Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagroda Literacka Gdynia. Ostatni tydzień na składanie kandydatur w konkursie

Piotr Kallalas
mat. promocyjny
Do 31 stycznia można zgłaszać kandydatury do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia dla książek wydanych w 2017 roku.To już 13 edycja konkursu, którego laureaci otrzymują słynną gdyńską „kostkę”. Kandydatury mogą zgłaszać zarówno osoby pełnoletnie, jak i inne instytucje jak wydawnictwa czy media.

- Gdynia jest miastem kultury, a skoro tak jest - bardzo chcemy rozwijać nasze flagowe projekty. Niewątpliwie Nagroda Literacka Gdynia do takich należy. Jest to ważne i znaczące przedsięwzięcie w skali kraju. - podkreślała w ubiegłym roku Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Kto może wziąć udział w konkursie? Każda zgłoszona osoba, która jest w stanie pochwalić się twórczością literacką w języku polskim, wydaną w 2017 roku. Gdyński konkurs zostanie rozstrzygnięty w czterech kategoriach; proza, poezja, eseistyka i przekład w języku polskim. Nagroda w przypadku ostatniej konkurencji jest przyznawana od 2014 roku i stała się ważnym wydarzeniem w światku translatorskim.

Rzecznik prasowy, Przemysław Rydzewski informuje, iż nie jest znana dokładna data gali, ale prawdopodobnie odbędzie się podobnie jak w roku ubiegłym - na początku września. Wtedy Gdynia zamieni się w stolicę literatury, a z tej okazji będą organizowane liczne spotkania, prelekcje i warsztaty.

Zanim jednak dojdzie do wielkiego finału jurorzy zapoznają się z nadesłanymi pracami. Twórczość kandydatów będzie oceniać kapituła, w skład której wchodzą ubiegłoroczni eksperci. Są to wybitni poeci, krytycy literaccy, tłumacze i naukowcy. Wśród nich Małgorzata Łukasiewicz - specjalistka w dziedzinie kultury języka niemieckiego i prof. dr hab. Aleksander Nawarecki - kierownik Zakładu Teorii Literatury na Uniwersytecie Śląskim. Na zwycięzcę konkursu, oprócz wspomnianej kostki, czeka nagroda w wysokości 50 tys. zł. Wśród laureatów poprzednich edycji możemy znaleźć zarówno znanych i cenionych pisarzy, jak Andrzej Stasiuk, Wiesław Witkowski czy Jerzy Pilch, a także młodych i wschodzących twórców.

Nagrody Literackie Gdynia 2017 wręczone! [ZDJĘCIA]

W ubiegłym roku nagrodę główną w kategorii esej otrzymał Krzysztof Siwczyk za swój utwór „Koło miejsca/Elementarz”. Tomik „Schrony” Michała Sobola został uznany najlepszym dziełem w kategorii poezja.- Znakiem rozpoznawczym tej poezji jest długie zdanie, niekiedy wypełniające cały wiersz. Michał Sobol jest bowiem poetą namysłu biorącego się z obserwacji; zdanie musi udźwignąć zarówno to, co jest treścią spostrzeżenia, jak i to, co jest jego interpretacją. - podkreślał Wojciech Bonowicz, laureat nagrody z 2007 roku. Z kolei Salcia Hałas otrzymała nagrodę za powieść „Pieczeń dla Amfy”, którą opublikowało wydawnictwo Muza. Warto wrócić do tych lektur, aby nie mieć zaległości przed tegoroczną edycją. W ubiegłym roku zgłoszono łącznie aż 434 utwory, w związku z tym jurorzy mieli wyjątkowo dużo pracy. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło poezji - 182 pozycje, a najmniej przekładu - 60 propozycji. Po przeanalizowaniu wszystkich książek Kapituła wyselekcjonowała 20 finalistów.

Poruszając temat nagrody literackiej warto zwrócić uwagę, iż w Gdyni od kilku lat są organizowane weekendy literackie w ramach projektu Miasto Słowa. W ubiegłym roku spotkania kulturalne odbywały się w wielu miejscach, w tym w Muzeum Miasta Gdyni, Gdyńskim Centrum Filmowym czy nawet czytelni dworcowej.

Statystyki pokazują, że Polacy czytają dramatycznie mało książek, a sytuacja jest z roku na rok coraz gorsza. Okazuje się, iż zaledwie około 37% czyta co najmniej jedną książkę w ciągu roku.

W inicjatywy popularyzujące czytelnictwo włączają się szczególnie biblioteki miejskie, które przyciągają już nie tylko bogatym księgozbiorem, ale także codziennymi aktywnościami i projektami integracyjnymi. Dzisiejsze biblioteki to miejsce spotkań, gdzie można zarówno sięgnąć po powieści i prasę, ale także po gry planszowe i multimedia. Dodatkowo regularnie są organizowane spotkania z autorami.
1 lutego w Bibliotece Obłuże odbędzie się spotkanie z Elżbietą Cherezińską - znaną pisarką i teatrologiem. Jest to część projektu “Obłuże kulturalne”. Coraz większą popularnością cieszą się również Dyskusyjne Kluby Książki, które działają na wielu osiedlach.

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto