Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego stworzyli nanoproszek, który umożliwi naturalną uprawę żywności na innych planetach!

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Naukowcy z firmy Nanoseen z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia opracowali nanoproszek NanoboosteX, dzięki któremu możliwa będzie naturalna uprawa żywności na innych planetach. Ze swoim wynalazkiem odezwali się do NASA i być może, już wkrótce ich technologia znajdzie swoje zastosowanie w misjach międzyplanetarnych.

Gdyńscy naukowcy w konkursie NASA. Pomogą stworzyć kosmiczne rolnictwo?

Firma Nanoseen wraz ze swoim projektem NanoboosteX bierze udział w elitarnym konkursie NASA - Deep Space Food Challenge, którego celem jest stworzenie technologii służącej do uprawy roślin poza naszą planetą m.in. w misji na Marsa.

Nanoproszek stanowi mieszankę łączonych nanomateriałów tzw. mixed matrix solutions, które znajdują się w portfolio Nanoseen. Każda z mieszanych matryc, wchodząca w skład nanoproszku posiada inne funkcje i właściwości.

Opracowany proszek zapewnia szybki wzrost płodów rolnych. Wystarczą zaledwie jego 3 miligramy podane jednorazowo, wprost do gleby, na pojedynczą roślinę sezonową, aby uzyskać wysoką jakość oraz wydajność plonu.

- Przy użyciu zaawansowanych nanomateriałów udało nam się stworzyć innowacyjny nanoproszek przyspieszający kiełkowanie nasion, który zwiększa wydajność wzrostu roślin i przekłada się na znaczący wzrost plonu. Zastosowanie proszku NanoboosteX znacznie zmniejsza koszty produkcji, zużycie energii elektrycznej oraz wody w porównaniu do kosztów, z jakimi wiąże się produkcja obecnie używanych nawozów sztucznych czy środków ochrony roślin – wyjaśnia Bartosz Kruszka, CEO Nanoseen.

Naukowcy z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego stworzyli nanoproszek, który umożliwi naturalną uprawę żywności na innych planetach!
mat. pras.

Kosmiczne rolnictwo

Zastosowanie opracowanego w Gdyni proszku jest korzystne z wielu względów. To przede wszystkim wysoka wydajność produkcji roślin przy użyciu niewielkiej jego ilości. Ponadto może on znaleźć zastosowanie dla wielu gatunków roślin, jest biodegradowalny i przyjazny dla środowiska.

Dozowany jednorazowo pozostaje aktywny do końca życia danej rośliny sezonowej, dostarczając jej mikro i makroelementy, niezbędne na każdym etapie rozwoju.

- Podczas całego procesu upraw roślin z wykorzystaniem proponowanej przez nas technologii NanoboosteX, zużycie surowców zostaje ograniczone do minimum, co znaczne wpłynie na zmniejszenie kosztów produkcji, przy jednoczesnym zwiększeniu jej wydajności z danej jednostki – mówi Bartosz Kruszka.

Jeśli wynalazek gdyńskich naukowców zdobędzie uznanie NASA, być może już niedługo będzie mógł znaleźć zastosowanie w potencjalnych misjach międzyplanetarnych.

Przypomnijmy, że to nie pierwszy innowacyjny projekt naukowców z Nanoseen. Niedawno informowaliśmy o stworzonych przez nich nanomembranach NanoseenX - które oczyszczają i odsalają słoną wodę w wodę pitną w ciągu zaledwie 2 minut.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Naukowcy z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego stworzyli nanoproszek, który umożliwi naturalną uprawę żywności na innych planetach! - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto