób. W tym roku EXPERYMENT postawił na temat supermocy zwierząt, udowadniając założenie, że świat popkultury jeszcze wiele może czerpać inspiracji ze świata natury. Na jednej z sal można było zobaczyć, jak bezbronne patyczaki chowają się przed drapieżnikami udając rośliny i jak to się dzieje, że karaluchy mogą chodzić po suficie, a ludzie nie. Furorę robiły nietoperze i mówiący o ich umiejętnościach naukowcy z Akademickiego Koła Chiropterologicznego. Na stanowiskach Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN sprawdzaliśmy, na jakich zwierzętach wzorowane są samoloty i jak ptaki orientują się w kierunkach świata bez smartfonów z GPS. Jak zwykle nie obyło się bez wciągających wykładów – poznaliśmy supermoce m.in. nitnikowców i grzybów-zombie, które – niczym superzłoczyńcy – atakują mózgi swoich ofiar i kierują ich zachowaniem! Dowiedzieliśmy się o świecie bobrów, które potrafią przynieść życie na jałowe wręcz tereny, oraz o kolibrach, które rywalizują ze sobą w śpiewie i trzepotaniu skrzydłami. Udowodniliśmy też, że również ludzie mają swoje supermoce – potrafimy modulować głos i śpiewać – i dlaczego jest to ważne, oraz że mamy coś, czego nie posiada żadne inne zwierzę: wyobraźnię! Liczymy, że w przyszłym roku spotkamy się w komplecie! Póki co przypominamy, że w EXPERYMENCIE nieustannie i na wiele lat wciągamy małych i dużych gości w świat nauki, gdyż lubimy naukę!

JAK NIE SZKODZIĆ ZWIERZĘTOM?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Noc Naukowców 2020. W Centrum Nauki Experyment poznaliśmy supermoce zwierząt! - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto