Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie tylko dla kolekcjonerów

Strony redaguje Mariusz Urbanke
Narodowy Bank Polski zajmuje się również sprzedażą monet kolekcjonerskich. - Obecnie największym przebojem są monety wydane przez Narodowy Bank Polski z okazji 10.

Narodowy Bank Polski zajmuje się również sprzedażą monet kolekcjonerskich. - Obecnie największym przebojem są monety wydane przez Narodowy Bank Polski z okazji 10. urodzin Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - mówi Andrzej Witkowski, naczelnik wydziału kasowo-skarbcowego w Oddziale Okręgowym NBP w Katowicach. - Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się nowa dwuzłotówka z dziurką. Warto podkreślić, że tej monety nie sprzedajemy. Każdy, kto przychodzi po nią do banku po prostu wymienia zwykłą dwuzłotówkę na dwa złote z Orkiestrą.

Z okazji 10. urodzin Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wydano też monetę dziesięciozłotową. - Ale jej już niestety nie mamy w sprzedaży - informuje Witkowski.

NBP wyemitował 47 tysięcy srebrnych monet z Orkiestrą o nominale 10 zł. Natomiast dwuzłotówek Wielkiej Orkiestry jest aż 2,5 mln. - Takie monety kupują nie tylko kolekcjonerzy, ale i ludzie, którzy nie interesują się numizmatyką - mówi Bartosz Miracki, zastępca naczelnika wydziału. - Po prostu chcą mieć pamiątkę związaną z ważnym dla nich wydarzeniem.

Błyskawicznie rozchodzą się monety wydawane z okazji pielgrzymek papieża Jana Pawła II do Polski. - Wielkim powodzeniem cieszyły się też monety z serii "Szlak bursztynowy", w których zatopiony był właśnie bursztyn - mówi Witkowski.

- Mennica Państwowa produkuje monety na najwyższym poziomie światowym, które zdobywają nagrody na międzynrodowych konkursach, nic więc dziwnego, że coraz więcej mamy kolekcjonerów - twierdzi Miracki.

Do ciekawostek należą moneta prostokątna, monety z ceramicznym wstawkami czy elementami kolorowymi.
Czasem też zdarzają się prawdziwe gratki dla kolekcjonerów. Taką niezwykłą okazją były np. banknoty z serii "Miasta polskie". Banknoty z tej serii wydrukowano przed denominacją za granicą, ale nie wprowadzono do obiegu, ponieważ ich zabezpieczenia były kiepskie. Narodowy Bank Polski zlecił wykonanie nowych banknotów - które dziś mamy w obiegu - a serię "Miasta polskie", zamiast przeznaczyć na przemiał, postanowił... sprzedać zbieraczom. I był to pomysł bardzo udany. Zestawy tych banknotów rozeszły się jak świeże bułeczki.

Strony "Oszczędzaj z nami" powstały dzięki wsparciu Narodowego Banku Polskiego - w ramach Programu Edukacji Ekonomicznej NBP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto