MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Święto Niepodległości w Trójmieście 11.11.2020. Pierwszy raz od lat bez wielkich parad. Wirtualne wystawy i koncerty

Redakcja
Wirtualne wydarzenia sportowe, koncerty, wystawy oraz miasta udekorowane flagami. 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w Trójmieście odbędzie się z mniejszym rozmachem niż zwykle. Z powodów epidemicznych nie odbędą się wielkie miejskie parady. Nie zabraknie jednak innych możliwości patriotycznego świętowania.

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada 2020 - program

Gdańskie obchody online - na żywo z gdansk.pl:

Gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej zachęca do obejrzenia online prelekcji "Polskie symbole narodowe" w polsko-angielskiej wersji językowej.

Obchodząc Narodowe Święto Niepodległości, warto zastanowić się, skąd się wzięły i co dla nas znaczą symbole narodowe. Jedno jest pewne – podlegają one ochronie prawnej, co oznacza, że obowiązkiem każdego Polaka, urzędów i instytucji działających na terenie Polski jest otaczanie ich najwyższym szacunkiem i czcią - czytamy w komunikacie gdańskiego IPN-u.

Historycy z gdańskiego IPN-u zapraszają też do zwiedzania online wystawy IPN "Ojcowie Niepodległości". Po ekspozycji oprowadza Daniel Sieczkowski. Opowiada on o długiej i trudnej drodze Polski ku niepodległości. Wirtualny spacer jest możliwy dzięki współpracy IPN Gdańsk oraz Fundacji Promocji Solidarności i Sali BHP.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na koncert "W Hołdzie Niepodległości" o godz. 16:00 w kościele św. Brygidy

Poprzez muzykę, słowo i obraz ukazana zostanie tęsknota za niepodległością, nadzieja oraz radość z jej odzyskania widziana z perspektywy artystów tworzących w czasie zaborów: Cypriana Kamila Norwida, Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina czy Ignacego Jana Paderewskiego. Nie zabraknie również znanych pieśni patriotycznych w nowych, unikalnych aranżacjach - czytamy w zaproszeniu Muzeum II Wojny Światowej.

Na scenie wystąpią: Halina Mlynkova, Zofia Tartas, Chór Music Everywhere, Chór Kameralny Discantus, Sea Orchestra, dyrygent Sabrina Stachel, Małe TGD, Ewa Sarwińska-Kowalczyk – fortepian, Adam Tański – organy, Arkadiusz Krawiel – cymbały wileńskie.

Koncert będzie transmitowany na antenie TVP3 Gdańsk oraz na profilu Muzeum II Wojny Światowej na Facebooku. W późniejszym terminie koncert będzie retransmitowany na antenie Radia Gdańsk.

Miejskie obchody w Gdańsku rozpoczną się o 10:00 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, u zbiegu alei Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego, gdzie Piłsudczycy złożą kwiaty.

Dzień Niepodległości w Gdańsku uczci podniesienie flagi państwowej na znajdujący się na Górze Gradowej, najwyższy w mieście maszt. Podczas symbolicznych uroczystości, które rozpoczną się o godzinie 10.30 planowana jest także salwa honorowa z repliki armaty Elżbieta. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert mobilnego carillonu i trębaczy.

W środę o godz. 11:00 prezydent Aleksandra Dulkiewicz wraz z radną Anną Golędzinowską złożą kwiaty pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym, a o 11:30 wraz z radną Kamilą Błaszczyk pod pomnikiem "Tym, co za polskość Gdańska" przy ul. Podwale Staromiejskie. Te miejsca to ważne punkty na corocznej Paradzie Niepodległości, która w tym roku wyjątkowo z powodów epidemicznych nie przejdzie ulicami miasta.

W samo południe, zabiją serca dzwonów Bazyliki Mariackiej i kościoła św. Katarzyny. Na godz. 12:00 planowana jest także uroczysta msza w Bazylice Mariackiej. O godz. 13:00 z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmią carillony. Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska wykona pieśni patriotyczne oraz utwory muzyki polskiej i gdańskiej

Wieczorem na portalu Gdańsk.pl będą transmitowane 2 koncerty. O 18:00 będzie to Koncert Weterana, na którym pojawią się świadectwa kombatantów, a o 20:00 wystąpi Capella Gedanensis.

11 listopada w Gdyni

W Gdyni również nie będzie corocznej parady. Zamiast niej, władze miasta chcą przystroić ulice niemal 2000 flag. W narodowe barwy zostaną przystrojone reprezentacyjne ulice, aleje, place i skwery: ul. Morska, Węzeł Pokoju, ul. Śląska, Droga Gdyńska na odcinku od al. Piłsudskiego do ul. Kieleckiej, ul. Władysława IV, ul. 10 Lutego, skwer Kościuszki, al. Jana Pawła II, ul. Wójta Radtkego, ul. Jana z Kolna, plac Grunwaldzki, ul. Armii Krajowej, ul. Borchardta, ul. Janka Wiśniewskiego od placu Konstytucji do Estakady Kwiatkowskiego, Węzeł Ofiar Grudnia 1970, ul. Dworcowa, plac Konstytucji, ul. Starowiejska, al. Marsz. Piłsudskiego, al.
Zwycięstwa do granicy z Sopotem, ul. Wielkopolska, ul. Chwaszczyńska, ul. Nowowiczlińska (do ul. Miętowej), ul. Rdestowa.

Oprócz tego 90 flag zawiśnie na nośnikach reklamowych na słupach trakcyjno-oświetleniowych przy ul. Świętojańskiej oraz masztach przy pomniku Harcerzy, pomniku marsz. J. Piłsudskiego, przy pomniku 2 Morskiego Pułku Strzelców i punkcie widokowym Kolibki oraz na końcu al. Jana Pawła II.

Efekt wzmocni po szybko zapadającym w listopadzie zmroku podświetlenie wybranych budynków. 11 listopada od godziny 16.00 wybrane budynki w Gdyni zostaną oświetlone barwami narodowymi. Warto wybrać się i sfotografować biało-czerwono rozświetlone Muzeum Emigracji, Muszlę, Muzeum Marynarki Wojennej, gdyński InfoBox czy Urząd Miasta przy al. Marsz. Piłsudskiego.

11 listopada w Sopocie

W Sopocie Bieg Niepodległej odbędzie się tym razem wirtualnie. Udział mogą wziąć wszyscy chętni. Podczas rejestracji możliwy będzie wybór dystansu oraz deklaracja formy aktywności, którą każdy uczestnik wykona indywidualnie. Może to być bieg, nordic walking, rower, orbitrek - praktycznie każda forma ruchu jest dopuszczalna. Określone są również ramy czasowe na daną aktywność, którą powinniśmy wykonać pomiędzy 11 a 15 listopada. Każdy, kto chciałby wziąć udział w rywalizacji i porównać swoje wyniki z osiągnięciami innych uczestników, powinien przesłać potwierdzenie pokonania swojej trasy lub wykonania deklarowanej aktywności fizycznej.

W tym roku wszyscy uczestnicy otrzymają piękne medale oraz zestawy kosmetyków i pamiątkowe smycze do kluczy. Medal za uczestnictwo w biegu robi wrażenie. Będzie to odlewany duży, kolorowy projekt 3D, który jest połączeniem herbu Sopotu z biało-czerwoną flagą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto