Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najpopularniejsze kierunki studiów 2020/21 na Pomorzu. Czy trendy zmieniły się od zeszłego roku?

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Ekonomia, kryminalistyka, kierunek lekarsko-dentystyczny i fizjoterapia - to najbardziej oblegane kierunki podczas tegorocznej rekrutacji na trójmiejskie uczelnie. Czy będą gwarantem dobrej pracy? O tym studenci dowiedzą się dopiero za parę lat. Niewątpliwie jednak już osiągnęli sukces, bo dostanie się na nie niemal graniczyło z cudem.

W tym roku epidemia koronawirusa i przesunięte egzaminy maturalne wymusiły na uczelniach modyfikację harmonogramu rekrutacji. Mimo to, wszystko udało się przeprowadzić tak, by rok akademicki mógł rozpocząć się zgodnie z tradycją, na początku października. Chociaż do inauguracji pozostało już niewiele czasu, na niektórych, mniej obleganych kierunkach, nabór trwa nadal.

Na polibudzie króluje ekonomia

Ekonomia, mechatronika oraz gospodarka przestrzenna – to najpopularniejsze kierunki studiów na Politechnice Gdańskiej w rekrutacji na nadchodzący rok akademicki. Na jedno miejsce chętnych było ponad 15 osób. Największą liczbę kandydatów odnotowano na informatyce (1701 zgłoszeń) i budownictwie (1312 zgłoszeń). O miejsce na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych ubiegało się łącznie ponad 25,8 tys. kandydatów, przyjęto 4385 osób.

Podobne trendy panowały w 2019 roku. Z tą różnicą, że największą ilość chętnych odnotowano wówczas na kierunku Zarządzanie w języku angielskim (18,3 os. na miejsce). Drugie miejsce zajęła ekonomia (17,7 os. na miejsce) na Wydziale Zarządzania i Ekonomii. Niemal 15 osób (14,9 os. na miejsce) ubiegało się o miejsce na kierunku Gospodarka przestrzenna na Wydziale Architektury oraz na kierunku Mechatronika (14,5 os. na miejsce) na Wydziale Mechanicznym. Największą liczbę zgłoszeń odnotowano na kierunku informatyka na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki – 1790.

Na Uniwersytecie bez zmian

Na nowy rok akademicki 2020/2021 Uniwersytet Gdański zaplanował łącznie przyjęcie blisko 12 tys. osób: 8744 osoby na studia stacjonarne oraz 3179 osób na studia niestacjonarne.

Podczas naboru na studia I stopnia, podobnie jak w poprzednich latach, największą popularnością cieszyła się kryminologia - 14,45 osób na jedno miejsce, filologia angielska - 12,29 kandydatów, zarządzanie instytucjami artystycznymi - 11,04, psychologia - 9,99, skandynawistyka 9,64, zarządzanie instytucjami służby zdrowia - 8,93.

W roku ubiegłym najwięcej zgłoszeń zanotowała Kryminologia (14,98 osób na jedno miejsce), Produkcja form audiowizualnych (14,04), Filologia angielska (10,85), Zarządzanie instytucjami artystycznymi spec. menedżerska (8,80), Skandynawistyka (8,59), Psychologia (8,07).

Oto progi punktowe na najpopularniejszych kierunkach UG w 2020 r.:

Rekord zgłoszeń na lekarza-dentystę

Prawdziwe rekordy popularności na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym bił w tym roku kierunek lekarsko-dentystyczny, na który o jedno miejsce starało się blisko 30 osób (29,8 os. na miejsce, 1401 kandydatów). Na kierunek lekarski formularze rekrutacyjne złożyło 3896 osób (12,3 os. na miejsce), na fizjoterapię 474 osoby (7,9 os. na miejsce), a na psychologię zdrowia 311 kandydatów (6,9 os. na miejsce). Sporym zainteresowaniem cieszyła się również analityka medyczna, na którą o jedno miejsce starało się ponad 6 osób (6,4 os. na miejsce, 350 kandydatów) oraz farmacja – 649 kandydatów (4,6 os. na miejsce).

Dla porównania - w roku 2019 na jedno miejsce na kierunku lekarsko-dentystyczny startowało "jedynie" 17 osób. Łatwiej było dostać się też na studia lekarskie, gdzie o jedno miejsce ubiegało się "tylko" 9 osób.

Dostępne są również wyniki rekrutacji na studia I stopnia (licencjackie). Na 418 dostępnych miejsc dokumenty rekrutacyjne złożyło 1623 chętnych. Największym zainteresowaniem maturzystów cieszyły się: techniki dentystyczne (6,4 os. na miejsce), dietetyka (5,8 os. na miejsce) oraz ratownictwo medyczne (5,1 os. na miejsce).

Fizjoterapia popularniejsza niż sport

Na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku w rekrutacji na razie zarejestrowało się 2090 kandydatów, z czego część osób nie uzupełniła jeszcze wyboru ostatecznego kierunku.

- Z aktualnych danych wynika, że na studia I stopnia na fizjoterapię jest 528 kandydatów, na sport - 308 kandydatów, na terapię zajęciową - 82 kandydatów, na turystykę i rekreację - 270 kandydatów oraz na wychowanie fizyczne - 413 - informuje Karolina Rogowska, rzecznik prasowy AWFiS. - Z kolei na studia niestacjonarne, ale II stopnia jest 60 przyjętych kandydatów ma fizjoterapię, 11 - na TiR oraz 47 przyjętych na wychowanie fizyczne.

- Te same trendy panowały w latach ubiegłych - dodaje.

Większych różnic w stosunku do poprzednich lat nie ma też na gdyńskim Uniwersytecie Morskim:
- Najbardziej oblegane kierunki w tym roku na Uniwersytecie Morskim w Gdyni to innowacyjna gospodarka, nawigacja i transport (zwłaszcza transport i logistyka) - informuje kierownik Biura Prasowego dr Agnieszka Czarnecka. - Dużą popularnością cieszą się również kierunki informatyka oraz elektronika. W stosunku to ubiegłego roku nie ma zmian, te same kierunki od kilku lat cieszą się rosnącą popularnością.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najpopularniejsze kierunki studiów 2020/21 na Pomorzu. Czy trendy zmieniły się od zeszłego roku? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto