Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasza akcja - Podziel się 1%: Jak przekazać 1% podatku należnego?

Agnieszka Szczecka
fot. Bruno Fridrych/polskapresse
Jak przekazać 1% podatku za 2011 rok? Najpierw trzeba sprawdzić, czy możemy przekazać 1% podatku ( np. podatnicy, którzy zdecydowali się na rozliczenie podatku przez pracodawcę, nie mają możliwości przekazania 1%), potem należy wybrać organizację pożytku publicznego (OPP), którą chcemy wesprzeć, wypełnić PIT-a i zapłacić podatek.

Kto może przekazać swój 1% podatku?

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych); podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych; podatnicy prowadzący działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku, a także emeryci, ale pod warunkiem że samodzielnie wypełnią PIT-37 na podstawie PIT-u otrzymanego z ZUS.

Jak wybrać OPP?

Ważnym źródłem informacji są sprawozdania OPP, które można znaleźć na stronie: bopp.pozytek.gov.pl.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sprawozdania merytoryczne i finansowe (w wersji papierowej) należy przesłać w ciągu trzech miesięcy od zakończenia roku obrotowego (dla organizacji, których rok obrotowy zakończył się 31 grudnia, będzie to 31 marca).

Obok sprawozdań, które mogą być pomocne przy dokonaniu wyboru, ważne jest także to, aby organizacje, którym przekazujemy 1%, miały charakter organizacji lokalnych. Dzięki temu ich działania możemy obserwować i oceniać przez cały rok.

Wypełniamy formularz

Trzeba wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-38).

POLECAMY: Nasza akcja- Podziel się 1 procentem swojego podatku

Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego (które zatytułowane są "Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP") wpisujemy nazwę i numer, pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym organizacja, której chcemy przekazać 1% należnego podatku. Numer ten znajdziemy m.in. na liście publikowanej przez ministra pracy i polityki społecznej, a także w bazie ngo.pl. Wpisujemy także kwotę, którą chcemy przekazać dla opp, nie może ona jednak przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Na jednym formularzu PIT podatnik może przekazać odpis 1% tylko dla jednej organizacji. Jeśli jednak podatnik rozlicza się na więcej niż jednym formularzu - w każdym z nich może wskazać inną organizację pożytku publicznego. Podatnik w składanym zeznaniu podatkowym może podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie, mogą mieć wpływ na rozdysponowanie pieniędzy z 1% przez organizację pożytku publicznego (np. wskazać na konkretny cel). Przeznaczona jest na to specjalna rubryka "Informacje uzupełniające" (poz. 132-134 - PIT-28, poz. 308 - 310 - PIT-36, poz. 108 - 110 - PIT-36L, poz. 127 - 129 - PIT-37, poz. 61 - 63 - PIT-38).

Informacje te zostaną przesłane OPP, jako uszczegółowienie przekazanych kwot. Podatnik ma prawo wyrazić zgodę na podanie swoich danych osobowych (imienia, nazwiska oraz adresu) organizacji pożytku publicznego. Informacje te przekazuje urząd skarbowy. Zgodę podatnik wyraża w formularzu PIT, zakreślając odpowiednią rubrykę (poz. 134 PIT-28, poz. 310 - PIT-36, poz. 110 - PIT-36L, poz. 129 - PIT-37, poz. 63 - PIT-38).

Składamy zeznanie podatkowe i płacimy podatek

Wniosek podatnika o przekazanie 1% wybranej organizacji zostanie zrealizowany tylko wtedy, gdy podatnik zapłaci w pełnej wysokości należny podatek.

Pieniądze na konto wybranej organizacji przekaże urząd skarbowy w lipcu lub sierpniu roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe. Z wyliczonej kwoty potrącone zostaną koszty przelewu. 1% można przekazać w zeznaniach podatkowych złożonych w terminie lub w korekcie zeznania podatkowego, pod warunkiem że zostanie ona złożona w ciągu 2 miesięcy od upływu terminu składania zeznań podatkowych. Termin składania zeznań podatkowych mija 31 stycznia (dla ryczałtowców) oraz 30 kwietnia (dla pozostałych podatników).

Jeśli podatnik błędnie zawyżył swój podatek (i tym samym zadeklarował "za duży" 1% dla wybranej OPP), a przy korekcie zeznania okazało się, że podatek należny jest mniejszy i urząd skarbowy powinien podatnikowi zwrócić nadpłacone pieniądze - wówczas "weźmie" różnicę między poprawnie obliczoną kwotą i tą zawyżoną z sumy, którą ma zwrócić podatnikowi.

Zobacz więcej: Fundacje Charytatywne

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto