reklama

NCK. Raport z Emigracji [4 - 8 października 2019] - debaty, wystawy, spotkania, warsztaty, filmy i prelekcje

opr. szalZaktualizowano 
Jesienna odsłona Festiwalu Kultur „Okno na Świat” obejmuje cykl różnorodnych wydarzeń. Debaty, wystawy, spotkania autorskie, warsztaty, filmy i prelekcje dotyczyć będą zjawiska migracji, szczególnie doświadczeń polskich i żydowskich w obrębie krajów skandynawskich. Wydarzenia odbywać się będą w historycznych wnętrzach Ratusza Staromiejskiego i Centrum św. Jana, oraz w nowoczesnej przestrzeni Patio na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.Nagradzani pisarze, sławny fotografik, trójmiejscy liderzy kultury, dziennikarze i tłumacze będą rozmawiać o życiu za granicą i twórczości poza ojczyzną. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Według badań statystycznych ONZ Polska jest jednym z trzech spośród wszystkich krajów Europy, poza którego granicami żyje największa liczba ludzi w nim urodzonych. Wygnanie, uchodźstwo, ciekawość świata - EMIGRACJA w każdym przypadku to osobista historia. Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na "Raport z emigracji". W rozmowach z emigrantami - wybitnymi osobowościami Maciejem Zarembą-Bielawskim, Włodzimierzem Hermanem i Bogusławą Sochańską poszukamy odpowiedzi na pytania o doświadczenia, wartości, zyski i straty z emigracji.

PROGRAM

WYSTAWY:
W Danii jestem. Imigranci w obiektywie Piotra Topperzera
Galeria NCK, 4-31 października 2019
Duński design. Fotografie ikon wzornictwa Piotra Topperzera
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Patio, 5-31 października 2019
Chleb i kanelbulle. Portrety polskich imigrantów w Szwecji
Centrum św. Jana, 8-24 października 2019
 
PIĄTEK - 4.10.2019
NCK - Ratusz Staromiejski
18:00-19:30 dyskusja „Życie i twórczość na emigracji”
Bogusława Sochańska, Włodzimierz Herman, Piotr Topperzer i Maciej Zaremba-Bielawski w rozmowie z Martą Perchuć-Burzyńską
19:30-20:30 pokaz filmu „Statek” (1970), reż. Marian Marzyński
20:30 wernisaż wystawy „W Danii jestem. Imigranci w obiektywie Piotra Topperzera"
 
SOBOTA - 5.10.2019
NCK - Ratusz Staromiejski
14:00-15:15 spotkanie z Piotrem Mikołajczakiem, autorem książki „Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii”. Prowadzenie: Aleksandra Kozłowska
15:30-16:45 opowieść o życiu Polaków w Szwecji: Krystyna Romanowska i Tomasz Drapella. Prowadzenie: Maja Chacińska
17:00-18:30 spotkanie z Maciejem Zarembą-Bielawskim autorem książki „Dom z dwiema wieżami”. Prowadzenie: Aleksandra Kozłowska
18:30-20:00 opowieść o życiu poza krajem, duńskiej emigracji i Janinie Katz: Bogusława Sochańska i Włodzimierz Herman
20:00-20:45 pokaz filmu „Kredens” (2007) reż. Jacob Dammas
 
NIEDZIELA - 6.10.2019
Akademia Sztuk Pięknych, Patio
18:00-19:00 Piotr Topperzer i Włodzimierz Herman w rozmowie z Bogusławą Sochańską o tworzeniu na emigracji
19:00 wernisaż wystawy „Duński design". Ikony wzornictwa - fotografie Piotra Topperzera"
 
PONIEDZIAŁEK -  7.10.2019
Centrum św. Jana
18:00 pokaz filmu “Keep Frozen” (2016) reż. Hulda Ros Gudnadottir i Karolina Bogusławska
20:00 dyskusja po filmie: Karolina Bogusławska i Piotr Mikołajczak. Prowadzenie: Sebastian Jakub Konefał
 
WTOREK - 8.10.2019
Centrum św. Jana
18:00 pokaz filmu “Isoland” (2017) reż. Kuba Witek
20:00 dyskusja po filmie: Sebastian Jakub Konefał i Magdalena Kalisz
 
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE 4-5.10.2019
kiermasz literatury reportażowej i związanej z wzornictwem
kiermasz wzornictwa skandynawskiego - Szvedka Design

GOŚCIE

Maja Chacińska
Doktor nauk humanistycznych w dziedzinie nauk o polityce, adiunkt w Instytucie Skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim. W swojej pracy dydaktycznej i naukowej zajmuje się szeroko pojętymi mediami w krajach nordyckich. Prowadzi wykłady, które obejmują historię i analizę mediów oraz komunikację społeczną. Autorka książki o mediach skandynawskich.
Tomasz Drapella
Czterdziestolatek urodzony w Gdańsku, z wykształcenia inżynier budownictwa. Od 13 lat pracuje i mieszka w Szwecji, do której sprowadził rodzinę 11 lat temu. Szczęśliwy mąż i ojciec. Konsultant i koordynator projektów budowlanych. Zapalony żeglarz, narciarz, triathlonista. Uprawia biegi na orientację i interesuje się fotografią.
Włodzimierz Herman
Reżyser i kierownik artystyczny Studenckiego Teatru Kalambur (1962–1968) i reżyser w Teatrze Polskim we Wrocławiu. W 1970 w związku z falą politycznego antysemityzmu w Polsce wyemigrował i osiadł ostatecznie w Danii, gdzie po okresie pracy reżyserskiej w Zurychu zrealizował ponad sto produkcji na scenach eksperymentalnych i w większych teatrach. Projekty artystyczne realizował w Teatrze Królewskim w Kopenhadze. Dla Teatru Radia Duńskiego przygotował słuchowiska na podstawie Szewców Witkacego i jednoaktówek Mrożka. Reżyserował w Nowym Jorku, Moskwie, Budapeszcie i w Szwecji.
Magdalena Kalisz
Z wykształcenia prawniczka i kulturoznawczyni - amerykanistka. Osiem lat spędziła poza Polską, podróżując i pracując głównie w branży turystycznej. Przemierzyła pięć kontynentów i zwiedziła ponad 60 krajów. W latach 2005 i 2006 mieszkała i pracowała w Húsavík na północy Islandii, pracując m.in jako przewodniczka na łodziach do obserwacji wielorybów.
Od kilku lat znowu mieszka w Polsce i współtworzy serię alternatywnych i subiektywnych przewodników „Ogarnij Miasto”. Pilnie śledzi polskie miasta, odkrywa w nich nowe zjawiska i trendy, fotografuje je i opisuje. Obecnie mieszka w Gdańsku i współtworzy nowe kreatywne miejsce - Sztukę Wyboru, która jest połączeniem kawiarni, księgarni, galerii sztuki i sklepu z polskim wzornictwem. Kreuje wydarzenia promujące kulturę, sztukę, literaturę i dizajn.  Prowadzi spotkania autorskie, organizuje wystawy, warsztaty kreatywne oraz targi (m.in. Gdańskie Targi Książki).
Sebastian Jakub Konefał
Pracownik Katedry Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Uniwersytecie Gdańskim. Stypendysta Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Kurator kilku przeglądów kina islandzkiego w Polsce. Autor książek Corpus futuri. Literackie i filmowe wizerunki postludzi, Kino Islandii: Tradycja i ponowoczesność oraz Cinema of Iceland: Between Tradition and Liquid Modernity. Współautor haseł do Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego oraz leksykonu Kino Nowej Przygodyi World Film Locations: Reykjavik. Redaktor naukowy monografii Anatomia wyobraźni, Powieści graficzne. Leksykon oraz współredaktor antologii Sacrum w kinie. Dekadę później. Lubi psy, komiksy i gry komputerowe.
Aleksandra Kozłowska
Przez kilkanaście lat dziennikarka i redaktorka Gazety Wyborczej. Od dwóch lat freelancerka; publikuje w Polityce, Przekroju i Tygodniku Powszechnym, współpracuje też z Muzeum Sopotu i Muzeum Emigracji w Gdyni. Stypendystka Miasta Gdańsk. Obecnie wspólnie z Mirellą Wąsiewicz pracuje nad reporterską książką o Polakach na Islandii. Podczas Festiwalu poprowadzi rozmowy z Maciejem Zarembą-Bielawskim i Piotrem Mikołajczakiem.
Piotr Mikołajczak
Ur. w 1983, współzałożyciel, wraz z Bereniką Lenard, strony Icestory.pl oraz współautor reportażu Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii. Publikował w „Angorze”, „Kontynentach” oraz na polskich i islandzkich portalach internetowych. Od 2019 roku jest właścicielem firmy IceStory oferującej nieszablonowe wyjazdy na północ Europy. Po przeprowadzce z Norwegii na Islandię zamieszkał w Reykjaviku.
 Bogusława Sochańska
Ur. w 1955 r. polska tłumaczka i eseistka. Absolwentka filologii duńskiej na UAM w Poznaniu. Dyrektorka Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie (od 1999), wcześniej radca ds. kultury ambasady RP w Kopenhadze i wykładowca UAM. Tłumaczka z języka duńskiego Hansa Christiana Andersena (pierwszy przekład z języka duńskiego wszystkich Baśni i opowieści), Stiga Dalagera, Pieta Heina, Janiny Katz, Knuda Romera, Susanne Brøgger, Yahyi Hassana czy Ingera Christensena. Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia w 2019 r.
Piotr Topperzer
Urodził się w 1948 roku we Wrocławiu. Od 1969 mieszka w Danii. W Polsce studiował języki obce, w Danii ukończył szkołę fotograficzną. Portretuje ważne postaci z duńskich środowisk twórczych i artystycznych oraz duńskie wzornictwo.
Maciej Zaremba-Bielawski
Dziennikarz i pisarz. W 1969, na skutek antysemickiej kampanii komunistycznych władz PRL, razem z matką i dwoma młodszymi braćmi wyemigrował do Szwecji. Początkowo pracował jako pracownik budowlany, operator dźwigu, salowy w szpitalu. Studiował historię filmu, a w 1988 ukończył historię idei na Uniwersytecie Sztokholmskim. Jako dziennikarz rozpoczął pracę w 1981, gdy pod pseudonimem Maciej Zaremba pisał reportaże na temat Solidarności i sytuacji politycznej w ówczesnej Polsce, które publikowały m.in. szwedzkie dzienniki „Dagens Nyheter” i „Expressen”. Wielokrotnie nagradzany za pracę dziennikarską i pisarską, m.in. nagrodą Polskiej Akademii Szwedzkiej, szwedzką Wielką Nagrodą Dziennikarską oraz Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki za Dom z dwiema wieżami.
  
PARTNERZY:
Duński Instytut Kultury
Ambasada Szwecji w Polsce
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Muzotok: AniKa Dąbrowska

Wideo

Materiał oryginalny: NCK. Raport z Emigracji [4 - 8 października 2019] - debaty, wystawy, spotkania, warsztaty, filmy i prelekcje - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3