Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła instalacja w Śródmieściu Gdyni. Ofiary Grudnia '70 upamiętnione na ulicy Świętojańskiej i w centrum miasta

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Niezwykła instalacja w Śródmieściu. Gdynia pamięta o ofiarach Grudnia ‘70
Niezwykła instalacja w Śródmieściu. Gdynia pamięta o ofiarach Grudnia ‘70 gdynia.pl
Czarne wstęgi nad ulicą Świętojańską z imionami i wiekiem ofiar pomordowanych przez komunistycznych zbrodniarzy. Instalacja multimedialna na pobliskiej alei Piłsudskiego, przypominająca tragiczne wydarzenia sprzed niemal pięćdziesięciu lat. Tak Gdynia wspomina kolejną rocznicę Masakry Grudniowej w 1970 roku.

Niezwykła instalacja w Śródmieściu Gdyni. Miasto pamięta o Grudniu '70

Instalację multimedialną na parkingu naprzeciwko Urzędu Miasta Gdyni oglądać można do 17 grudnia w godz. 10:00-23:00.

Główną autorką koncepcji tego wydarzenia jest Anna Grabowska-Paciorek. Współpracowała z Maugo Domańską i Tomaszem Sokolskim. Za grafikę odpowiedzialne jest Studio re:design, natomiast za animację – Studio Esy Floresy. Producent wykonawczy projektu to Paulina Neugebauer Hilta. Materiały zdjęciowe dostarczyła Małgorzata Sokołowska.

Rocznicę wydarzeń grudniowych upamiętni również Muzeum Miasta Gdyni, które realizuje na swojej witrynie internetowej projekt „Grudzień '70. Nieobecność”. Strona ta uruchomiona zostanie 17 grudnia.

Masakra Grudniowa w 1970 r. Jeden z najtragiczniejszych dni w historii Gdyni

Choć od Masakry Grudniowej minęło już niemal pół wieku, ten jeden z najtragiczniejszych dni w historii miasta, 17 grudnia 1970 roku, nadal tkwi w sercach i pamięci tysięcy gdynian. Temat dla rodzin pomordowanych robotników jest tym bardziej bolesny, że nie tylko nigdy nie doczekały się sprawiedliwości i rozliczenia przedstawicieli komunistycznego reżimu za sprawstwo kierownicze tej odrażającej zbrodni, ale przed 1989 rokiem, zanim zbrodniczy system upadł, narażone były na liczne szykany ze strony władzy.

Według oficjalnych danych, w grudniu 1970 roku na ulicach Gdyni, Gdańska, Szczecina i Elbląga zginęły 44 osoby. Ponad 1 160 zostało rannych. Tylko w Gdyni zastrzelono aż 18 robotników.

Przyczyną strajków były ogłoszone pięć dni wcześniej drastyczne podwyżki cen artykułów spożywczych. Wieczorem, 16 grudnia w telewizyjnym przemówieniu wicepremier Stanisław Kociołek wezwał robotników do powrotu do pracy. Decyzja o podwyżkach miała być rzekomo cofnięta. Jednak zamiast tego, na robotników chcących 17 grudnia dostać się do pracy czekały w okolicach ówczesnej stacji SKM Gdynia Stocznia uzbrojone po zęby szwadrony wojska i milicji.

Do zablokowania zakładów pracy użyto nawet czołgów i helikopterów. Zdezorientowani robotnicy próbowali dostać się do portu i stoczni, a wtedy padły strzały z karabinów maszynowych. Jednego z zamordowanych, 18-letniego zaledwie Zbigniewa Godlewskiego, portowca, robotnicy położyli na drzwiach i w słynnym, symbolicznym przemarszu zanieśli pod gmach dzisiejszego Urzędu Miasta Gdyni, gdzie wówczas mieściła się siedziba Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niezwykła instalacja w Śródmieściu Gdyni. Ofiary Grudnia '70 upamiętnione na ulicy Świętojańskiej i w centrum miasta - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto